علی خامنه‌ای: پایان جنگ یمن می‌تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد

رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید اگر جنگ در یمن «به نحو درستی پایان یابد، می‌تواند تاثیرات مثبتی در منطقه داشته باشد».

آیت‌الله علی خامنه‌ای این سخنان را روز یک‌شنبه ۲۱ مهرماه در دیدار با عِمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، بیان کرد.

گزارش خبرگزاری‌های ایران حاکی است که عمران‌خان در ادامه تلاش‌هایش برای میانجیگری بین ایران و عربستان به تهران سفر کرده است.

رهبر جمهوری اسلامی گفته که ایران برای پایان جنگ یمن، یک طرح چهار ماده‌ای پیشنهاد کرده و «انگیزه‌ای برای دشمنی» با برخی کشورهای منطقه ندارد.

او بدون اشاره به کشور خاصی، گفته است این کشورها «تحت اراده آمریکا علیه جمهوری اسلامی عمل می‌کنند».

طرح چهار ماده‌ای ایران درباره یمن فروردین سال ۱۳۹۴ مطرح شد. در این طرح ایران پیشنهاد «برقراری آتش بس و توقف سریع کلیه حملات نظامی خارجی»، «ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه»، «از سرگیری گفت‌وگوی ملی-یمنی» و «تشکیل دولت فراگیر وحدت ملی یمن» را مطرح کرده بود.

دولت یمن پس از ارائه این طرح، آن را یک «مانور سیاسی» خواند. عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور سیاست خارجی عربستان نیز گفت نیازی به طرح ایران در این زمینه نیست.

مقام‌های ایران در ماه‌های اخیر این طرح چهار ماده‌ای را راه‌حل نهایی بحران موجود در یمن و کاهش تنش در منطقه توصیف کرده‌اند.

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی، ۱۰ مهر امسال در واکنش به اظهارات مقام‌های ایرانی گفت کشوری باید به کاهش تنش‌ها در منطقه مبادرت ورزد که تنش‌ها را افزایش می‌دهد.

او همچنین تاکید کرد که عربستان در مورد یمن با حکومت ایران گفت‌وگو نمی‌کند چراکه مسئله یمن، مربوط به شهروندان یمن می‌شود.

تهران مهم‌ترین حامی حوثی‌های یمن است، و جمهوری اسلامی بارها متهم به ارسال سلاح و کمک‌های دیگر به این گروه شده‌است.

در همین حال یک روز پیش از سفر نخست وزیر پاکستان به تهران، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود که جمهوری اسلامی آماده است با عربستان سعودی بر سر مسائل منطقه‌ای با میانجی و یا بدون میانجی گفت‌وگو کند.

پیش از این گزارش هایی در خصوص تلاش های عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، برای میانجیگری بین ایران و عربستان مطرح شده بود.

منبع: ایسنا، رویترز، گزارش‌های رادیو فردا / ر.ح ./ ک.ر

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.