سپاه پاسداران: حشد شعبی عراق حق انتقام از آمریکا را محفوظ می‌داند
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حمله آمریکا به پایگاه‌های حزب‌الله عراق، زیر مجموعه نیروهای حشد شعبی، را "تجاوزکارانه و جنایتکارانه" خوانده و گفته است که حشد شعبی حق انتقام و پاسخگویی را برای خود محفوظ می‌داند.

سپاه در بیانیه‌ای حشد شعبی عراق را "مقدس" و "از اصیل‌ترین و فداکار ترین نیروهای جبهه مقاومت اسلامی" توصیف کرده است.

در این بیانیه آمده: "قطعاً هیچ ملت آزاده و مستقلی برنمی‌تابد فرزندانش، هدف خوی تجاوزگری و جنایت‌پیشگی بیگانگان قرار گیرد و به طور طبیعی مردم رشید و حشدالشعبی قهرمان عراق، بر اساس قوانین و منشورهای بین‌المللی، حق انتقام و پاسخگویی به جنایت بزرگ اخیر آمریکایی‌ها را برای خود محفوظ و مسلم می‌دانند."

آمریکا شامگاه یکشنبه اعلام کرد که پنج مقر کتائب حزب‌الله عراق را در عراق و سوریه و در اقدامی "دفاعی" هدف قرار داده است.

حشد شعبی یا نیروهای بسیج مردمی از گروه‌های وابسته و نزدیک به ایران در عراق است. در حملات آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق دست کم ۲۵ نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

بقایای یکی از پایگاه‌های کتائب حزب‌الله در عراق بعد از بمباران آمریکا
بقایای یکی از پایگاه‌های کتائب حزب‌الله زیرمجموعه حشد شعبی در عراق بعد از بمباران آمریکا

وزارت دفاع آمریکا بعد از حملات یکشنبه شب در بیاینه‌ای گفت که کتائب حزب‌الله ارتباطی نزدیک با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران دارد و از "رژیم ایران و نیروهای نیابتی آنها" خواسته است که حملات خود را متوقف و به تمامیت ارضی عراق احترام بگذارند.

سپاه پاسداران در بیانیه امروز خود "اخراج و بیرون راندن تروریست‌های اشغالگر آمریکایی را ضامن تحکیم ثبات و امنیت پایدار" عراق دانسته و گفته است "هیچ ملت آزاده و مستقلی برنمی‌تابد فرزندانش، هدف خوی تجاوزگری و جنایت پیشگی بیگانگان قرار گیرد."

پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، حمله آمریکا به مواضع کتائب حزب‌الله در مرز عراق و سوریه را "غیر قابل قبول" خواند و سخنگوی وزارت خارجه ایران این اقدام را "مصداق بارز تروریسم" توصیف کرده بود.

وزارت امور خارجه ایران هشدار داد که آمریکا "باید مسئولیت تبعات این اقدام غیرقانونی خود را بپذیرد."

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.