نماینده مجلس به‌رغم تکذیب قوه‌ قضاییه از ضرب‌وشتم نرگس محمدی انتقاد کرد
سهیلا جلودارزاده، نماینده تهران می‌گوید خشونتی که علیه نرگس محمدی اعمال شده توسط فراکسیون زنان مجلس پیگری می‌شود. قوه قضاییه ضرب‌وشتم نرگس محمدی را پیش از انتشار گزارش پزشکی قانونی، تکذیب کرده است.

به‌رغم تکذیب ضرب‌وشتم نرگس محمدی در زندان توسط سخنگوی قوه قضاییه، سهیلا جلودارزاده، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس می‌گوید: «خشونتی که بر نرگس محمدی اعمال شده از طرف هیچ ایرانی و هیچ زن ایرانی قابل قبول و پذیرفته نیست.»

او در گفتگو با "اعتماد‌آنلاین" ابراز امیدواری کرده که "شرایط نامناسب" نرگس محمدی در پی مذاکره فراکسیون زنان مجلس با مقامات قضایی برطرف شود.

جلودارزاده ضمن ابراز تأسف از تأخیر در رسیدگی به وضعیت نرگس محمدی به دلیل "تعطیلات چند روزه مجلس"، تأکید کرده که پرونده او در کمیسیون اجتماعی مجلس به طور جدی پیگری می‌شود.

خبر ضرب‌وشتم نرگس محمدی در زندان توسط همسر او تقی رحمانی منتشر شد. تقی رحمانی با استناد به دست‌نوشته‌ای از نرگس محمدی اعلام کرد روز سوم دی، غلامرضا ضیائی، رئیس زندان اوین "شخصأ نرگس محمدی را مورد ضرب‌وشتم قرار داده و به اجبار به زندان زنجان تبعید کرده است."

در این دست‌نوشته که تصویر آن در فضای مجازی منتشر شده، نرگس محمدی سوم دی را "روز خشونت عریان مردان امنیتی و زندان" علیه خود خوانده است.

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر حدود هفت سال پیش بازداشت و به اتهام تشکیل گروه لگام (کارزار لغو گام به گام اعدام) و "تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی و اقدام علیه امنیت ملی" به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

انتشار خبر ضرب‌وشتم او بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی و رسانه‌های خارج از کشور داشت. در واکنش به اعتراض‌های گسترده علیه خشونت اعمال شده بر این زندانی، روابط عمومی سازمان زندان‌ها جمعه ششم دی‌ماه اعلام کرد که نرگس محمدی در جریان انتقال به زندان زنجان "کتک نخورده و ناسزا نشنیده است".

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه نیز صبح شنبه هفتم دی ماه، در پاسخ به خبرنگاران ضرب و شتم نرگس محمدی در جریان انتقالش به زندان زنجان را تکذیب کرد. او گفت: «انتقال نرگس محمدی به زندان زنجان صحت دارد اما ضرب و شتم او کذب است و صحت ندارد.»

ساعاتی بعد تقی رحمانی با انتشار پیامی در شبکه‌های مجازی اعلام کرد که همسرش هفتم دی‌ ماه - درحالیکه شواهد ضرب‌وشتم و کبودی بر بدنش مشهود بوده- توسط دو پزشک در زندان معاینه شده است. 

هنوز خبری در مورد نتیجه گزارش پزشکی پرونده نرگس محمدی منتشر نشده است. با این حال به نظر می‌رسد، نمایندگان زن مجلس تردیدی در مورد صحت دست‌نوشته نرگس محمدی و ضرب‌وشتم او در زندان ندارد.

پیش از سهیلا جلودارزاده، پروانه سلحشوری دیگر نماینده زن مجلس هم به شدت از اعمال خشونت علیه او انتقاد کرده و نرگس محمدی را "نماد ایستادگی" خوانده بود.

پروانه سلحشوری در حساب کاربری خود در توییتر نوشته بود: «نقل است از گاندی کسی که خشونت می‌ورزد ضعیف است، و چون منطق ندارد با خشونت پاسخ می‌دهد. نرگس محمدی، نماد ایستادگی‌است که در مقابلش کم آورده‌اند.»

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر همراه شمار دیگری از زندانیان زن در اعتراض به سرکوب خشونت‌بار اعتراض‌های آبان ماه در زندان تحصن کرده بود. روز سوم دی غلامرضا ضیائی رئیس زندان اوین همراه با گروهی از ماموران امنیتی زندان سراغ نرگس محمدی رفتند و با بیرون کشیدن او از سلول او را به زندان زنجان فرستادند.

تقی رحمانی همسر نرگس محمدی می‌گوید وزارت اطلاعات همسرش را تهدید کرده بود که در صورت ادامه مواضع خود تبعید می‌شود.

سهیلا جلودارزاده نماینده مجلس می‌‌گوید مواضع نرگس محمدی روشن است و اعمال خشونت‌علیه او پذیرفته شده نیست. او به روزنامه اعتماد آنلاین گفته است: «بارها کسانی را به خاطر حرف‌هایی که مطرح کردند محکوم به زندان کردیم ولی چند سال بعد، همان حرف‌ها را خیلی از مسئولین زدند.»

او خواستار بازنگری در این مسائل شده و تأکید کرده است: «یک مسئله‌ای را از یک خانم، جرم سیاسی می‌دانیم ولی بعدا افرادی و حتی مسئولین خودشان مطرح می‌کنند و آن زمان دیگر از حالت جرمی، خارج می شود.»

مطابق قوانین جزایی جمهوری اسلامی نرگس محمدی که تا کنون شش سال و هشت ماه از دوران محکومیت خود را گذرانده می‌تواند به طور مشروط آزاد شود. محمود بهزادی‌راد، وکیل محمدی به تازگی گفته به رغم موافقت وزارت اطلاعات دادستانی تهران با آزادی مشروط و مرخصی موکل او مخالفت کرده است.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.