آذری جهرمی می‌گوید برخورد با 'کلاهبرداری شرکت‌های ارزش افزوده' باعث طرح اتهام فساد علیه او شده
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، می‌گوید اتهام فساد مالی و خویشاوندسالاری به این دلیل علیه او مطرح شده که او می‌‎خواهد با "کلاهبرداری" شرکت‌های ارزش افزوده برخورد کند.

آقای آذری جهرمی این صحبت‌ها را در حساب اینستاگرام خود و به صورت پخش زنده بیان کرد.

او همچنین توضیحاتی درباره درآمد خواهرزن و باجناق خود داد و اتهام اعمال نفوذ را رد کرد.

صحبت‌های وزیر ارتباطات پس از آن مطرح شد که حمیده زرآبادی، نماینده مجلس، در نشستی مطبوعاتی با ارائه اسنادی اتهام‌هایی علیه آقای آذری جهرمی مطرح کرد و از جمله گفت خواهرزن او در شرکتی بیمه‌ای قراردادهایی با رایتل و دیگر شرکت‌های حوزه مخابرات داشته که درآمد آنها به متوسط ماهانه ۶۹ میلیون تومان می‌رسد.

محمدجواد آذری جهرمی در صحبت‌های خود گفت "مقابل ارزش افزوده ایستاده" و به دنبال یافتن پاسخ این است که "پول‌های ارزش افزوده متعلق به کیست و این پول‌ها کجا هزینه می‌شود؟"

او گفت می‌خواهد مبالغی را که "ناآگاهانه" از مردم گرفته شده، به آنها برگرداند.

آقای آذری جهرمی پیش‌بینی کرد که اتهام‌های فساد علیه او بیشتر هم شود، چرا که "بنای کوتاه آمدن" ندارد و "آماده هزینه دادن برای ایستادگی در برابر فساد" است.

خدمات ارزش افزوده مخابرات، که وزیر ارتباطات می‌گوید بستری برای کلاهبرداری شده، به سرویس‌هایی گفته می‌شود که مانند اشتراک خدمات چندرسانه‌ای، پیام‌های متنی یا بازی و امثال آن، از طریق تلفن همراه امکاناتی فرعی علاوه بر تماس تلفنی و دسترسی به اینترنت به کاربران ارائه می‌کنند.

بسیاری از کاربران شبکه‌های تلفن همراه در ایران می‌گویند که این شرکت‌ها بدون اطلاع مشتریان، آنها را به اشتراک خدماتی در آورده‌اند و مبالغ زیادی از آنها می‌گیرند.

محمدجواد آذری جهرمی به تازگی علیه این شرکت‌ها موضع گرفته و از کاربران تلفن همراه خواسته که موارد سوءاستفاده را به او گزارش کنند. برآورد می‌شود که این شرکت‌ها سالانه تا چند صد میلیارد تومان درآمد داشته باشند.

بخشی از درآمد خدمات ارزش افزوده هم نصیب اپراتورهای شبکه موبایل می‌شود.

'قاتل بروسلی'
آقای آذری جهرمی در رد اتهام‌هایی که علیهش مطرح شده چند بار به کنایه گفت لابد به زودی او را "قاتل بروسلی" معرفی خواهند کرد.

او از علی نواب‌زاده، باجناق خود، خواست که به اتهام‌های مطرح‌شده پاسخ بدهد.

علی نواب زاده
باجناق وزیر ارتباطات ایران گفت به توصیه وزیر در یک مناقصه شرکت نکرده

آقای نواب‌زاده گفت از میانه دهه ۸۰ در شرکت‌های داتک و آسیاتک کار می‌‍کرده و به مقام‌هایی رسیده و بعدتر پس از ازدواج با ثنا اسدیان، شغل نمایندگی برای او انتخاب شد و پس از آن که خانم اسدیان نمایندگی بیمه را گرفت، آقای نواب‌زاده هم با او همکاری کرد.

او گفت همکاران سابقش در شرکت‌های آسیاتک و داتک از او حمایت کردند و آنها توانستند قراردادهایی را با این شرکت‌ها به دست بیاورند. قرارداد با رایتل هم به گفته او مثل همین شرکت‌ها بوده است.

علی نواب‌زاده گفت او و همسرش قصد شرکت در مناقصه شرکت ارتباطات زیرساخت را هم داشتند اما محمدجواد آذری جهرمی به آنها توصیه کرد در این مناقصه شرکت نکنند.

آقای نواب‌زاده توضیح نداد که آقای آذری جهرمی چه اطلاعاتی درباره این مناقصه داشته و چه خطراتی در این مناقصه وجود داشته که وزیر ارتباطات درباره آن به طور خصوصی به باجناق خود هشدار داده است.

خود آقای آذری جهرمی هم درباره قرداد رایتل با شرکت بیمه‌‎ای محل کار باجناق و خواهرزنش گفت او در مقطع امضای قرارداد هنوز وزیر ارتباطات نبوده است.

او گفت: "قرارداد در سال ۱۳۹۴ بوده. آن موقع من اصلا وزیر نبودم. من برج چهار ۹۴ عضو هیات مدیره رایتل شدم." آقای آذری جهرمی گفت چند ماه بعد هم از هیات مدیره رایتل کنار رفته و هنگام نهایی شدن قرارداد در سال ۱۳۹۵ دیگر در رایتل نبوده است.

شرکت رایتل سومین اپراتور شبکه تلفن همراه در ایران است.

آقایان آذری جهرمی و نواب‌زاده گفتند در بیان درآمدهای خانم اسدیان و همسرش اغراق شده و در حالی که مبلغ یک قرارداد صرف دستمزد کارکنان، مالیات و سایر هزینه‌ها می‌شود، قراردادها را به عنوان حقوق دریافتی آنها معرفی کرده‌اند و همچنین مبلغ قراردادها را بیش از واقعیتشان گزارش کردند.

آنها همچنین گفتند دلیلی بر اعمال نفوذ و بهره‌مندی از رانت در این قراردادها نیست.

زهیر موسوی و جی‌.جی
در بخش دیگری از صحبت‌های آقای آذری جهرمی او از فردی به نام زهیر موسوی خواست تا توضیحاتی درباره ماجراهای اخیر بدهد.

زهیر موسوی فردی است که قبل از نطق یک ماه پیش حمیده زرآبادی در مجلس، خبر داد که خانم زرآبادی می‌خواهد علیه آقای جهرمی صحبت کند.

وبسایت مشرق‌نیوز، که نزدیک به محافل امنیتی حکومت ایران تصور می‌شود، نوشت پدر آقای موسوی از مقام‌های سابق وزارت اطلاعات بوده است.

انتشار موضوع نطق پیش از بیان آن باعث شد که خانم زرآبادی بگوید مکالماتش شنود شده است. او در این باره گفت: "بنده به قوه قضائیه درباره شنود گوشی خود شکایت نکردم اما مکاتباتی انجام دادم تا موضوع مشخص شود."

زهیر موسوی در توضیحاتی که از طریق اینستاگرام وزیر ارتباطات داد گفت خبر نطق خانم زرآبادی از طریق یکی از دوستانش که خبرنگار صداوسیما بوده به او رسیده است.

آقای موسوی گفت دوست خبرنگارش به او گفته که خانم زرآبادی قصد دارد علیه "جی.جی" ( J.J) (مخفف جواد جهرمی) صحبت کند.

در صورت درست بودن روایت آقای موسوی مشخص نیست که خبرنگار صداوسیما چه طور قبل از نطق خانم زرآبادی از محتوای آن آگاه شد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.