ایران: فعالیت پنهان هسته‌ای نداریم
کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می گوید که ایران هیچ فعالیت پنهان هسته‌ای ندارد.

آقای غریب آبادی در اظهاراتی به ادعای جان بولتون، مشاور امنیت ملی رییس جمهور آمریکا که دلیل سفر کرونل فروتا، مدیر‌کل موقت آزنس بین المللی هسته‌ای، به تهران را در راستای بازرسی از فعالیت‌های غیرعلنی ایران دانسته بود، واکنش نشان داد و گفت: "آژانس، یکی از نهادهای وابسته به دولت آمریکا نیست که بولتون بتواند دستورکار بازدیدهای مقامات آن را تعیین کند."

این مقام ایرانی امروز در رشته توییت‌هایی نوشت که: "سفر [آقای] فروتا، مدیرکل موقت آژانس، در چارچوب تعاملات و همکاری های معمول ایران و آژانس صورت پذیرفت."

آقای بولتن در توییتی دو روز پیش و قبل از سفر مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران نوشت که این سفر در راستای اطلاعاتی که اخیرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام این سازمان در خصوص "فعالیت‌های غیر علنی ایران در زمینه انرژی هسته‌ای" صورت می‌گیرد.

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی "هرگونه ادعایی درخصوص فعالیت های پنهانی هسته‌ای توسط ایران" را رد کرده و گفته است: "هیچ دستورکار خاصی، آنگونه که بولتون آرزو می کرد، نداشت".

وی در انتها تاکید کرده: "هرگونه تلاشی برای ایجاد اخلال و انحراف در همکاری های سازنده و فعالانه ایران و آژانس و اعمال فشارهای نابجا به آژانس، کاملا مخرب بوده و با اقدامات مناسب ایران نیز مواجه خواهد شد".

این اظهار نظر مقام ایرانی دو روز پس از سخنان آقای بولتن و یک روز پس از گزارش خبرگزاری رویترز درباره احتمال وجود نشانه هایی از اورانیوم در محلی در ایران، منتشر شده است.

روز گذشته (۱۷ شهریور)، خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها، گزارش داد که نمونه‌برداری بازرسان بین‌المللی از محلی در ایران که نخست‌وزیر اسرائیل آن را یک "انبار مخفی هسته‌ای" توصیف کرده بود نشان می‌دهد که در این محل اورانیوم وجود داشته است.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌هایی که نامشان فاش نشده و نظارت آژانس بر فعالیتهای هسته ای ایران را از نزدیک دنبال می‌کنند، گزارش داد که ایران هنوز درباره دلیل آثار اورانیوم در نمونه‌ها در این محل، توضیحی ارائه نکرده است.

یک دیپلمات گفت که این اورانیوم با درصد بالا غنی نشده بود که به آن معنی است که خیلی از خلوص مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی فاصله داشت. این دیپلمات گفت: "این می تواند، توضیحات ممکن زیادی داشته باشد."

دیپلمات ها به رویترز گفتند اما از آنجا که ایران هنوز نمونه ای از این ماده را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی نگذاشته، تعیین سرچشمه این ذرات آسان نیست و همچنین روشن نیست که آیا اینها رد به جا مانده از مواد یا فعالیت هایی است که به دوره پیش از امضای توافق ۲۰۱۵ بازمی گردد یا نه.

در زمان بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای از این محل، هیچ اورانیومی کشف نشده است. اما رویترز گزارش داده که آژانس از ماه آوریل بر این محل نظارت کرده و نمونه‌های محیطی از این محل را به آزمایشگاه ارسال کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، که مخالف سرسخت توافق برجام است در سخنانی در سپتامبر سال گذشته میلادی مدعی شده بود که ایران در ماه گذشته ۱۵ کیلوگرم مواد رادیواکتیو را از تاسیساتی خارج کرده و در مناطق مختلفی در تهران پخش کرده‌اند، تا این مواد را پنهان کنند.

روز گذشته کرونل فروتا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای دیدار با مقامات ارشد جمهوری اسلامی به تهران آمد و با علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

رسانه‌های ایران سفر کرونل فروتا به تهران را از پیش تعیین شده و در راستای دعوت ایران از مدیرکل اسبق این سازمان یوکیا آمانو اعلام کرده‌اند که در پی فوت وی، امروز آقای فروتا به جای او به تهران سفر می‌کند.

با این حال جان بولتون، مشاور امنیت ملی رییس جمهور آمریکا، دلیل سفر آقای فروتا به تهران را در راستای اطلاعاتی دانست که اخیرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام این سازمان در خصوص "فعالیت‌های غیر علنی ایران در زمینه انرژی هسته‌ای" خوانده است.

آقای بولتون در توییتر خود نوشته است که "ما و سایر اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بی‌صبرانه منتظر گزارش کامل این سفر هستیم".

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.