ادامه بازداشت‌ در استان خوزستان در ارتباط با اعتراضات آبان‌ماه

به‌رغم گذشت بیش از ۴۰ روز از اعتراضات آبان‌ماه در ایران که با افزایش ناگهانی قیمت بنزین آغاز شد، بازداشت و برخورد در استان خوزستان هم‌چنان ادامه دارد.

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه، چهارم دی‌ماه، به نقل از فرمانده انتظامی استان خوزستان از دستگیری یک نفر به اتهام ارتباط با شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال خبر داد.

حیدر عباس‌زاده گفت: «یکی از عناصر مرتبط با شبکه ایران اینترنشنال وابسته به عربستان سعودی که اقدام به پخش اخبار دروغین ناآرامی‌های اخیر می‌کرد، در ماهشهر دستگیر شد.»

از سن و هویت این فرد اطلاعی در دست نیست.

به گفته این مقام پلیس، این فرد متهم است که «اخبار لحظه به لحظه تجمعات شهرستان ماهشهر را به شکل دروغین برای شبکه مذکور ارسال می‌کرد».

علاوه بر قطع کردن ارتباط اینترنتی در ایران که دست‌کم پنج روز به طول انجامید، حکومت جمهوری اسلامی در اعتراضات اخیر فشار سنگینی را هم بر شبکه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور گذاشته و آنها را متهم می‌کند که به ناآرامی در ایران دامن می‌زنند.

این در حالی است که این شبکه‌ها و رسانه‌ها همواره تنها در پی انتشار اخبار روز بوده‌اند و تاکنون نمونه‌ای از دعوت آنها از مردم برای شورش و آشوب دیده نشده است.

در همین حال خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، نیز روز چهارشنبه از برخورد با یک گروه «۱۳ نفره» در استان خوزستان خبر داده که تلاش برای «کشته‌سازی» داشته‌اند.

اصطلاح «کشته‌سازی» را نخستین بار علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت جمهوری اسلامی، در پی افشای آمار بالای قربانیان اعتراضات آبان‌ماه به کار برد.

مقامات جمهوری اسلامی این ادعا را مطرح کرده‌اند که معترضان آبان‌ماه نه به دست نیروهای امنیتی و پلیس، بلکه به دست افرادی در ارتباط با خارج کشور کشته شده‌اند.

خبرگزاری فارس گروه ۱۳ نفره در استان خوزستان را «تیم تروریستی وابسته به گروهک حرکة‌النضال که در اغتشاشات آبان ۹۸ فعالیت می‌کردند» معرفی کرده است.

گزارش این خبرگزاری همچنین شامل ویدئویی از اعترافات فردی با چهره نامشخص است که از تهیه سلاح و شلیک به سوی معترضان در این استان حرف می‌زند.

اعتراف تلویزیونی در ایران به‌ویژه در چند سال گذشته آن قدر به عنوان ابزاری برای مقابله با اعتراضات مردمی استفاده شده که بعید به نظر می‌رسد برای بسیاری از مردم ایران قابل باور باشد.

اعتراضات آبان‌ماه در ایران با سرکوبی بی‌سابقه روبه‌رو شد و به بازداشت هزاران نفر انجامید.

بررسی‌های رادیوفردا بر اساس جمع‌بندی سخنان مقامات رسمی جمهوری اسلامی و همچنین گزارش نهادهای حقوق بشری نشان می‌دهد که دست‌کم ۸۶۰۰ نفر در ۲۲ استان ایران بازداشت شده‌اند.

در این میان آمار قربانیان آبان به دلیل طفره رفتن مقامات از ارائه رسمی آن بیش از همه توجه را به خود جلب کرده است.

در نبود آمار رسمی، تازه‌ترین مورد گزارش خبرگزاری رویترز بود که از مرگ ۱۵۰۰ نفر در اعتراضات اخیر با مسئولیت مستقیم رهبر جمهوری اسلامی حکایت داشت.

منابع: خبرگزاری‌های فارس و مهر، رادیوفردا/ ف. دو.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.