تغییر رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه؛ باقری کنی جایگزین لاریجانی شد
با حکم ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران، علی باقری کنی به عنوان رئیس جدید ستاد حقوق بشر این قوه معرفی شد. او جایگزین محمدجواد اردشیر لاریجانی می‌شود. در ۱۴ سال گذشته جواد لاریجانی ریاست این ستاد را بر عهده داشت.

علی باقری کنی در سال ۱۳۹۲ رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی سیاستمدار محافظه‌کار بود. در زمان معاونت آقای جلیلی در وزارت امور خارجه، علی باقری کنی به مدیرکلی اروپای مرکزی این وزارتخانه رسید.

این سیاستمدار ۵۲ ساله، در زمان دبیری سعید جلیلی در شورای عالی امنیت ملی هم معاون او بود.

برکناری آقای جواد لاریجانی از ریاست ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در حالی اعلام می‌شود که در ماه‌های گذشته خبرهایی درباره اختلاف صادق لاریجانی و ابراهیم رئیسی، روسای پیشین و جدید قوه قضائیه منتشر شده بود. در آن زمان نیز خبرهایی درباره کنار رفتن جواد لاریجانی از قوه قضائیه منتشر شده بود.

صادق لاریجانی از کارزار مبارزه با فساد قوه قضائیه و اتهامات علیه خود و نزدیکانش انتقاد کرده بود.

با بالا گرفتن انتقادها اخباری درباره استعفای جواد لاریجانی از قوه قضائیه منتشر شد اما مدتی بعد غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی این قوه گفت استعفای آقای لاریجانی "مانند بسیاری از اخباری که این روزها منتشر شده، دروغ است".

جواد لاریجانی
جواد لاریجانی

جواد لاریجانی پیش از این، ریاست مرکز پژوهش‌های قوه قضائیه و معاونت وزارت خارجه را هم در کارنامه کاری خود دارد.

ستاد حقوق بشر زیر مجموعه قوه قضائیه است و در سال ۱۳۸۴ به پیشنهاد محمود هاشمی شاهرودی رئیس وقت این قوه و با تصویب آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران تاسیس شد.

این ستاد همواره نماینده موضع حکومت ایران در جامعه بین‌المللی بوده و مواضع نهادهای بین‌المللی در خصوص نقض حقوق بشر در ایران را نقد کرده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.