عباس موسوی: آخرین مراحل رفع توقیف نفتکش بریتانیایی در حال انجام است
عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید آخرین مراحل رفع کامل توقیف نفتکش بریتانیایی «استنا ایمپرو» در حال انجام است.

بعد از توقیف نفتکش ایرانی «گریس ۱» که بعدا به «آدریان دریا ۱» تغییر نام داد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نفتکش «استنا ایمپرو» را تیرماه امسال در آب‌های عمان توقیف کرد

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۱۷ شهریور به شبکه خبر تلویزیون ایران گفت: «اقدامات لازم برای آزادی کامل کشتی انگلیسی در حال انجام است و اکنون آخرین مراحل قانونی رفع توقیف انجام می‌شود».

موسوی ابراز امیدواری کرد که به زودی نفتکش بریتانیایی آزاد شود.

ایران می‌گوید این نفتکش قوانین بین‌المللی را نقض کرده است. اخیرا هفت خدمه این نفتکش آزاد شدند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه اظهاراتش گفت که نفتکش «آدریان دریا ۱» به مقصد خود رسیده و نفتش را فروخته است.

نفتکش «آدریان دریا ۱» حامل ۲.۱ میلیون بشکه نفت است که بیش از دو ماه پیش در جبل‌الطارق به ظن حمل نفت به مقصد سوریه توقیف شد. همان زمان ایران اعلام کرد مقصد این نفتکش سوریه نیست و این نفتکش بعد از ۴۵ روز توقیف، آزاد شد.

موسوی بدون اشاره به سخنان مقامات ایران، هنگام توقیف نفتکش که علنا اعلام کردند مقصد آن سوریه نیست، گفت: «همان‌طور که قبلا اعلام کرده بودیم، مقصد را خود ایران تعیین می‌کند و جمهوری اسلامی علی‌رغم فشارها نفت خود را خواهد فروخت و اقدامات ایذایی اثری بر کار ایران نخواهد گذاشت و بیشتر خود آنها (بریتانیا و آمریکا) را منزوی خواهد کرد، چرا که خلاف موازین بین‌المللی و حقوقی انجام می‌دهند».

وی از پاسخ دادن به سوال مکرر مجری شبکه خبر درباره اینکه «دقیقا نفتکش کجا پهلو گرفته است» طفره رفت و تنها گفت: «آدریان دریا ۱» در «یکی از سواحل مدیترانه» است. وی همچنین نگفت این محموله آیا تخلیه شده است یا نه.

گزارش‌ها حاکی است که نفتکش یاد شده در دو مایلی بندر طرطوس سوریه لنگر انداخته است، اما عکس‌هایی که شرکت ردیابی نفتکش‌ها، «تانکر تِرکرز» ساعاتی پیش منتشر کرد، نشان می‌دهد این نفتکش هنوز بار خود را تخلیه نکرده است.

«آدریان دریا ۱» بعد از رفع توقیف چندین بار تغییر مسیر داد و نهایتا به آب‌های سوریه رفت. علی ربیعی سخنگوی دولت ایران هفته پیش گفت که محموله این ابرنفتکش فروخته شده است و صاحب آن درباره اینکه کجا تخلیه شود، تصمیم خواهد گرفت.

آمریکا ایران را متهم کرده است که درباره مقصد نفتکش دروغ گفته تا آن را از توقیف نجات دهد.

منابع: شبکه خبر، تانکر تِرکرز، رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.