ایران: مشکلی برای نقل و انتقال ارز کشتی‌های باری نداریم
یک مقام ارشد امور بنادر ایران می‌گوید "هیچ مشکلی" در نقل و انتقال ارز وجود ندارد و دلیل صف بستن کشتی‌ها برای تخلیه، "پر بودن انبارهای بندر امام خمینی" بوده است.

محمد علی حسن‌زاده، معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی به خبرگزاری ایسنا گفته است "صف بستن کشتی‌های منتظر تخلیه و بارگیری در بنادری مانند بندر امام خمینی ارتباطی به تبادلات مالی ندارد."

خبرگزاری رویترز هفته گذشته (۱۰ مهر) گزارش داده بود که بیش از ۲۰ کشتی باری حامل یک میلیون تن غله به دلیل مشکل مبادلات مالی ناشی از تحریم، در بنادر ایران بلاتکلیف مانده‌اند.

آقای حسن‌زاده در خصوص معطلی کشتی‌ها برای تخلیه بار گفت: "بدترین حالتی که یک کشتی ممکن است به دلایل مختلف در صف تخلیه بنادر بماند، حداکثر یک ماه است نه یک سال".

"یکی از دلایلی که کشتی‌ها در صف تخلیه قرار می‌گیرند و نمی‌توانند بارشان را خالی کنند پر بودن انبارهای بنادر بوده که این اتفاق برای بندر امام خمینی رخ داده و انبار بندر امام خمینی از کالای اساسی کاملا پر است و تا بار از بندر خارج نشود و جا برای تخلیه کشتی‌ها نباشد، امکان تخلیه وجود ندارد."

آقای حسن‌زاده گفت هم اکنون حدود ۲۲ کشتی در لنگرگاه بندر امام خمینی منتظر تخلیه بار خود هستند اما توضیح نداد که این کشتی‌ها چقدر باید در انتظار تخلیه بار‌ خود بمانند.

بندر شهید رجایی
بندر شهید رجایی

رویترز در خبر خود گفته بود دفاتر بازرگانی چون بونگ و سی.او.اف.سی.او که متعلق به چین است با تاخیر در دریافت پول‌های ایران مواجه شده‌اند و دلیل آن محدودیت‌هایی است که تحریم‌های آمریکا برای تبادلات مالی ایران ایجاد کرده است.

به گزارش این خبرگزاری، بونگ و سی.او.اف.سی.او برای بلاتکلیفی کشتی‌های خود در بنادر ایران و تاخیر در دریافت پول، متحمل روزانه نزدیک به پانزده هزار دلار هزینه می‌شوند.

در گزارش رویترز از شش مقام غربی و ایرانی نقل شده بود که کشتی‌های حامل دانه سویا از کشورهای آمریکای جنوبی، بیش از یک ماه است در بندر امام خمینی و بندر عباس پهلو گرفته‌اند و منتظر تخلیه بار خود هستند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.