تغییر معیار سنی سنجش بیکاری در ایران؛ مرکز آمار نرخ بیکاری را ده و نیم درصد اعلام کرد
مرکز آمار ایران در گزارشی که دیروز دوشنبه (۱۵ مهر) منتشر کرده با تغییر معیار سنی سنجش، نرخ بیکاری در تابستان امسال را بیش از ۱۰/۵ درصد اعلام کرده است.

در معیار جدید، این سازمان سن ورود به بازار کار را از ۱۰ سال به ۱۵ سال رسانده است؛ مرکز آمار گفته است: "با توجه به تحولات اجتماعی صورت گرفته در خصوص سن ورود به بازار کار مقرر شده است، از این فصل سن اعلام نتایج طرح مذکور از ١٠ سال به ۱۵ سال تغییر کند."

محاسبه بیکاری با معیار سنی جدید، نرخ آن را کاهش می‌دهد؛ بر همین اساس در تابستان امسال نرخ بیکاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (تابستان ۱۳۹۷) نزدیک به دو درصد کاهش یافته است.

مرکز آمار ایران در آمارهای قبلی خود افراد ۱۰ سال به بالا را مشمول نیروی شاغل کرده بود.

بر اساس تعریف سازمان بین‌المللی کار، سن کار ۱۵ تا ۷۴ در نظر گرفته شده هر چند در بعضی کشورها سن آغاز اشتغال بالاتر است ولی عموما افرادی نظیر محصلان، بازنشستگان یا بیماران در نیروی کار گنجانده نمی‌شوند.

مرکز آمار

این سازمان در تعریف جدید افراد ۱۵ ساله که در طول هفته مرجع حداقل یک ساعت کار کرده و یا بنا به دلایلی به طور موقت کارشان را ترک کرده باشند، "شاغل" محسوب کرده است.

بر اساس تعریف مرکز آمار افراد ۱۵ ساله و بیشتر برای اینکه بیکار شمرده شوند باید سه مشخصه را تواما دارا باشند:

  • در هفته مرجع فاقد کار باشند

  • در هفته مرجع و سه هفته قبل از آن جویای کار باشند

  • و در هفته مرجع و یا هفته بعد از آن برای اشتغال مزدبگیری یا خوداشتغالی، آماده برای کار باشند

شاغلان بطور عمده شامل دو گروه مزد و حقوق بگیران و خوداشتغالان هستند.

گزارش جدید مرکز آمار ایران که بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار منتشر شده. نشان می‌دهد نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله بیش از ۲۶ درصد بوده است.

در سال‌های اخیر موضوع بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها از دغدغه‌های مهم بسیاری از خانواده‌های ایرانی بوده که در این گزارش به صراحت به آن اشاره شده است.

بر این اساس سهم جمعیت بیکار (۱۵ ساله به بالا) فارغ‌التحصیل از مراکز آموزش عالی از کل بیکاران در تابستان امسال ۴۳/۸ درصد بوده که از پارسال افزایش داشته است (نزدیک به پنج درصد)؛ این سهم در بین زنان به نسبت مردان و در نقاط شهری در مقایسه با نقاط روستایی بیشتر است.

شاغلان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها و مرکاز آموزش عالی بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار مرکز آمار، نزدیک به ۲۵ درصد کل شاغلان در ایران را در بر می‌گیرند.

در بین افراد ۱۸-۳۵ سال نرخ بیکاری نزدیک به ۱۸ درصد اعلام شده است.

مرکز آمار

مرکز آمار همچنین نرخ بیکاری استان‌های ایران را در تابستان امسال به تفکیک منتشر کرده است.

بر این اساس در فصل دوم امسال (۱۳۹۸) بالاترین نرخ بیکاری در مقایسه با تابستان پارسال (نقطه به نقطه) مربوط به استان سیستان و بلوچستان بوده که نرخ آن ۱۵/۲ درصد اعلام شده است ؛در همین مدت زنجان با ۵/۲ درصد کمترین بیکاری را داشته است.

در میان استانهای ایران زنجان بالاترین نرخ مشارکت اقتصادی را در تابستان داشته است (۵۰/۲ درصد).

طرح آمارگیری نیروی کار اولین بار در سال ۱۳۸۴ انجام شد که تا کنون ادامه یافته است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.