قاسم سلیمانی می گوید در هدایت جنگ حزب‌الله علیه اسرائیل حضور داشته است
تلویزیون دولتی ایران برای اولین بار مصاحبه ای طولانی با سردار قاسم سلیمانی منتشر کرده که در آن فرماندۀ سپاه قدس برای اولین بار نیز فاش می کند که نه فقط در جنگ سی و چهار روزه لبنان علیه ارتش اسرائیل حضور داشته، بلکه در کنار حسن نصرالله، رهبر این حزب، و عماد مقنیه رهبر وقت نظامی حزب الله در اتاق فرمان و هدایت عملیات جنگ نیز حضور داشته است.

با این سخن فرماندۀ سپاه پاسداران تلویحاً گفته است که در هدایت جنگ سی و چهار روزه لبنان علیه اسرائیل سهم داشته است.

در این مصاحبه قاسم سلیمانی افزوده است که او در آغاز جنگ سی و چهار روزه از طریق سوریه و به همراه عماد مقنیه (فرماندۀ عالی نظامی حزب الله که در سال ۲٠٠۸ در مقابل سفارت ایران در دمشق به قتل رسید) وارد لبنان شد و در تمام مدت درگیری ها در لبنان ماند. قاسم سلیمانی سپس افزوده است که یک هفته بعد از آغاز جنگ او برای ارایه گزارش به رهبر حکومت اسلامی ایران به تهران رفت اما مجدداً همان روز به لبنان بازگشت.

در این جنگ که حزب الله لبنان و حکومت اسلامی ایران از آن به عنوان پیروزی نظامی علیه اسرائیل یاد می کنند ۱۲٠٠ لبنانی و ۱٦۰ اسرائیلی کشته شدند.

قاسم سلیمانی در مصاحبه اش نگفته است که آیا نیروهای سپاه پاسداران نیز در عملیات جنگ لبنان حضور داشته اند. اما، وی تصریح کرده است که به همراه عماد مقنیه، حسن نصرالله را از اتاق عملیات به مخفیگاهی منتقل کرده و سپس به همراه مقنیه مجدداً به اتاق فرماندهی عملیات بازگشته است.

انتشار مصاحبۀ قاسم سلیمانی که توسط دفتر آیت الله خامنه‌ای صورت گرفته همزمان است با انتشار عکسی توسط همین دفتر که حسن نصرالله را در کنار آیت الله خامنه ای و قاسم سلیمانی نشان می دهد. به تازگی نیز فرماندۀ سپاه پاسداران سرلشگر حسین سلامی گفت که شرایط نابود کردن اسرائیل فراهم شده و آمریکا قدرت ارعاب خود را در مقابل [سپاه پاسداران] از دست داده است. سردار حسین سلامی در ملاقات چهارشنبه دهم مهر ماه فرماندهان سپاه پاسداران با علی خامنه ای بار دیگر هشدار داد که کوچکترین اقدام اسرائیل علیه ایران به نابودی اسرائیل منجر خواهد شد.

در اظهاراتی جداگانه سردار علی فدوی، جانشین فرماندۀ سپاه پاسداران در جمع خانواده های کشته شدگان جنگ داخلی سوریه (یا به تعبیر حکومت ایران "شهدای مدافع حرم") از افزایش بی وقفۀ قدرت نظامی حزب الله لبنان و به گفتۀ او "جبهۀ مقاومت" خبر داد که مرکب از نیروهای رژیم سوریه، سپاه قدس، حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه کشورهای منطقه است که توسط سپاه پاسداران تجهیز و سازماندهی می شوند.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.