رشد ۲٫۶ برابری مصرف سوخت‌های آلاینده در نیروگاه‌های ایران

سخنگوی صنعت برق ایران می‌گوید از ابتدای سال جاری ۵۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و ۵٫۶ میلیارد متر مکعب گازوئیل و حدود ۲٫۸ میلیون متر مکعب نفت کوره (مازوت) در نیروگاه‌ها مصرف شده است.

مصطفی رجبی مشهدی توضیح نداد که مصرف سوخت‌های مایع آلاینده (مازوت و گازوئیل) در نیروگاه‌های برقی نسبت به سال گذشته چه تغییری داشته و مدعی شد «تنها در شرایط اضطرار از سوخت مازوت استفاده می‌شود».

آمارهای ۹ ماه پارسال نشان می‌دهد که ایران کلاً ۳٫۲ میلیارد لیتر سوخت مایع در نیروگاه‌ها استفاده کرده است.

بدین ترتیب مصرف سوخت مایع آلاینده در نیروگاه‌ها نسبت به دور مشابه پارسال ۲٫۶ برابر شده‌است. مصرف گاز نیز حدود ۱۱ درصد کاهش یافته است.
ایران در نظر داشت مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها را از سال ۹۶ متوقف کند، موضوعی که هرگز محقق نشد.

معمولاً ایران در فصول سرد سال و اوج‌گیری مصرف گاز در بخش خانگی، تحویل گاز به نیروگاه‌ها را به شدت کاهش می‌دهد. بدین ترتیب، انتظار می‌رود در کل سال جاری، مصرف نفت کوره و گازوئیل در نیروگاه‌ها نسبت به کل سال ۹۷ اوج بگیرد.

مقامات ایران بارها از افزایش چشمگیر تولید گاز در دو سال گذشته خبر داده‌اند و معلوم نیست اگر تولید گاز افزایش داشته، چرا در فصول گرم سال که مصرف خانگی یک سوم زمستان است، مصرف سوخت‌های مایع در نیروگاه‌ها اوج گرفته است.

وزارت نیرو از ابتدای سال جاری انتشار آمارهای رسمی از فعالیت‌های خود را متوقف کرده است.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.