اعلام همبستگی با بستگان قربانیان اعتراضات آبان‌ماه: "تنها نیستید!"
به مناسبت چهلم کشته‌شدگان اعتراضات آبانماه چندین بیانیه همبستگی انتشار یافته، از جمله از سوی شماری از فرزندان قربانیان خشونت‌های دولتی و جمعی از مستندسازان. آنها به خانواده‌های قربانیان می‌گویند: در کنار شما ایستاده‌ایم.

شماری از فرزندان قربانیان خشونت‌های دولتی با انتشار یک بیانیه مشترک همبستگی خود را با خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات آبان ماه اعلام کرده‌اند.

به گزارش بنیاد عبدالرحمن برومند، امضاءکنندگان این بیانیه ضمن ابراز همبستگی با خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه، مادران و پدران قربانیان را خطاب قرار داده و تصریح کرده‌اند که در روز پنجم دی‌ماه همبسته با آنان "برای عدالت، آزادی و حقوق بشر همه ایرانیان" در کنار آنها خواهند ایستاد.

در این بیانیه مشترک همچنین آمده است: «آنچه را که شما امروز تجربه می‌کنید، در گذشته تجربه کرده‌ایم و می‌دانیم که تنها راه رهایی از فاجعه‌ای که دامنگیر وطن عزیزمان شده است و فرزندانش را گروه‌ گروه سرکوب می‌کند و به قتل می‌رساند، همبستگی مردم و پیگیری مبارزه برای حقوق بشر همه ایرانیان است».

امضا‌ءکنندگان این بیانیه همچنین خطاب به بازماندگان قربانیان نوشته‌اند: «روز پنجم دی‌ماه هر کجا که باشیم، از فراسوی زمان و مکانی که ما را از شما جدا می‌کند، برای دادخواهی در کنارتان خواهیم ایستاد، در سکوت با برافراشتن تصاویر و نام‌های فرزندانتان، یاد آنان را با برافروختن شمعی گرامی خواهیم داشت».

امضاءکنندگان این بیانیه عبارتند از: فرانس بختیار (فرزند شاپور بختیار)، لادن و رویا برومند (فرزندان عبدالرحمن برومند)، آزاده پورزند (فرزند سیامک پورزند)، نازنین پوینده (فرزند محمد جعفر پوینده)، پرستو فروهر (فرزند پروانه اسکندری و داریوش فروهر)، انعام دهواری (فرزند علی دهواری)، سهراب مختاری (فرزند محمد مختاری) و شاهین صادق‌زاده میلانی (فرزند کامبیز صادق‌زاده میلانی).

Symbolbild Kino Kamera Film

جمعی از مستندسازان ایرانی نیز به مناسبت چهلم کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه بیانیه‌ای مشترک منتشر کرده‌اند.

این بیانیه را ۱۳۵ مستندساز و فیلمساز ایرانی امضاء کرده‌اند، از جمله سپیده ابطحی، مهناز افضلی، رخشان آرش یزدانی، مجتبی میرتهماسب، رخشان بنی‌اعتماد، جعفر پناهی، رضا درمیشیان و هوشنگ میرزایی.

امضاءکنندگان در بیانیه خود از جمله نوشته‌اند: «مستندساز اگر چه دل در گروه حقیقت دارد، اما همواره واقعیت را دستمایه کار خویش قرار داده است».

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما مستندسازان امضا‌ءکننده این بیانیه اعلام می‌کنیم که نه تنها چشم بر روی واقعیت‌های امروز سرزمین‌مان نمی‌بندیم که در کنار مردم و دوش به دوش آنها روایت خود را از آنچه بر ما گذشت، ثبت و حفظ خواهیم کرد.»

این ۱۳۵ مستندساز و فیلمساز در بیانیه‌ای خود ضمن ابراز همبستگی و همدلی با ایرانیان در چهلمین روز اعتراضات آبان "یاد کشته‌شدگان و زندانیان در بند" را زنده نگه داشته و خواهان "برقراری عدالت، آزادی و حرمت گذاشتن به شأن معترضین و خانواده‌های داغدار و آسیب‌دیده" شده‌اند.

روز چهارشنبه ۴ دی (۲۵ دسامبر) نیز "حزب ایران" و "جبهه ملی ایران" هم‌زمان با چهلمین روز آغاز اعتراضات سراسری هفته آخر آبان‌ماه ایران و سرکوب خونین آن توسط نیروهای امنیتی، با انتشار بیانیه‌هایی جداگانه خواستار شناسایی و برخورد با آمران و عاملان آن و آزادی فوری بازداشت‌شدگان این حوادث شدند.

اخیرا شماری از مادران کشته‌شدگان سیاسی و مدنی چهار دهه اخیر ایران، از جمله ناهید شیربیشه مادر پویا بختیاری و شهناز اکملی، با انتشار فراخوانی اعلام کرده بودند: «روز ۵ دی مصادف با چهلمین روز کشته شدن فرزندان‌مان را روز بین‌المللی ادای احترام به قربانیان آبان‌ماه اعلام‌کرده و با برگزاری مراسم یادبود، یک دقیقه سکوت کنیم. یا به هر طریق که می‌توانیم یاد عزیزان‌مان را گرامی داشته و این جنایات را محکوم کنیم».

صحنه‌ای از اعتراضات در ارومیه
صحنه‌ای از اعتراضات در ارومیه

هم‌زمان با انتشار این بیانیه‌ها خبرها نشانگر فشار نهادهای امنیتی بر خانواده‌های کشته‌شدگان سیاسی و مدنی است.

خبرگزاری رویترز به تازگی (۲ دی ماه، ۲۳ دسامبر) با استناد به سه منبع نزدیک به محافل پیرامونی رهبر جمهوری اسلامی و یک مقام دیگر حکومتی، تعداد قربانیان اعتراضات اخیر را "حدود ۱۵۰۰ نفر" اعلام کرده بود.

مقام‌های جمهوری اسلامی این آمار را تکذیب کرده، اما در عین حال خود به‌رغم گذشت بیش از چهل روز از آغاز اعتراضات، درباره شمار کشته‌شدگان سکوت کامل اختیار کرده‌اند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.