واکنش به 'کمبود بنزین سوپر' در ایران: 'در دو پالایشگاه تولید و توزیع می‌شود'
در پی انتشار گزارش‌هایی درباره کمبود و حذف بنزین سوپر در بعضی جایگاه‌های سوخت رسانی، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به این موضوع واکنش نشان داده است.

این شرکت گفته: "بنزین سوپر در دو پالایشگاه امام خمینی در شازند و اصفهان تولید و در کشور توزیع می‌شود."

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران می‌گوید "طبق قانون مکلف به تولید و توزیع بنزین معمولی و بنزین با استاندارد یورو ۴ است که هم اکنون بیشتر از میزان تعهد خود بنزین با کیفیت یورو تولید و در کشور توزیع می‌کند."

بنابر اعلام این سازمان "بنزین با استاندارد یورو از لحاظ زیست‌محیطی به مراتب پاک‌تر از بنزین سوپر است."

خبرگزاری فارس، دیروز یکشنبه (۲۸ مهر) در گزارشی از "نایاب شدن" بنزین سوپر در جایگاههای عرضه سوخت خبر داده بود.

در این گزارش آمده بود شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اقدام به صادرات بنزین سوپر کرده است و به مصرف‌کنندگان پیشنهاد کرده به جای آن از بنزین با استانداردهای یورو ۴ و ۵ استفاده کنند.

بنزین

بر اساس روایت خبرگزاری فارس "از اواسط تابستان سال‌جاری تاکنون عرضه بنزین سوپر در کلانشهرهای کشور همچون تهران متوقف و یا به صورت قطره چکانی انجام می‌شود به طوری که مشاهدات خبرنگار فارس از وضعیت جایگاه های سوخت حتی در مرکز و شمال تهران حاکی از آن است که مدت‌هاست بنزین سوپری در این جایگاه ها عرضه نشده است."

مقصد بنزین سوپر صادراتی ایران در این گزارش کشورهای همجوار اعلام شده بود.

خبرگزاری فارس به نقل از مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفته بود که "بنزین یورو ۴ و ۵ با اکتان ۹۰ تا ۹۱ می تواند جایگزین مناسبی برای بنزین سوپر باشد."

انتشار گزارش درباره "کمبود بنزین سوپر" در جایگاه‌های سوخت رسانی در حالی است که امروز علی بختیار، عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی با تایید کمبود این نوع بنزین، ارتباط آن با صادرات را رد کرده است.

آقای بختیار به خبرگزاری ایسنا گفته: "مدتی است که در تامین بنزین سوپر در جایگاه های سوخت مشکلاتی به وجود آمده است اما به نظر نمی رسد که علت این مشکل صادرات بنزین سوپر باشد."

او همچنین گفته: "یکی از دلایل این کمبود می تواند افزایش چشمگیر مصرف سوخت در روزهای اخیر باشد اما به هر حال ما این موضوع را پیگیری خواهیم کرد."

خبرگزاری فارس در گزارشی گفته از اواسط تابستان عرضه بنزین سوپر در شهرهای بزرگی مانند تهران متوقف و یا به صورت قطره چکانی انجام می‌شود.
خبرگزاری فارس در گزارشی گفته از اواسط تابستان عرضه بنزین سوپر در شهرهای بزرگی مانند تهران متوقف و یا به صورت قطره چکانی انجام می‌شود

در بنزین سوپر، برای بالابردن عدد اکتان، موادی به بنزین معمولی اضافه می‌شود؛ این افزودنی‌ها موجب سوختن آرام‌تر بنزین می‌شود.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران بیش از دو هفته پیش درباره صادرات بنزین ایران گفته بود: "در حال حاضر صادرات بنزین با کیفیت ایده آل انجام می شود."

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در مرداد ماه به خودکفایی ایران در زمینه تولید بنزین اشاره کرد و گفت "ایران در تولید بنزین و گازوییل به خودکفایی رسیده و به جمع صادر کنندگان این محصول پیوسته است."

مقام‍های ایرانی مکررا درباره پایین بودن قیمت بنزین در ایران در مقایسه با بعضی از کشورهای همسایه سخن گفته‌اند. آنها می‌گویند قیمت پایین بنزین، از عوامل قاچاق آن است.

بنابر اعلام محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه "سالانه حدود ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان بابت یارانه‌های پنهان و آشکار پرداخت می‌شود"؛ یارانه‌های پنهان عمدتا برای سوخت، کالاهای اساسی و دارو پرداخت می‌شود.

دولت ایران به طور جدی به دنبال اصلاح "یارانه‌های پنهان" در بودجه سال آینده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.