زنگنه: از هر روشی برای فروش نفت استفاده می‌کنیم
بیژن نامدار زنگنه اذعان کرد که ایران برای فروش نفت خود از تمام راه‌های ممکن برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌کند. او صادرات نفت را "حق مشروع" ایران خوانده و گفته جمهوری اسلامی تسلیم تحریم‌های آمریکا نمی‌شود.

وزیر نفت جمهوری اسلامی که برای شرکت در سومین مجمع بین‌المللی انرژی به روسیه سفر کرده، در حاشیه این سفر چهار روزه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت‌وگو کرد و به پرسش‌هایی درباره وضعیت صادرات نفت و صنایع پتروشیمی ایران پاسخ داد.

بیژن نامدار زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره نگرانی‌های آمریکا درباره مسیرهای دریایی غیرشفاف انتقال نفت ایران و استفاده از روش‌های نامتعارف برای این کار تاکید کرد که جمهوری اسلامی تمام تلاش خود را برای فروش نفت به کار می‌بندد و برای آن "از هر روشی" استفاده می‌کند.

او در این گفت‌وگو که ترجمه فارسی آن یک‌شنبه ۱۴ مهر (ششم اکتبر) در پایگاه خبری اداره کل روابط عمومی وزارت نفت (شانا) منتشر شد، تصریح کرده که جمهوری اسلامی فروش نفت را "حق مشروع" خود می‌داند و تسلیم تحریم‌های آمریکا نمی‌شود.

پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در اردیبهشت سال گذشته تحریم‌های لغو یا تعلیق شده علیه ایران دوباره اعمال شدند. این تحریم‌ها در ماه‌های گذشته شدت گرفته‌اند.

آمریکا هدف از تشدید تحریم‌ها را به صفر رساندن صادرات نفت و وارد کردن "فشار حداکثری" بر جمهوری اسلامی به منظور کشاندن ایران به پای میز مذاکره عنوان می‌کند. چشم‌انداز این مذاکران دست یافتن به توافق جدیدی عنوان می‌شود که برای همیشه به نگرانی‌ها در مورد برنامه اتمی، فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه‌های موشکی تهران خاتمه دهد.

جمهوری اسلامی در ماه‌های پیش از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به طور میانگین بیش از دو و نیم میلیون بشکه نفت در روز صادر می‌کرد.

مطابق گزارش‌ها فروش نفت ایران در ماه‌های گذشته به ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است. برخی برآوردها این میزان را تا ۲۰۰ هزار بشکه و حتی کمتر ارزیابی می‌کنند.

اذعان به استفاده از راه‌های غیرشفاف

ایران در مورد میزان واقعی فروش نفت نه آمار دقیقی ارائه می‌کند و نه چنین آماری به دلیل استفاده از راه‌های مخفی، نظیر استفاده از نفتکش‌هایی که رادار و مسیریاب خود را خاموش می‌کنند و عرضه نفت بر روی دریا قابل ارائه است.

اظهارات زنگنه در گفت‌وگو با اسپوتنیک در مورد استفاده ایران از هر روش ممکن برای فروش نفت تائید کننده گزارش‌هایی است که بر مبنای آنها یکی از این روش‌ها استفاده از واسطه‌ها با دادن تخفیف‌های قابل ملاحظه است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا تا کنون صدها فرد، شرکت، موسسه مالی و نفتکش را به ظن همکاری با ایران تحریم کرده و به خاطر دخالت در نادیده گرفتن تحریم‌ها به پرداخت جریمه محکوم کرده است.

وزیر نفت ایران خبرهای منتشر شده درباره طرح تاسیس دو واحد پتروشیمی در کناره دریای خزر را تائید کرده و به اسپوتنیک گفته است: «به‌طور کلی، صنعت پتروشیمی در ایران به سطحی قابل قبولی رسیده است؛ ما هم اکنون از فروش محصولات پتروشیمی ۱۸ میلیارد دلار درآمدزایی داریم و برنامه داریم که این رقم در دو سال آینده به ۲۵ میلیارد دلار و پس از ۶ سال به ۳۷ میلیارد دلار برسد.»

خط لوله‌ای برای دور زدن تنگه هرمز

با افزایش تنش‌ها در خلیج فارس، به خصوص آب‌راه حساس هرمز، جمهوری اسلامی چندی پیش از پیگیری طرحی خبر داد که در صورت اجرایی شدن به این کشور امکان می‌دهد بخشی از نفت خود را از طریق دریای عمان صادر کند.

وزیر نفت می‌گوید این طرح شامل یک خط لوله با ظرفیت انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت به پایانه‌ای در منطقه مکران، نزدیک بندر جاسک است که امیدوار است کار احداث و بهره‌برداری از آن تا سال ۲۰۲۱ به پایان برسد.

به گزارش شانا، تورج دهقانی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت مرداد ماه امسال گفته بود که این پروژه برای احداث یک خط لوله ۴۲ اینچی در مسیری حدود هزار کیلومتر تعریف شده که شامل "پایانه دریافت نفت، ‌۲۰ مخزن به ظرفیت مجموع ۱۰ میلیون بشکه و تاسیسات جانبی از جمله ۳ عدد گوی شناور و اسکله صادراتی" نیز می‌شود.

پیشرفت پروژه‌های بالادستی صنایع نفت و گاز جمهوری اسلامی به دلیل تحریم‌های آمریکا و خودداری شرکت‌های بین‌المللی از سرمایه‌گذاری و همکاری با ایران با مشکلات جدی روبرو هستند.

با این همه بیژن زنگنه می‌گوید ایران تکمیل برای این پروژه تنها به منابع خود اتکا دارد. او در عین حال تاکید کرده که جمهوری اسلامی از سرمایه‌گذاری خارجی "به خصوص از طرف روسیه" استقبال می‌کند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.