دو زن استرالیایی-بریتانیایی و یک مرد استرالیایی در ایران بازداشت شده‌اند
روزنامه بریتانیایی تایمز گزارش داده است که دو زن بریتانیایی-استرالیایی و یک مرد استرالیایی در ایران بازداشت شده‌اند.

به نوشته این روزنامه یکی از این دو زن ده هفته پیش همراه دوست پسرش در سفر به ایران دستگیر شده ولی از اتهامات آنها خبری منتشر نشده است.

یک زن بریتانیایی استرالیایی دیگر به ده سال زندان در ایران محکوم شده است و بنا بر گزارش‌ها ماه‌هاست که زندانی است.

روز دوشنبه ۱۸ شهریور سایت هرانا که اخبار مربوط به حقوق بشر در ایران را منتشر می‌کند از بازداشت یک زوج توریست استرالیایی در اطراف جاجرود در نزدیکی تهران در روز پنج مرداد خبر داده بود.

این سایت گزارش داده بود زنی که به همراه زوجش بازداشت شده، یک ماه در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران بازجویی شده و سپس به بند زنان زندان اوین منتقل شده است.

روزنامه تایمز هم نوشته است که دو زن بازداشت شده در بازداشتگاه اوین تهران زندانی هستند.

وزارت خارجه استرالیا بازداشت این افراد را تایید کرده و گفته است که از خانواده‌های شهروندان بازداشتی این کشور در ایران حمایت می‌کند، اما جزییات بیشتری درباره این پرونده‌ها ارائه نکرده است.

به نوشته تایمز ارتباطی بین پرونده زوج بازداشت‌شده و زن دیگری که زندانی است وجود ندارد.

تا کنون بارها بازداشت یا زندانی شدن شهروندان دوتابعیتی در ایران خبرساز شده است اما در اکثر موارد این افراد تابعیت ایران را داشته‌اند.

به نوشته تایمز به نظر می‌آید این اولین بار در سال‌های اخیر است که افرادی با پاسپورت بریتانیایی و بدون داشتن شهروندی ایران در این کشور بازداشت می‌شوند.

نازنین زاغری رتکلیف
نازنین زاغری رتکلیف از جمله شهروندانی دو تابعیتی است که در اوین زندانی است

نازنین زاغری رتکلیف از جمله زندانیان دو تابعیتی ایرانی بریتانیایی است که محکومیت او به پنج سال حبس به جرم جاسوسی بازتابی جهانی پیدا کرد و باعث تنش در روابط ایران و بریتانیا شد. خانم زاغری اتهاماتی را که به او وارد شده رد می‌کند.

به نوشته روزنامه تایمز یکی از دو زنی که در ایران بازداشت شده وبلاگ‌نویسی است که همراه دوست پسر استرالیایی‌اش در حال سفر در کشورهای آسیایی بوده است.

این گزارش می‌گوید زن دیگری که در اوین زندانی است یک چهره آکادمیک است که در دانشگاهی در استرالیا تدریس می‌کند.

مشخص نیست چه اتهاماتی علیه این زن مطرح شده اما حکم ده سال زندان در پرونده‌های دیگر به اتهام جاسوسی مربوط بوده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.