اعلام مخالفت ایران با حمله 'احتمالی ترکیه' به سوریه
در بیانیه وزارت امور خارجه ایران آمده که تهران "اخبار نگران کننده" از احتمال ورود نیروهای نظامی ترکیه به خاک سوریه را "از نزدیک" دنبال می‌کند.
ایران اعلام کرد که با هرگونه عملیات نظامی احتمالی در سوریه مخالف است و تصمیم آمریکا به عقب نشینی نیروهای خود از شمال این کشور باید پیش‌تر از این گرفته می‌شد.

وزارت امور خارجه ایران روز سه‌شنبه (هشتم اکتبر) با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به احتمال ورود نیروهای نظامی ترکیه به خاک سوریه اعلام کرد: "چنین اقدامی در صورت وقوع، نه تنها نگرانی‌های امنیتی ترکیه را برطرف نخواهد کرد؛ بلکه منجر به وارد آمدن خسارات مادی و انسانی گسترده‌ای خواهد شد و بر این اساس جمهوری اسلامی ایران با هر گونه عملیات نظامی احتمالی مخالف است."

ایران حضور نظامیان آمریکایی در سوریه را "نامشروع" نامیده و تاکید کرده است که تصمیم ایالات متحده به خروج نیروهای نظامی این کشور از سوریه "باید بسیار زودتر از این اتفاق می‌افتاد."

در این بیانیه ضمن ابراز آمادکی برای "برقراری تماس فوری با مقامات ترکیه و سوریه" آمده است که ایران "اخبار نگران‌کننده" از احتمال ورود نیروهای نظامی ترکیه به خاک سوریه را "از نزدیک" دنبال می‌کند.

پیش از انتشار این بیانیه، دوشنبه شب محمد جواد ظریف و مولود چاووش‌ اوغلو، وزیران امور خارجه ایران و ترکیه گفت‌وگویی تلفنی داشته‌اند. وب سایت وزارت خارجه ایران موضوع این گفت‌وگو را "آخرین تحولات شمال شرق سوریه" عنوان کرده است.

وزارت امور خارجه ایران توافق آدنا را مبنای "مناسبی" برای گفت‌وگو میان طرفین دانسته است.

توافق آدنا ۲۰ اکتبر ۱۹۹۸ میلادی میان ترکیه و سوریه به امضا رسید و به اختلافات دو کشور پایان داد. ایران و مصر ناظر این توافق بوده‌اند. بر اساس توافق آدنا، طرفین متعهد شدند که از ورود "گروه‌های تروریستی" به خاک یک‌دیگر جلوگیری کنند. همچنین ترکیه اجازه دارد برای مقابله با این گروه‌ها تا عمق پنج کیلومتری وارد خاک سوریه شود.

مقامات وزارت خارجه سوریه می‌گویند که ترکیه از سال ۲۰۱۱ این توافق را "نقض" کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه روز دوشنبه تهدید به حمله به شمال شرق سوریه کرد. آقای اردوغان از تصمیم برای پاکسازی این منطقه از وجود نیروهای "یگان‌های مدافع خلق" خبر داده است. آنکارا این گروه شبه‌نظامی کرد را "تروریست" و مرتبط با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) می‌داند.

بسیاری از ناظران منطقه عقب نشینی نظامیان آمریکایی از شمال سوریه را هدیه‌ای به ترکیه می‌دانند تا بتواند نیروهای مسلح کرد را در این مناطق سرکوب کند. این تصمیم دونالد ترامپ انتقادهای فراوانی را در آمریکا و حتی در میان متحدان جمهوری‌خواه او برانگیخته است.

"یگان‌های مدافع خلق" در سال‌های گذشته با پشتیبانی آمریکا با گروه "دولت اسلامی" موسوم به داعش مبارزه کرده است.

کاخ سفید در بیانیه‌ای که یکشنبه منتشر کرد ضمن اشاره به اینکه نظامیان آمریکا داعش را شکست داده‌اند اعلام کرد که نیروهایش را از شمال سوریه خارج می‌کند. رئیس جمهوری آمریکا هم با انتشار توئیتی تهدید کرده که درصورت "پا فراتر گذاشتن" ترکیه، اقتصاد این کشور را نابود می‌کند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.