«فیلمبرداری غیرقانونی با پهپاد»، اتهام دو استرالیایی بازداشتی در ایران

دولت استرالیا روز پنج‌شنبه نام دو تن از شهروندان خود را که در حال حاضر در ایران در بازداشت هستند اعلام کرد. جولی کینگ و مارک فیرکین به اتهام «فیلمبرداری غیرقانونی» با پهپاد بازداشت شده‌اند.

این دو جهانگرد استرالیایی، به گفته رسانه‌های محلی، در حال سفر در آسیا بودند.

وزارت امور خارجی و بازرگانی استرالیا در بیانیه‌ای که ۲۱ شهریور ماه منتشر کرده، نام این زوج اهل «پرت»، مرکز ایالت استرالیای غربی، را به نمایندگی از خانواده‌های آن‌ها اعلام کرده‌است.

در این بیانیه آمده است «خانواده‌های ما امیدوار هستند که مارک و جولی هرچه زودتر در سلامت و امنیت به خانه خود بازگردند. در مراحل فعلی ما اظهار نظر بیشتری برای ارائه‌کردن نداریم».

روز گذشته در پی انتشار گزارش‌هایی در رسانه‌های استرالیایی، دولت این کشور تایید کرد که دو شهروند زن و یک شهروند مرد طی ماه‌های اخیر در ایران بازداشت شده‌اند.

وزارت خارجه استرالیا در پاسخ به پرسش رادیوفردا نیز تایید کرده است که این سه استرالیایی در بازداشت به سر می‌برند.

بنا بر گزارش‌ها، علاوه بر این دو جهانگرد، یک زن دیگر نیز بازداشت‌ شده که دارای تابعیت استرالیایی-بریتانیایی است. هنوز از هویت این نفر سوم اطلاعی در دست نیست.

با این حال روزنامه بریتانیایی گاردین می‌نویسد که نفر سوم یک استاد دانشگاه زن است که «سال گذشته به ده سال حبس محکوم شد» و هم‌اکنون در زندان اوین «در انفرادی» به سر می‌برد.

میمنت حسینی چاوشی
میمنت حسینی چاوشی

سال گذشته خبرهایی منتشر شد حاکی از بازداشت میمنت حسینی چاوشی، استاد جمعیت‌شناسی، که در دانشگاه ملبورن استرالیا تدریس می‌کرد.

اما بعدا وکیل او در بهمن‌ماه ۹۷ از آزادی‌اش خبر داد.

آن‌ طور که از حساب‌های کاربری جولی کینگ و مارک فیرکین در شبکه‌های اجتماعی بر می‌آید آن‌ها دو سال پیش راهی سفر دور دنیا شده‌اند. بخش‌های مختلفی از این سفر در شبکه‌های اجتماعی این دو منتشر شده‌ است.

در سال‌های اخیر بسیاری از گردشگرانی که به سفرهای طولانی‌مدت می‌روند، گزارشی از سفر خود را در شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب یا اینستاگرام با کاربران هم‌رسانی می‌کنند.

برای نمونه آخرین پست خانم کینگ در صفحه اینستاگرامش مربوط به قرقیزستان می‌شود و دو پست قبلی به پاکستان و هند.

صفحه مشترک این دو «The Way Overland» نام دارد که واپسین پست منتشرشده در آن عکس‌هایی از قرقیزستان است.

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

New episode now live on YouTube! Check it out through the link on our profile! 👍🏼🚐🇵🇰 . This was our first camp spot in Kyrgyzstan. Apart from the massive landscape, countless horses, and a few screaming marmots we felt pretty isolated. . The warm hospitality we received in Pakistan continued to deliver though. A local Shepard, (who spoke zero English) rode up on his horse, got off, then offered his horse to go for a ride. Jolie went for a spin then with nothing but a smile and a wave he rode off down the valley with two of his mates who had also arrived. . . . . . . . . . . . #kyrgyzstan #overland #vanlife #roadtrip #expedition #vlog #troopy #4wd #landcruiser #youtube #toyota #troopcarrier #cnntravel #mountain #bbctravel #4x4 #travellingthroughtheworld #projectvanlife #horse #overlandjournal #hdj78r #camperlifestyle #expeditionportal #iamtb #naryn #nature #naturekyrgyzstan #kyrgznature #discoverkyrgyzstan #narynregion

Ein Beitrag geteilt von T.W.O - The Way Overland (@thewayoverland) am Jun 25, 2019 um 8:37 PDT

بنا بر گزارش‌ها زوج استرالیایی نزدیک به ۱۰ هفته است که در بازداشت به‌سر می‌برند.

دو روز پیش سایت فعالان حقوق بشر در ایران، «هرانا»، گفته بود این دو «‌به‌ دلیل کمپ کردن در یک منطقه نظامی در اطراف جاجرود» بازداشت شده‌اند.

وب‌سایت «پرت ناو» می‌گوید بازداشت آن‌ها پس از آن انجام شده که ظاهرا مشغول پرواز دادن یک پهپاد بودند. به‌ نظر می‌رسد آن‌ها از پهپاد برای فیلمبرداری سفر خود استفاده می‌کردند. با این حال هیچ یک از این گزارش‌ها به تائید مقام‌های رسمی نرسیده‌ است.

در سال‌های اخیر روز به روز بر تعداد گردشگرانی که در سفر از پهپاد برای فیلمبرداری استفاده می‌کنند افزوده شده است.

شبکه ای‌بی‌سی استرالیا به نقل از نخست‌وزیر آن کشور می‌گوید دولت فدرال با حساسیت مشغول بررسی رخدادهاست و با مقام‌های رسمی ارتباط نزدیکی دارد.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، گفته شرح و توضیح عمومی مسائل می‌تواند آسیب‌رسان باشد.

آقای موریسون می‌گوید «ما با در نظر گرفتن منافع شهروندان استرالیایی که در مرکز جریان هستند به روند مسائل ادامه می‌دهیم، و این کار را با دقت انجام می‌دهیم و با مقام‌های رسمی خود که بخشی از جریان هستند در حال مشاوره هستیم».

از آنجا که دو تن از بازداشت‌شدگان تابعیت بریتانیا را نیز دارا هستند، لندن نیز با تهران تماس‌هایی گرفته‌ است.

ناپدید شدن ناگهانی این زوج که تقریبا هر هفته گزارشی از سفر خود در یوتیوب یا اینستاگرام می‌دادند با نگرانی‌هایی در میان کاربرانی که سفر را دنبال می‌کردند نیز همراه شده‌است. کاربران نوشته‌اند «نگرانتان هستیم، نه پستی نه اپیزود جدیدی، الان بیشتر از یک ماه است [که خبری از شما نیست]»… «امیدوارم هر دو سالم و در امنیت هستید».

ای‌بی‌سی استرالیا، پرت ناو، خبرگزاری آلمان، گاردین، رادیوفردا/ ت/ خ/ ف. دو.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.