ظریف پیشنهاد داد ایران بین ترکیه و سوریه و کردها میانجیگری کند
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در تازه ترین اظهار نظر خود در خصوص حمله ترکیه به شمال شرق سوریه به طور ضمنی پیشنهاد داد تا ایران بین کرد‌های سوریه، دولت سوریه و ترکیه نقش میانجی را بازی کند.

او گفته "ایران می‌تواند برای گردهم آمدن کرد‌های سوریه، دولت سوریه و ترکیه کمک کند تا ارتش سوریه به همراه ترکیه بتوانند از مرزهایشان محافظت کنند".

آقای ظریف با اشاره به مصاحبه خود با شبکه تی‌آرتی گفت"ترکیه و سوریه باید به همراه یکدیگر از مرزهایشان دفاع کنند و ایران می‌تواند به آن‌ها کمک کند".

پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز میانجیگری بین ترکیه و کردهای سوریه را یکی از گزینه‌های دولت خود عنوان کرده است.

سه روز پیش، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از ترکیه خواست به شمال سوریه حمله نکند.

ایران، روسیه و ترکیه از زمان آغاز مذاکرات آستانه همکاری نزدیکی در خصوص سوریه داشتند
سران ایران، روسیه و ترکیه از زمان آغاز مذاکرات آستانه همکاری نزدیکی در خصوص سوریه داشتند

رئیس جمهوری ایران گفته بود راه حل امنیت در مرزهای شمال سوریه و جنوب ترکیه، "حضور ارتش سوریه در آن منطقه است".

اکنون وزیر خارجه ایران با انتشار بخش‌هایی از مصاحبه خود در حساب کاربری‌اش در توئیتر گفته "توافق آدنا همچنان معتبر است و می‌تواند بهترین راه‌حل دستیابی به امنیت در منطقه باشد".

سوریه و ترکیه در سال ۱۹۹۸ برای مبارزه با تروریسم توافق دو جانبه آدنا را امضا کرده بودند.

وزارت امور خارجه ایران پیش از این هم در بیانیه‌ای خواستار توقف فوری حملات و خروج نظامیان ترکیه از خاک سوریه شده بود.

عملیات ترکیه علیه مناطق تحت اختیار نیروهای دموکراتیک سوریه با دستور رجب طیب اردوغان در روز چهارشنبه آغاز شد. ترکیه نام این عملیات را "چشمه صلح" گذاشته است.

در روزهای گذشته مقامات ایران بارها تأکید کرده‌اند که ضمن درک نگرانی‌های امنیتی ترکیه، با هرگونه عملیات نظامی احتمالی در سوریه مخالفند.

ایران، روسیه و ترکیه از زمان آغاز مذاکرات آستانه همکاری نزدیکی در خصوص سوریه داشتند و دیپلمات‌ها و روسای جمهوری سه کشور بارها با یکدیگر دیدار کرده‌اند.

حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت راه‌حل بحران شمال سوریه را حضور ارتش سوریه در آن منطقه، خروج نیروهای آمریکایی و قرار گرفتن نیروهای کرد در کنار ارتش سوریه خوانده بود. آقای روحانی گفته این موضوع را در اجلاس سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه به صراحت اعلام کرده است.

لغو سفرهای لاریجانی و احمدی‌نژاد به ترکیه

همزمان با اعلام محمدجواد ظریف برای میانجیگری در بحران اخیر در شمال شرق سوریه، محمود احمدی‌نژاد نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که سفر اخیر خود برای شرکت در یک جلسه در دانشگاهی در ترکیه را لغو کرده است.

محمود احمدی‌نژاد با انتشار بیانیه‌ای خطاب به اساتید و دانشجویان دانشگاه ادیرنه و مسئولان موسسه رادیو و تلویزیون ترکیه‌(TRT) نوشته "با توجه به درگیری شدید بین ارتش ترکیه و مردم کرد سوریه و برای تاکید مجدد بر ضرورت تلاش برای صلح و حل مشکلات از طریق گفت و گوی عادلانه و احترام‌آمیز، این سفر لغو و به زمان مناسب موکول می‌گردد".

پیش از این علی لاریجانی رئیس مجلس ایران سفر خود به ترکیه را لغو کرده بود. او قرار بود با دعوت همتای خود در ترکیه به این کشور سفر کند.

روز گذشته در چند شهر کردنشین ایران نیز تجمع‌هایی در اعتراض به حمله ترکیه به شمال سوریه برگزار شده است.

دو روز پیش رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی در نشست حزب حاکم عدالت و توسعه، اتحادیه اروپا و عربستان سعودی و مصر را به خاطر ابراز مخالفت با حمله ارتش ترکیه به سوریه به "بی صداقتی" متهم کرد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.