سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران: تعهدات برآورده نشود، کاهش تعهدات ادامه می‌یابد
بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که در صورت"عدم اقدام طرف‌های مقابل" در اجرای تعهداتشان در قالب برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام، کاهش تعهدات از سوی ایران ادامه خواهد داشت.

آقای کمالوندی که در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی حقوق هسته‌ای سخن می‌گفت با اشاره به "صبر استراتژیک یک‌ساله" ایران پس از خروج آمریکا، دلیل ایران برای کاهش تعهدات را "ایجاد توازن بین حقوق و تعهدات" دانسته است.

وی در عین حال تاکید کرد که همکاری بین ایران و اروپا "علیرغم تمامی معضلات و مشکلات، با هدف بهبود همکاری‌ها و تبادل اطلاعات در راستای اجرای پروژه‌های مربوط به ضمیمه سوم برنامه جامع اقدام مشترک همکاری‌ها ادامه دارد".

دو روز پیش، (جمعه ۱۲ مهر، ۴ اکتبر) سرپرست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدون ارائه جزئیات از بهبود همکاری‌های ایران با این نهاد خبر داده و گفت "مسائل حل‌نشده باقی‌مانده" اما "قدمی در مسیر درست" برداشته شده است.

کورنل فروتا، که پس از درگذشت یوکیا آمانو سرپرست آژانس شده، روز جمعه گفت: "تعامل‌هایی در جریان است. این یک روند است... نمی‌توانم پیشاپیش درباره نتیجه آن قضاوت کنم. تعامل به معنی حل کامل مسائل نیست، اما این قدمی در مسیر درست است."

در ۱۶ شهریور (۷ سپتامبر) ایران گام سوم در کاهش تعهداتش در توافق هسته‌ای را برداشت و جزییات چهار اقدام را در کنفرانسی خبری اعلام کرد.

یکی از این اقدامات آغاز گازدهی به آی‌آر۶ بود که براساس برجام، ایران می‌توانست تنها ۱۱ سال پس از برجام گازدهی به آن را انجام دهد.

از دیگر اقدامات ایران آغاز به کار ماشین آی آر ۴ اعلام شده بود.

ایران در آن زمان اعلام کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بررسی‌هایش بر این موضوع صحه خواهد گذاشت.

پس از آن، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۹ سپتامبر، ۱۸ شهریور در بیانیه ای نقض تعهدات ایران در برجام را تایید کرد و گفت ایران نصب سانتریفوژهای پیشرفته تر در روند غنی سازی اورانیوم را شروع کرده است. اقدامی که بر اساس برجام ممنوع بوده است.

کرونل فروتا
کرونل فروتا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ماه گذشته به تهران سفر کرد

در این بیانیه که در محل شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین پایتخت اتریش خوانده شد، آژانس تایید کرد که تعداد سانتریفوژهای "نصب شده یا در حال نصب ۲۲ دستگاه سانتریفوژ آی‌آر۴ ، یک دستگاه آی آر ۵، ۳۰ دستگاه آی آر ۶ و سه دستگاه آی آری ۶ اس است."

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین می‌گوید ایران در حال تغییر لوله های اتصال سانتریفوژها است. اتصالات فعلی برای تحقیق و توسعه مناسب است. آژانس می گوید این تغییرات نقض برجام است.

کرونل فروتا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش سفر ۸ سپتامبرش به تهران، از ایران خواست که فورا به آژانس پاسخ دهد و تاکید کرد که "زمان مهم است" او گفت: "در حین بحث و گفتگو در تهران‌، من بر اهمیت همکاری کامل و به موقع ایران تأکید کردم. من همچنین بر لزوم پاسخگویی سریع ایران به سؤالات آژانس تأکید کردم."

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.