'رونمایی' سه نسل جدید سانتریفوژ در ایران و 'راه‌اندازی مدار ثانویه راکتور اراک'
علی اصغر زارعان، دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی ایران از رونمایی سه نسل جدید از ماشین‌های سانتریفوژ طی چند روز آینده و همچنین راه‌اندازی مدار ثانویه رآکتور اراک تا دو هفته دیگر خبر داده است.

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است: "تا سال آینده تست‌های سرد و تا سال ۱۴۰۰ رآکتور اراک کامل راه‌اندازی خواهد شد."

آقای زارعان در مراسم افتتاح چهل و هشتمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای ایران در دانشگاه کرمان گفت: "صد درصد فعالیت‌های صنعت هسته ای ایران بومی‌سازی شده و امروز در طراحی و ساخت انواع سانتریفوژ خودکفا هستیم."

او گفت هزاران سانتریفوژ در نظنز و فوردو مشغول کارند و ایران امسال از ۵۰ تن اورانیوم بومی برای نیروگاهش استفاده خواهد کرد. به گفته آقای زارعان، ایران به بعضی کشورها آب سنگین نیز صادر می‌کند.

در دو دهه گذشته، کشورهای غربی بارها از برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده‌اند. شورای امنیت سازمان ملل نیز تحریم‌هایی علیه ایران اعمال کرد. در سال ۲۰۱۵، ایران و قدرت‌های جهانی به توافق برجام دست یافتند که بر اساس آن، برنامه هسته‌ای تهران محدود و نظارت‌پذیر شد و در مقابل، تحریم‌های بین‌المللی تدریجی کاهش یافت.

سال گذشته با خروج آمریکا از برجام و بازگشت یکجانبه تحریم‌ها، ایران اعلام کرد با استناد به بندهایی از برجام، تعهدات خود را کاهش می‌دهد.

ایران تا کنون با اعلام سه ضرب‌الاجل شصت روزه تعهدات خود را در برجام کاهش داده است. در سومین مرحله کاهش تعهدات، ایران اعلام کرد مجددا تحقیقات سانتریفوژهای پیشرفته را آغاز خواهد کرد.

کشورهای اروپایی عضو برجام هشدار داده‌اند در صورتی که ایران به تهدیدش عمل کند و گام بعدی در کاهش تعهداتش را بردارد، آنها نیز از این توافق خارج خواهند شد.

ایران همواره تاکید دارد که به دنبال ساخت بمب اتمی نیست و هدفش از برنامه هسته‌ای، تولید برق و مصارف پزشکی و کشاورزی است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم اخیرا بار دیگر فتوای خود مبنی بر حرام بودن استفاده از بمب هسته‌ای را یادآوری کرد اما همزمان خواستار استفاده از ظرفیت علمی کشور برای "پیشرفت فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای شد."

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.