رزمایش مشترک ایران، چین و روسیه در اقیانوس هند و دریای عمان برگزار می‌شود
رزمایش چهار روزه ایران، چین و روسیه در شمال اقیانوس هند و دریای عمان فردا جمعه آغاز خواهد شد. سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران هدف از این رزمایش مشترک را از جمله "تقویت و افزایش امنیت تجارت بین‌المللی در منطقه" عنوان کرد.

ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران، از برگزاری رزمایش دریایی سه‌جانبه ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند و دریای عمان خبر داد. این نخستین رزمایش مشترکی از این نوع است که میان سه کشور برگزار می‌شود.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران اهداف این رزمایش به گفته او "بسیار مهم" را که از فردا جمعه ششم دی‌ماه (۲۷ دسامبر) به مدت چهار روز برگزار خواهد شد، "تقویت و افزایش امنیتی تجارت بین‌المللی در منطقه"، "تبادل تجربه" میان سه کشور و نیز "مقابله با تروریسم و دزدی دریایی" عنوان کرد.

ناظران رزمایش مزبور موسوم به "کمربند امنیتی دریایی" را پیامی از سوی جمهوری اسلامی برای آمریکا در متن تنش میان تهران و واشنگتن ارزیابی می‌کنند. این رزمایش همچنین پاسخی به مانور مشترک نظامی آمریکا و عربستان سعودی، به عنوان رقیب منطقه‌ای ایران، ارزیابی می‌شود که اواسط آبان‌ماه گذشته برگزار شد.

Sprecher der iranischen Streitkräfte, Abolfazl Shekarchi
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران از "اهمیت خاص" رزمایش مشترک با روسیه و چین خبر داد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تهران قصد دارد برای مقابله با تحریم‌های اقتصادی آمریکا، همکاری‌های نظامی خود با روسیه و چین را گسترش دهد. در عین حال چین ۲۶ آبان‌ماه رزمایش مشترک دیگری را با عربستان در بندر جده واقع در دریای سرخ برگزار کرده که هدف از آن نیز "مقابله با تروریسم دریایی و دزدی دریایی" عنوان شده بود.

ابوالفضل شکارچی در ادامه سخنان روز گذشته خود، با اشاره به "اهمیت خاص" رزمایش مزبور و نیز "مهم و حیاتی" بودن برقراری امنیت در اقیانوس هند و دریای عمان، گفت: «این رزمایش در جهت تقویت و افزایش امنیت تجارت بین‌المللی در این منطقه برگزار می‌شود.»

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران افزود: «هدف دیگر این رزمایش کسب و تبادل تجربه در حوزه عملیات امداد و نجات است که از زمان شروع این رزمایش نیز انجام می‌شود.»

این مقام نظامی ایران تأکید کرد: «پیامدهای امنیتی این رزمایش برای کل جهان خواهد بود، چرا که ثبات امنیتی را در سطح جهان در پی خواهد داشت.»

در ماه‌های گذشته سلسله‌ای از حوادث در منطقه خلیج فارس بر تنش میان ایران و آمریکا بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی افزود. توقیف یک نفتکش بریتانیایی توسط سپاه پاسداران و حمله به چند نفتکش و کشتی تجاری در این منطقه از جمله این حوادث بودند. حمله به تأسیسات نفتی آرامکوی عربستان نیز که حوثی‌های مورد حمایت ایران مسئولیت آن را برعهده گرفتند، بر شدت تنش‌ها افزود.

واشنگتن و ریاض در رابطه با حملات مزبور انگشت اتهام را به سوی جمهوری اسلامی نشانه رفتند و آمریکا نیروهای نظامی بیشتری را به منطقه اعزام کرد. ایران اما اتهام دست داشتن در این حملات را رد می‌کند.

در پی همین حملات بود که آمریکا ائتلافی را برای تأمین امنیت کشتیرانی تجاری در منطقه تشکیل داد که عربستان، شماری از کشورهای حاشیه خلیج فارس، بریتانیا و استرالیا از جمله اعضای آن هستند. هم‌زمان نیز ائتلافی جداگانه توسط کشورهای اروپایی برای تأمین امنیت تردد کشتی‌های تجاری در منطقه خلیج فارس تشکیل شد.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.