فلای دوبی: مسافری به نام روح ‎الله زم در پرواز ما نبوده
شرکت هوایی فلای دوبی در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی شایعه سفر روح الله زم، موسس کانال تلگرامی آمدنیوز با این شرکت هواپیمایی در روز ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) را تکذیب کرد.

پرواز شماره اف‌زد ۷۱۰ این شرکت هواپیمایی بین باکو و دوبی به دلیل نقص فنی در آن روز مجبور به فرود اضطراری در شیراز شد.

شرکت فلای دوبی در پاسخ به بی بی سی فارسی ضمن بیان اینکه مسافری به نام روح الله زم در این پرواز نبوده، تاکید کرده که تمامی مسافران این هواپیما پس از برطرف شدن نقص فنی به هواپیمایی دیگری به مقصد نهایی (دوبی) خود رسیدند.

از روز گذشته (چهاردهم اکتبر) شایعه‌‌ای درباره احتمال فرود اضطراری پرواز باکو- دوبی شرکت هواپیمایی فلای دوبی در شیراز برای تحویل موسس کانال تلگرامی آمدنیوز در شبکه‎های اجتماعی دست‎به‌دست شده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز دو‌شنبه (۱۶ اکتبر) با انتشار اطلاعیه‌ای از دستگیری این مخالف سیاسی خبر داد و نوشت "سازمان اطلاعات سپاه" او را در یک عملیات "اطلاعاتی هوشمندانه" دستگیر کرده است. سپاه پاسداران در این اطلاعیه مدعی شد که توانسته "سرویس های اطلاعاتی دشمن" را در این دستگیری شکست دهد.

روزنامه فرانسوی فیگارو روز ۱۵ اکتبر گزارش داد که وزارت کشور فرانسه تایید کرده که آقای زم به عراق سفر کرده بود.

این روزنامه به نقل از منابعی می‌نویسد که او فریب ماموری را خورد که او را قانع کرد می‌تواند با آیت الله سیستانی روحانی برجسته شیعه دیدار کند و برای همین به نجف سفر کرد.

علی مطهری، نماینده مجلس ایران روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرگزاری فارس ضمن استقبال از بازداشت آقای زم هشدار داده که "به نظر من باید مراقب باشند اتفاقاتی مانند اتفاقی که برای مازیار ابراهیمی و همکاران او افتاد در اینجا رخ ندهد."

او گفت: "اگر بنا است اعترافاتی از روح‌الله زم بگیرند باید با روش درست انجام شده و آن قضیه دیگر تکرار نشود."

مازیار ابراهیمی، یکی از بازداشت شدگان پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای اخیرا در گفتگو با بی بی سی از شکنجه و فشار وزارت اطلاعات برای اعترافات ساختگی و همچنین پرونده‌سازی دستگاه قضایی علیه خود سخن گفت.

روح‌الله زم، فرزند محمدعلی زم، روحانی شناخته شده ایرانی پس از حوادث انتخابات ۱۳۸۸برای مدتی بازداشت و سپس از کشور خارج شد به مالزی رفت و سپس به فرانسه رفت و در آنجا سایت و سپس کانال تلگرامی آمدنیوز (صدای مردم) را راه‌اندازی کرد.

در سالهای اخیر روح‌الله زم اعلام کرده بود که مدیریت کانال آمد نیوز را واگذار کرده است و سردبیر آن نیست، ادعایی که از طرف مقامات ایرانی پذیرفته نشده بود.

کانال تلگرامی آمدنیوز در جریان اعتراضات دی‌ماه سال ۹۶ بیش از ۲ میلیون عضو داشت. مقامات ایران در همان زمان از تلگرام خواستند که این کانال مسدود شود. آمدنیوز پس از آن با نامی دیگر فعالیتش را از سرگرفت.

* توضیح: در نسخه اول این خبر، تاریخ پرواز فلای دوبی به اشتباه ۱۱ اکتبر درج شده بود. در پیگیری مجدد بی‌بی‌سی فارسی، شرکت فلای دوبی تاکید کرد: "فقط یک پرواز تغییر مسیر داده بود و آن در تاریخ دهم اکتبر (۱۸ مهر) بوده است." پرسش بی‌بی‌سی فارسی و پاسخ شرکت فلای دوبی که در این خبر درج شده، درباره همین پرواز بوده که در فرودگاه شیراز فرود اضطراری داشت.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.