پیشنهاد بنزین ۱۵۰۰ تومانی و حذف بسته‌های حمایتی به کمیسیون تلفیق بودجه ایران

حدود یک ماه و نیم بعد از افزایش قیمت بنزین و اعلام سهمیه‌بندی، بهرام پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس ایران از پیشنهاد بنزین تک نرخی با قیمت ۱۵۰۰ تومان و حذف بسته‌های حمایتی به کمیسیون تلفیق بودجه سال ٩٩ خبر داده است.

او گفته: "پیشنهاد ما این است که بنزین به قیمت ۱۵۰۰ تومان تک نرخی شود و بسته‌های حمایتی حذف شود و اگر قرار است که درآمد حاصل از آن به اقشار آسیب‌پذیر پرداخت شود به دهک‌های بسیار پایین یعنی حدود ١٠ میلیون نفر داده شود."

به گفته سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس ایران با اینکه ۶۰ امضا در حمایت از این طرح جمع شده ولی "به آن توجهی صورت نگرفت."

به گزارش خبرگزاری ایسنا این پیشنهاد چهار روز پیش (چهارم دی) در قالب طرحی دوفوریتی به هیئت رئیسه مجلس ارائه شده که در نوبت بررسی قرار گرفته است.

آقای پارسایی همچنین گفته بعضی نمایندگان قیمت‌هایی نظیر ۱۸۰۰، ۱۷۰۰ و ۲۰۰۰ تومان را برای بنزین تک نرخی پیشنهاد کرده‌اند.


در مجموعه وزارت نفت به‌عنوان مجری، این موضوع (کاهش قیمت بنزین) نه مطرح است و نه کسی از آن اطلاع دارد
کسری نوری سخنگوی وزارت نفت

هفته پیش خبرهایی درباره عرضه بنزین تک‌نرخی با قیمت ۱۸۰۰ تومان از فردا (دوشنبه ۹ دی) در بعضی رسانه‌ها و فضای مجاری منتشر شده بود که وزارت نفت آن را رد کرد.

کسری نوری سخنگوی وزارت نفت گفت: "در مجموعه وزارت نفت به‌ عنوان مجری، این موضوع نه مطرح است و نه کسی از آن اطلاع دارد."

از ۲۴ آبان ماه و با اعلام ناگهانی دولت، بنزین سهمیه‌بندی شد و قیمت آن افزایش یافت.

قیمت بنزین سهیمه بندی از هزار تومان به ۱۵۰۰ تومان رسید و بنزین آزاد سه برابر شد که این افزایش اعتراضات گسترده‌ای را در ایران رقم زد.

دولت ایران بیش از ۱۸ میلیون خانوار (حدود ۶۰ میلیون نفر)، مشمول دریافت یارانه‌های جدید کرد که خانوار‌ها ماهانه مبالغی بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان دریافت می‌کنند.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران افزایش درآمد دولت در سال را از طریق حذف سوبسید بنزین را ۳۱ هزار میلیارد تومان برآورد کرده است.

وزیر نفت ایران گفته: "۶۴ میلیون لیتر سهمیه‌بندی و با کارت سوخت داده می‌شود که معادل ۲۳ میلیارد لیتر در سال است و با ۵۰۰ تومانی که به قیمت آن اضافه شده است سال آینده ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد داریم.".

او همچنین گفته: "حدود ۳۰ میلیون لیتر نیز مصرف آزاد است که دو هزار تومان به قیمت آن افزوده شده است و در سال آینده از این محل ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد داریم".

رئیس بانک مرکزی ایران تاثیر افزایش قیمت بنزین بر تورم را ۴ درصد در سال اعلام کرده است
رئیس بانک مرکزی ایران تاثیر افزایش قیمت بنزین بر تورم را ۴ درصد در سال اعلام کرده است

عده زیادی از منتقدان می‌گویند اقدام جدید دولت با توجه به نقش بالای سوخت در بالا بردن قیمت تمام شده کالاها و حمل و نقل به افزایش تورم منتهی می‌شود و پرداخت یارانه‌ها هم با توجه به تبعات "منفی" این اقدام کمکی به خانوارها نخواهد کرد.

برآورد دولت ایران از درآمد افزایش قیمت بنزنی در حالی است که میزان مصرف بنزین با اجرای طرح جدید و بار تورمی اجرای طرح حذف سوبسید سوخت، هنوز مشخص نیست.

مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه آذر ماه را ۴۰ درصد اعلام کرده است.

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران حاکی از آن است که تورم نقطه به نقطه که از اردیبهشت ۹۸ رو به کاهش گذاشته بود از آذرماه و بعد از افزایش قیمت بنزین افزایش یافته است.

تورم نقطه به نقطه در آذر ماه امسال به ۲۷/۸ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل هشت دهم درصد افزایش نشان می‌دهد.

مرکز پژوهشهای مجلس قبل از افزایش قیمت بنزین در گزارشی گفته بود که با افزایش ۵۰ درصدی نرخ بنزین قیمت کالاها ۲/۶ درصد افزایش خواهد یافت.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی گفته:"تاثیر افزایش قیمت بنزین در تورم ۴ درصد در سال است."

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.