متهمان 'طرح ترور' قاسم سلیمانی به اتهام محاربه محاکمه می‌شوند
دادستان کرمان از محاکمه افرادی خبر داده که به اتهام تلاش برای ترور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، دستگیر شده بودند.

دادخدا سالاری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان، گفته است که این افراد به اتهام "مشارکت در اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، محاربه و کمک به سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای بیگانه و متخاصم تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند."

به گفته آقای سالاری نقشه این افراد از مرحله طراحی فراتر رفته و وارد فاز عملیاتی شده بود.

این مقام قضایی استان کرمان از جذب و آموزش جاسوس و همین طور تهیه سلاح و مهمات و مواد منفجره در سطح گسترده و انتقال آن "از سوی پشتیبانان طرح از طریق یکی از مرزها به داخل کشور" برای اجرای این طرح خبر داده است.

هفته گذشته حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، برای اولین بار از خنثی شدن "طرح ترور" سرلشکر قاسم سلیمانی در استان کرمان و دستگیری "اعضای تیم ترور" خبر داده بود.

آقای طائب در آن زمان گفت که متهمان قصد داشتند در رزوهای تاسوعا و عاشورا (۱۸ و ۱۹ شهریور ۱۳۹۸)حسینیه‌ای را که آقای سلیمانی برای عزاداری در آن شرکت می‌کرده، منفجر کنند.

خامنه‌ای و قاسم سلیمانی
قاسم سلیمانی بالاتری نشان نظامی ایران را از آیت‌الله خامنه‌ای دریافت کرده است

قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای برون مرزی سپاه پاسداران است که نام او به ویژه در سال‌های گذشته به دلیل نقشی که در عراق و سوریه ایفا کرده در سطح بین‌المللی مطرح شده است. بسیاری او را نمادی از اقتدار نظامی ایران در خارج از مرزها می‌دانند.

او به عنوان یکی از مهم‌ترین معتمدان نظامی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، به شمار می‌رود و نقش سیاسی او در تحولات منطقه بارها خبرساز شده است.

امروز دادستان استان کرمان گفته است که سازمان اطلاعات سپاه از شش ماه قبل از دستگیری متهمان فعالیت‌های آنها را در داخل و خارج از ایران زیر نظر داشته است.

آقای سالاری گفته این هم‌زمان با تاسوعا و عاشورا "ظرف کمتر از ۱۰ساعت در چندین نقطه مختلف مورد ضربه قرار گرفتند و دستگیر شدند."

او گفته یکی از اهداف این عملیات "زمین‌گیر کردن و شکست جبهه مقاومت جهان اسلام" بوده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.