سپاه: روح‌الله زم مسئول آمدنیوز را دستگیر کردیم
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای خبر از دستگیری روح‌الله زم "مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز" داده و نوشته "سازمان اطلاعات سپاه" او را در یک عملیات "اطلاعاتی هوشمندانه" دستگیر کرده است. سپاه پاسداران در این اطلاعیه مدعی شده که توانسته "سرویس های اطلاعاتی دشمن" را در این دستگیری شکست دهد.

تلویزیون دولتی ایران در بخش خبری ۲۰:۳۰ خود تصاویری از دستگیری و انتقال روح‌الله زم، موسس کانال تلگرامی آمد نیوز پخش کرد. همچنین در این بخش خبری تصاویری از "اعترافات" آقای زم پخش شده است. مشخص نیست که آقای زم تحت چه شرایطی و در کجا در حال صحبت است.

در سال‌های گذشته پخش اعترافاتی که بسیاری از آنها " اعترافات اجباری" محسوب شده است، از صدا و سیمای ایران با واکنش‌های گروه‌های حقوق بشری روبه‎ رو شده است.

روح‌الله زم، فرزند محمدعلی زم، روحانی شناخته شده ایرانی پس از حوادث انتخابات ۱۳۸۸ از ایران برای مدتی دستگیر و سپس از کشور خارج شد به مالزی رفت و سپس به فرانسه رفت و در آنجا سایت و سپس کانال تلگرامی آمدنیوز (صدای مردم) را راه‌اندازی کرد.

در سالهای اخیر روح‌الله زم اعلام کرده بود که مدیریت کانال آمد نیوز را واگذار کرده است و سردبیر آن نیست، ادعایی که از طرف مقامات ایرانی پذیرفته نشده بود.

در اطلاعیه سپاه آمده که آقای زم "حربه‌ی فریب اطلاعاتی" و با "غافلگیری" دستگیر شده است.

تا این لحظه هیچگونه جزییاتی از نوع دستگیری و محل دستگیری آقای زم به جز آنچه که در اطلاعیه سپاه آمده منتشر نشده است.

سپاه پاسداران فعالیت کانال آمد نیوز را در جهت "ایجاد آشوب و ناآرامی" در کشور دانسته و مدعی است که آقای زم را "به داخل کشور هدایت و بازداشت" کرده است.

احمد امیرآبادی عضو هیات رئیسه مجلس ایران هم درباره دستگیری روح‌الله زم گفته او "براساس فریب اطلاعاتی بازداشت شده است" اما درباره اینکه آیا آقای زم در داخل یا خارج از ایران دستگیر شده، گفت اطلاعی ندارد و اضافه کرد: "ولی معمولا در پروژه فریب اطلاعاتی، این کار در داخل سرزمین انجام می‌شود."

محمدعلی زم
محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم پس از سال ۹۶ سمت مدیریتی‌اش را در جمهوری اسلامی از دست داد

کانال تلگرامی آمد نیوز در جریان اعتراضات دی‌ماه سال ۹۶ بیش از ۲ میلیون عضو داشت و نقش قابل توجهی در آن زمان ایفا کرد، مقامات ایران در همان زمان از تلگرام خواسته بودند که این کانال را مسدود کنند.

پس از آن جمهوری اسلامی پدر روح‌الله زم را که معاون فرهنگی و هنری دبیرخانه ی شورای عالی مناطق آزاد بود، برکنار کرد و در سالهای اخیر نیز چندین بار خانواده و بستگان وی مورد تهدید و بازداشت قرار گرفته بودند.

دو هفته پیش سرتیپ هادی شیرزاد، رئیس پلیس بین الملل ناجا اعلام کرد که از طریق اینترپل بدنبال استرداد روح‌الله زم به ایران هستند.

از سوی دیگر شبکه العام وابسته به رادیو تلویزیون دولتی ایران به نقل از محمد علی زم، پدر روح‌الله زم، گفت از دستگیری او خبر نداشته و از زیرنویس تلویزیون موضوع را متوجه شده است.

او گفت: "ما تقریبا با ایشان در این مدت‌ها حالت قهر داشتیم و تنها گهگاهی نصیحت و پیغامی برایش می‌فرستادیم."


روح الله زم سایت و کانال تلگرامی آمد‌نیوز را تاسیس کرده بود

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.