رئیس سازمان پدافند غیرعامل: هدف اعتراض‌های آبان سوریه‌‌سازی ایران بود
غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران، اعتراض‌های اخیر را پروژه "سازماندهی شده" برای ایجاد "ناامنی و آشوب" دانست که هدف آن "سوریه‌سازی" ایران بوده است.

آقای جلالی گفت: "گرانی بنزین صرفا بهانه‌ای برای اغتشاش و برهم زدن نظم جامعه بود. همان طور که ما شاهد سناریوهایی از قبیل کشته‌سازی و قهرمان‌سازی بودیم."

او گفت افزایش قیمت سوخت کاری "عقلایی" بود تا رشد مصرف و قاچاق سوخت کاهش پیدا کند و "رهبر انقلاب در این ماجرا از شخص حمایت نکردند بلکه از کلیت نظام جمهوری اسلامی حمایت کردند و با این کار جلوی انشقاقی را که ممکن بود بین بدنه حاکمیت پدید بیاید گرفتند."

رئیس سازمان پدافند غیرعامل قطع اینترنت را "آبی بر آتش فتنه آشوب" توصیف کرد و گفت "شبکه‌های اجتماعی خارج‌پایه"، کنترل و هدایت افکار عمومی را در اختیار "دشمن" قرار می‌دهند و با کمک "مخاطبان فعال رسانه‌ای"، "اغتشاشات" را مدیریت می‌کنند.

آقای جلالی گفت امنیت "کالای بسیار گران قیمتی" است و "ارتباط مستقیمی" بین امنیت مردم و شبکه‌های اجتماعی وجود دارد اما "متاسفانه در کشور برخی به‌دلیل رویکردهای عوام‌فریبانه، به نوعی خواهان استمرار فعالیت شبکه‌های اجتماعی خارج‌پایه هستند."

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت پس از "قدرت‌نمایی" ایران در خلیج فارس و "ساقط‌ کردن پهپاد جاسوسی فوق‌پیشرفته آمریکا"، دولت این کشور "به این درک رسید که توان نظامی رویایی با ایران را ندارد."

از این رو، به گفته آقای جلالی، هدف آمریکا "جنگ اقتصادی" و "ایجاد نارضایتی‌های اجتماعی و سوءاستفاده از اعتراضات معیشتی مردم است. در حوادث آبان به نوعی معاندان انقلاب، با تمام ظرفیت در حوزه رسانه و فضای مجازی، تحت حمایت آمریکا، گرد هم آمدند و چهار قرارگاه سایبری فعال در حوزه شناختی، علیه ایران فعال شد."

به گفته آقای جلالی "یکی از استراتژی‌های اصلی جریان اغتشاشگران این بود که شبکه اغتشاشات را با مردم گره بزنند" اما "ما در ۴۸ ساعت توانستیم کل غائله آشوب­گری را جمع کنیم."

اعتراض‌های آبان با افزایش ناگهانی و اعلام نشده قیمت و سهیمه‌بندی شدن بنزین آغاز شد اما مطالبات معترضان به سرعت گسترش یافت و بیش از صد شهر را فرا گرفت.

نیروهای امینتی و انتظامی با سرعت و گستردگی بی‌سابقه این اعتراض‌ها را سرکوب و عده زیادی را کشته، زخمی و بازداشت کردند اما مقام‌های حکومتی از اعلام آمار رسمی خودداری می‌کنند. اینترنت چندین روز در ایران قطع واطلاع‌رسانی بسیار محدود بود.

به گزارش رویترز و به نقل از سه مقام دولت ایران که نامشان ذکر نشده، حدود هزار و پانصد نفر در این اعتراض‌ها کشته شده‌اند.

عفو بین‌الملل اما تا به حال ٣٠٤ کشته را تائید کرده است. برایان هوک مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا گفته بود احتمال دارد "بیش از هزار نفر" در این اعتراضات کشته شده باشند.

حکومت ایران می‌گوید قصد دارد آمار کشته‌شدگان را پس از "تفکیک" اعلام کند، به عبارت دیگر بین آنچه "اغتشاشگران"، "اشرار"، "معاند" و "تروریست" می‌خواند و "شهیدان" و "مدافعان امنیت" تمایز ایجاد کند.

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران با اینکه "شهروندان عادی که بدون داشتن هیچ‌گونه نقشی در اعتراضات" جان باخته‌اند، "شهید" محسوب شوند موافقت کرده است.

در اعتراض‌های اخیر به شمار زیادی بانک، پمپ بنزین، فروشگاه‌های بزرگ، ساختمان‌های دولتی، ایستگاه‌های پلیس و تاسیسات دیگر آسیب‌های جدی وارد شد.

حکومت ایران این خسارت‌ها را کار "اشرار" و "آغتشاشگران" می‌خواند اما برخی نیز نیروهای وابسته به حکومت را عامل این تخریب‌ها می‌دانند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.