چند شهر کردنشین ایران صحنه اعتراض به حمله ترکیه به شمال سوریه شد
در چند شهر کردنشین ایران تجمع‌هایی در اعتراض به حمله ترکیه به شمال سوریه برگزار شده است.

در یکی از این تجمع‌ها، در شهر بانه، معترضان پرچم ترکیه را به آتش کشیدند.

معترضان در شهرهای مختلف، از جمله سنندج و مریوان، علیه دولت ترکیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور شعار دادند؛ شعارهایی چون "مرگ بر ترکیه"، "مرگ بر اردوغان" و "روژاوا تنها نیست."

روژاوا نامی است که در کردی به مناطق کردنشین شمال سوریه گفته می‌شود.

در ویدئوهای منتشرشده ماموران پلیس ایران دیده می‌شوند اما تصویری از برخوردهای خشن معمول با تجمعات اعتراضی منتشر نشده است. فعالان حقوق بشر در کردستان ایران می‌گویند در مریوان نیروی انتظامی با تجمع‌کنندگان برخورد کرده و گزارش‌هایی هم از بازداشت چند نفر رسیده است.

شبکه حقوق بشر کردستان هم از فضای سنگین امنیتی در سنندج، مرکز استان کردستان ایران خبر داده است.

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

تصاویری بدست ما رسیده که نشان می دهد برخی شهروندان شهرهای کردنشین ایران امروز در اعتراض به حمله ترکیه به شمال سوریه تجمع های اعتراضی برپا کردند. در این ویدیو ها آنها شعار می دهند . « مرگ بر ترکیه» . «مرگ‌بر اردوغان» . مخاطبان ما از بانه این ویدیو را برای ما ارسال کرده اند که در ان معترضان پرچم ترکیه را به آتش می کشند . شهرهای بانه، سنندج و مریوان از جمله شهرهایی هستند که در ان اعتراضهایی شکل گرفته . پیامگیر تلگرام ما bbcshoma

Ein Beitrag geteilt von BBC NEWS فارسی (@bbcpersian) am Okt 11, 2019 um 9:49 PDT

ترکیه با هدف اعلام‌شده ایجاد یک "منطقه امن" در مرز با سوریه، عملیات نظامی گسترده‌ای را در این مناطق آغاز کرده و می‌خواهد کنترل منطقه را از نیروهای دموکراتیک سوریه خارج کند.

نیروهای دموکراتیک سوریه ترکیبی از شبه‌نظامیان کرد و عرب با محوریت کردها هستند.

در سال‌های گذشته هم شهروندان کرد هم شهروندان غیر کرد ایرانی از کردهای سوریه حمایت کرده‌اند.
چند وکیل ایرانی هم با انتشار بیانیه‌ای حمله ترکیه به شمال سوریه را محکوم کرده و درباره "پاکسازی قومی" در این مناطق هشدار داده‌اند.

این وکلای دادگستری با تاکید بر حق کردهای سوریه برای "تعیین سرنوشت" و "تعامل با نظام داخلی سوریه" گفته‌اند: "ترکیه حق ندارد با دخالت در امور داخلی سوریه آمال و تمایلات نامشروع خود را بر دیگر ملل و کشورها تحمیل نماید."

صالح نیکبخت، یکی از وکلای امضاکننده این بیانیه، به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "ترکیه بدون اینکه حتی یک گلوله از جانب سوریه به خاک آن کشور شلیک شده باشد، با یک یورش از زمین و هوا مردمان غیرنظامی را تحت حملات شدید قرار داده است."

حمله ترکیه به این مناطق محکومیت گسترده بین‌المللی را به دنبال داشته است. بسیاری هم از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای تنها گذاشتن متحدان کرد در سوریه انتقاد کرده‌اند. کردهای سوریه این تصمیم آمریکا را "خنجر زدن از پشت" خوانده‌اند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.