لحظه به لحظه با اخبار کشته شدن قاسم سلیمانی در بغداد 3

خبر فوری؛ پارلمان عراق خواستار اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور شد

خلاصه

  • قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، بامداد جمعه ۱۳ دی در نزدیکی فرودگاه بغداد در حمله هوایی آمریکا کشته شد. در این حمله ابومهدی مهندس، معاون حشد الشعبی و هشت نفر دیگر نیز کشته شدند.

  • علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اسماعیل قاآنی را به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران منصوب کرد.

  • شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی «در زمان و مکان مناسب» از آمریکا گرفته خواهد شد. سفیر ایران در سازمان ملل گفته است پاسخ اقدام نظامی،‌ اقدام نظامی خواهد بود.

  • دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، دلیل دستورش برای کشتن قاسم سلیمانی «جلوگیری از جنگ» بوده است. او تهدید کرده است اگر ایران به آمریکایی‌ها یا منافع آن کشور حمله کند، ۵۲ نقطه ایران، از جمله نقاط مهم به لحاظ فرهنگی، هدف قرار خواهد گرفت.

  • مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی روز شنبه در عراق برگزار شد و روز یکشنبه در اهواز ادامه یافت. قرار است مراسم مشابهی در شهرهای مشهد، تهران، قم و کرمان نیز برگزار شود.

۱۸:۲۱
پارلمان عراق خواستار خروج نیروهای آمریکایی از این کشور شد

پارلمان عراق روز یکشنبه، ۱۵ دی، در نشستی اضطراری و پرحاشیه قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که از دولت این کشور می‌خواهد به حضور نیروهای خارجی در عراق پایان داده شود.

بنابر این قطعنامه که غیرالزام‌آور است، از دولت این کشور خواسته شده که درخواست قبلی خود از ائتلاف بین‌المللی ضد داعش را لغو کند و به حضور نیرو‌های خارجی در عراق پایان دهد و همچنین اطمینان حاصل کند که سلاح‌های موجود در کشور تنها در اختیار نیروهای دولتی است.

جلسه روز یکشنبه پارلمان عراق در ابتدا به دلیل غیبت برخی نمایندگان کُرد و سنی به حد نصاب نرسید و با تأخیر آغاز شد.

در ابتدای این جلسه عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور حمایت کرد.

۱۷:۳۵
رسانه‌های ایران گزارش می‌دهند که تشییع جنازه قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، هم اکنون در شهر مشهد در جریان است و هزاران نفر در این مراسم شرکت کرده‌اند.

پیکر قاسم سلیمانی صبح روز یکشنبه هم در شهر اهواز تشییع شده بود. فردا نیز در مراسمی که قرار است در دانشگاه تهران برگزار شود، آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی بر تابوت وی نماز خواهد خواند و مراسم تشییع او در پایتخت برگزار خواهد شد.

۱۵:۰۷
تکذیب میانجی‌گری عمان

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در شنست خبری روز یکشنبه‌اش با تکذیب گزارش‌ها درباره نپذیرفتن هیأت عمانی که برای میانجیگری به ایران رفته بود گفت: هیأتی از عمان به تهران نیامده است.

شماری از رسانه‌های ایران، از جمله ایرنا و ایسنا، صبح یکشنبه به نقل از شبکه المیادین گزارش داده‌ بودند که مقام‌های جمهوری اسلامی حاضر به دیدار با یک هیأت دیپلماتیک عمانی که «برای میانجیگری به تهران سفر کرده بود» نشدند.

۱۴:۴۷
اتحادیه اروپا محمدجواد ظریف را به بروکسل دعوت کرد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز یکشنبه اعلام کرد با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، تلفنی گفت‌وگو کرده است.

بنابر بیانیه اتحادیه اروپا و همچنین توییت جوزپ بورل، وی در این تماس تلفنی بر ضرورت تنش‌زدایی تأکید کرده و علاوه بر آن از وزیر خارجه جمهوری اسلامی خواسته است که برای گفت‌وگو درباره حفظ برجام به بروکسل برود.

 اتحادیه اروپا و جوزپ بورل اشاره‌ای به زمان احتمالی سفر وزیر خارجه ایران به بروکسل نکرده‌اند.

۱۴:۲۰
احضار سفیر سوئیس به وزارت خارجه ایران

وزارت خارجه ایران با احضار سفیر سوئيس در تهران، به عنوان حافظ منافع آمریکا، نسبت به توییت‌های دونالد ترامپ بشدت اعتراض کرد.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، روز یک‌شنبه با اعلام این خبر گفت که در دیدار با سفیر سوئیس در تهران، اعتراض شدید جمهوری اسلامی به تهدید ترامپ درباره حمله به مراکز فرهنگی به وی ابلاغ شده است.

دیپلمات‌های سوئیس در تهران در روزهای چهارشنبه و جمعه نیز چند بار به وزارت خارجه ایران رفته بودند. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در برنامه‌ای تلویزیونی گفته بود سفارت سوئیس در تهران صبح جمعه حامل «پیامی نابخردانه و گستاخانه» بود و عصر جمعه «جواب قاطع» ایران به آن‌ها داده شد.


واکنش مقام‌های ایران به توییت‌های ترامپ؛ ایران میانجی‌گری عمان را نپذیرفت
قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، بامداد جمعه ۱۳ دی در حمله‌ هوایی آمریکا به خودروهای حامل او و همراهانش در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد.

خلاصه

  • قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، بامداد جمعه ۱۳ دی در نزدیکی فرودگاه بغداد در حمله هوایی آمریکا کشته شد. در این حمله ابومهدی مهندس، معاون حشد الشعبی و هشت نفر دیگر نیز کشته شدند.

  • علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اسماعیل قاآنی را به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران منصوب کرد.

  • شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی «در زمان و مکان مناسب» از آمریکا گرفته خواهد شد. سفیر ایران در سازمان ملل گفته است پاسخ اقدام نظامی،‌ اقدام نظامی خواهد بود.

  • دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، دلیل دستورش برای کشتن قاسم سلیمانی «جلوگیری از جنگ» بوده است. او تهدید کرده است اگر ایران به آمریکایی‌ها یا منافع آن کشور حمله کند، ۵۲ نقطه ایران، از جمله نقاط مهم به لحاظ فرهنگی، هدف قرار خواهد گرفت.

  • مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی روز شنبه در عراق برگزار شد و روز یکشنبه در اهواز ادامه یافت. قرار است مراسم مشابهی در شهرهای مشهد، تهران، قم و کرمان نیز برگزار شود.

۱۳:۵۵
واکنش مقام‌های ایران به توییت‌های ترامپ

توییت‌های روز شنبه رئیس جمهوری آمریکا درباره هدف قرار دادن ۵۲ نقطه در ایران، با واکنش تند چند تن از مقام‌های جمهوری اسلامی روبه‌رو شده و از جمله فرمانده ارتش، وزیر خارجه و وزیر ارتباطات ایران بشدت به دونالد ترامپ حمله لفظی کرده‌اند.

۱۳:۰۷
المیادین: جمهوری اسلامی میانجیگری عمان را نپذیرفت

رسانه‌های ایران به نقل از شبکه المیادین گزارش داده‌اند که مقام‌های جمهوری اسلامی حاضر به دیدار با یک هیأت دیپلماتیک عمانی که «برای میانجیگری به تهران سفر کرده بود» نشدند.

۱۳:۰۶
انتقاد شدید وزیر ارتباطات از اینستاگرام

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، حذف پست‌های مربوط به قاسم سلیمانی در اینستاگرام را «سانسور» خواند و گفت: مقابل این اقدام می‌ایستیم.

۱۰:۱۶
رسانه‌های دولتی ایران به نقل از شبه‌نظامیان شیعه عراق، حشد الشعبی، می‌گویند جسد ابومهدی المهندس، معاون این گروه که همراه قاسم سلیمانی کشته شد، برای انجام آزمایش‌ دی‌ان‌ای به ایران منتقل شده‌ است.

بنا به این گزارش‌ها و اطلاعیه حشد الشعبی، ابومهدی مهندس «پس از انجام آزمایش‌ها برای خاکسپاری در وادی‌السلام نجف به عراق بازگردانده می‌شود».

 مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی در اهواز

۱۰:۰۸
مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی در ایران

به گزارش رسانه‌های ایران، مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه، صبح یکشنبه در اهواز برگزار شد و مراسم مشابهی در مشهد در حال برگزاری است.

قرار است روزهای دوشنبه و سه‌شنبه چنین مراسمی در شهرهای تهران، قم و کرمان نیز برگزار شود.

مدارس و ادارات در چندین شهر ایران تعطیل اعلام شده است.

مراسم تشییع پیشتر در کشور عراقSave برگزار شده بود.

۱۰:۰۱
لاریجانی: ادعا در مورد عملیات سلیمانی در عراق و سوریه و لبنان دروغ است

رئیس مجلس شورای اسلامی می‌گوید مقام‌های دولت آمریکا می‌گویند قاسم سلیمانی قصد انجام «عملیات در سوریه، لبنان و عراق علیه نیروهای آمریکایی» را داشت، اما «این ادعا یک دروغ بیش نیست».

علی لاریجانی افزوده «مردم آمریکا و مجلس نمایندگان این کشور بدانند ادعای رئیس‌جمهوری آمریکا دروغگویی برای پوشش دادن به یک جنایت جنگی و تروریستی است و قصد فریب دارند، اگر اسنادی دارند علنی کنند.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، گفته کشتن قاسم سلیمانی در عراق که به دستور او انجام شد «برای جلوگیری از جنگ» و به این دلیل بود که فرمانده نیروی قدس «در حال توطئه برای انجام حملات شرورانه علیه دیپلمات‌ها و پرسنل نظامی آمریکایی بود».

نیروی قدس سپاه پاسداران و خود سپاه پاسداران بارها از سوی ایالات متحده به انجام عملیات علیه شهروندان آن کشور، و نیز در کشورهای دیگر از لبنان و سوریه یا عراق و یمن متهم شده‌است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در عین حال کشته‌شدن قاسم سلیمانی را به مانند کودتای ۲۸ مرداد تشبیه کرده است.

۰۹:۵۱
توئیت‌های جدید ترامپ خطاب به تهران

دونالد ترامپ در توئیت تازه‌ای گفته اگر ایران حمله‌ای بکند «آن‌چنان به آن‌ها ضربه می‌زنیم، که هرگز چنین ضربه‌ای نخورده‌اند».

رئیس‌جمهوری آمریکا ساعاتی پیش از این توئیت نیز هشدار داده بود در صورت حمله ایران به شهروندان یا منافع آمریکایی به ۵۲ نقطه، از جملات نقاط مهم فرهنگی و دیگر نقاط مهم برای ایران، حمله خواهد شد.

او در توئیت‌های تازه‌ای می‌گوید «آن‌ها به ما حمله کردند، و ما پاسخ دادیم. اگر دوباره حمله کنند، که من قویا به آن‌ها توصیه می‌کنم این کار را نکنند، آن‌وقت ما چنان ضربه‌ای می‌زنیم که قبلا چنین ضربه‌ای نخورده‌اند».

او در توئیت دیگری افزوده «ایالات متحده دو تریلیون دلار صرف اودات نظامی کرده‌است. ما بزرگ‌ترین و با فاصله بهترین در جهان هستیم! اگر ایران به پایگاه آمریکا حمله کند، یا به هر آمریکایی، ما برخی از ادوات زیبا و جدیدمان را… بدون اینکه تردیدی به خود راه دهیم، سراغشان می‌فرستیم».

۰۸:۳۵

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، پس از آن‌که کاخ سفید اطلاعیه‌ای در مورد عملیات مرگبار علیه قاسم سلیمانی و مقام‌های دیگر نظامی و شبه‌نظامی در بغداد، در اختیار کنگره قرار داده، بیانیه‌ای را منتشر کرده‌است.

رئیس دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا، در بیانیه خود نوشته است «اطلاعیه محرمانه ارائه‌شده به کنگره بر پایه قانون اختیارات جنگ [مصوب ۱۹۷۳] پیش از آن‌که پاسخ‌دهنده باشد، پرسش‌برانگیز است».

خانم پلوسی افزوده «این سند پرسش‌هایی مبرم و جدی در مورد زمان‌بندی، شیوه و توجیه ضرورت تصمیم دولت برای ورود به خصومت با ایران را مطرح می‌کند».

دونالد ترامپ پیشتر در سخنرانی کوتاهی پس از کشته‌شدن قاسم سلیمانی اظهار کرده بود، فرمانده نیروی قدس «در حال توطئه برای انجام حملات شرورانه علیه دیپلمات‌ها و پرسنل نظامی آمریکایی بود» و کشتن او «جلوگیری از جنگ» بوده است.

۰۶:۴۸
تاکید مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر «کاستن از تنش‌ها» در تماس با ظریف

 

جوزپ بورل، مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می‌گوید در مورد تحولات اخیر با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، گفت‌وگو کرده‌است.

آقای بورل در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته در این گفت‌وگوی تلفنی بر لزوم کاستن از تنش‌ها، خویشتن‌داری و خودداری از فزونی‌یافتن [تنش‌ها] تاکید کرده‌است.

مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید در این تماس تلفنی در عین حال در مورد «اهمیت حفظ برجام، که توافقی حیاتی برای امنیت بین‌المللی‌ست» گفت‌وگو شده‌است.

جوزپ بورل افزوده «من به این‌که نقش میانجی را ایفا کنم، پایبند هستم».

 ۰۶:۳۵

ادامه اظهارات مقام‌های نظامی ایران در مورد «انتقام‌گیری»

مقام‌های ارشد نظامی جمهوری اسلامی، در ارتش و سپاه پاسداران، طی ساعت‌های گذشته بار دیگر اظهاراتی را در مورد «انتقام‌گیری» از ایالات متحده به‌خاطر حمله مرگبار نیروهای آمریکایی به قاسم سلیمانی در عراق، مطرح کرده‌اند.

محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران، گفته «انتقام حتما گرفته خواهد شد و این مسئله راه دیگری ندارد».

سرتیپ احمدرضا پوردستان، رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش ایران، بدون ارائه جزئیاتی گفته ایالات متحده «۱۶ کشور را واسطه قرار دادند تا ایرانی‌ها کاری نکنند». او افزوده «ولی شک نکید… به شدت به اقدام آمریکایی‌ها پاسخ خواهیم داد».

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه، نیز اظهار کرده که شکل این «انتقام‌گیری» به‌صورت «راهبردی، هم در جغرافیایی وسیع هم در طول زمان» خواهد بود. او نیز جزئیات بیشتری ارائه نکرده‌است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به این اظهارات، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته «بگذارید این به‌عنوان یک هشدار عمل کند، اگر ایران به آمریکایی‌ها یا منافع آمریکا حمله‌ای بکند، ما ۵۲ سایت ایران را (نمادی از ۵۲ آمریکایی که ایران سال‌ها پیش گروگان گرفته بود)، هدف قرار می‌دهیم، برخی از آن‌ها در سطح بسیار بالا، و مهم برای ایران، و فرهنگ ایران، و به آن اهداف، و خود ایران، ضربه‌ای خیلی سریع و خیلی سخت خواهد خورد. ایالات متحده، خواهان تهدید بیشتری نیست!».

رئیس‌جمهوری آمریکا جزئیاتی از این ۵۲ نقطه مهم برای ایران و فرهنگ ایران ارائه نکرده‌است.

۰۳:۴۹
واکنش پومپئو به هشدار کتائب به فاصله‌گرفتن از مراکز آمریکایی

مایک پومپئو در واکنش به گزارش‌های منتشرشده در این مورد که گروه کتائب حزب‌الله عراق از نیروهای امنیتی و ارتش خواسته از پایگاه‌ها و مراکز آمریکایی دور شوند، پستی را در توئیتر منتشر کرده‌است.

وزیر خارجه آمریکا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته «اوباش متعلق به ایران، کتائب حزب‌الله، از نیروهای امنیتی عراق خواسته‌اند تا وظایف خود را در حفاظت از سفارت آمریکا در بغداد و نقاط دیگری که آمریکایی‌ها در آن‌ها در کنار مردم خوب عراق کار می‌کنند، رها کنند».

پومپئو افزوده «‌این‌که حکومت ایران به دولت عراق می‌گوید چه باید بکند، زندگی میهن‌پرستان عراقی را با تهدید روبه‌رو می‌کند».

به گفته وزیر خارجه آمریکا «مردم عراق می‌خواهند از زیر یوغ ایران خارج شوند؛ همین اواخر آن‌ها کنسولگری ایران را آتش زده و با خاک یکسان کردند».

 بنا بر گزارش‌ها گروه گردان‌های حزب‌الله عراق از نیروهای امنیتی، پلیس و نظامیان عراقی خواسته بود تا عصر روز یک‌شنبه از پایگاه‌ها و دیگر مراکز و سازه‌های متعلق به آمریکا «حداقل یک کیلومتر فاصله بگیرند».

نیروهای امنیتی عراقی در منطقه سبز بغداد
نیروهای امنیتی عراقی در منطقه سبز بغداد

۰۳:۱۷
ترامپ: اگر ایران به آمریکایی‌ها حمله کند ما ۵۲ نقطه ایران را می‌زنیم

 

رئیس‌جمهوری ایالات متحده با اشاره به تهدیدها و هشدارهای مقام‌های جمهوری اسلامی به انتقام‌گیری به‌خاطر کشته‌شدن قاسم سلیمانی، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته در صورت تهدید شهروندان یا منافع کشورش ۵۲ نقطه ایران هدف قرار خواهد گرفت.

دونالد ترامپ نوشته تهدیدهای مقام‌های ایرانی در قبال کشته‌شدن کسی‌ست که به‌تازگی یک آمریکایی را کشته و شماری دیگر را زخمی کرده‌بود؛ «اگر نخواهیم به تمام آدم‌هایی که در طول زندگی‌اش کشته بود اشاره کنیم، از جمله به تازگی صدها تظاهرکننده ایرانی».

او افزوده «او در حال حمله به سفارت ما بود و در حال آماده‌کردن مقدمات برای ضربه زدن در نقاط دیگر. برای سال‌ها ایران چیزی جز مشکل نبوده است.»

رئیس‌جمهوری آمریکا ادامه داده «بگذارید این به‌عنوان یک هشدار عمل کند، اگر ایران به آمریکایی‌ها یا منافع آمریکا حمله‌ای بکند، ما ۵۲ سایت ایران را (نمادی از ۵۲ آمریکایی که ایران سال‌ها پیش گروگان گرفته بود)، هدف قرار می‌دهیم، برخی از آن‌هادر سطح بسیار بالا، و مهم برای ایران، و فرهنگ ایران، و آن اهداف، و خود ایران، ضربه‌ای خیلی سریع و خیلی سخت خواهد خورد. ایالات متحده، خواهان تهدید بیشتری نیست!».

 ۲۲:۵۳      ۱۴.۱۰.۱۳۹۸

فرمانده سپاه: ایران در همه جنگ‌ها پیروز بوده است

حسین سلامی، فرمانده سپاه در واکنش به توییت دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمریکا که نوشته بود «ایرانی‌ها هیچ جنگی را نبرده‌اند ولی بازنده هیچ مذاکره‌ای نبوده‌اند»، گفت: «ایران در همه جنگ‌ها پیروز بوده است.»

او همچنین تاکید کرد که جمهوری اسلامی «اساسا به مذاکره با دشمنان روی نیاورده است و در هر مذاکره‌ای هم به دلیل منش عادلانه و رفتار جوانمردانه خود موفق و پیروز بوده است».

فرمانده سپاه در حالی از پیروزی در همه مذاکرات خبر می‌دهد که طی سال‌های گذشته مقام‌های ارشد سپاه بارها مذاکره‌کنندگان هسته‌ای را به فریب‌ خوردن و موفق نبودن در مذاکرات هسته‌ای متهم کرده‌اند.

۲۱:۳۵           ۱۴.۱۰.۱۳۹۸
حمله با کاتیوشا به پایگاه نظامیان آمریکایی در بغداد

منابع امنیتی عراق می‌گویند که علاوه بر منطقه سبز بغداد، پایگاه هوایی البلد نیز که مقر نیروهای نظامی آمریکاست، هدف حمله با کاتیوشا قرار گرفته است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از این مقامات گزارش داده که شمار راکت‌های پرتاب‌شده به این پایگاه دو فروند بوده، اما هنوز گزارشی درباره خسارات یا تلفات احتمالی این حمله منتشر نشده است. پایگاه البلد در شمار بغداد قرار دارد.

بر اساس این گزارش، همزمان دو راکت کاتیوشا نیز منطقه سبز بغداد شلیک شده که امنیتی‌ترین منطقه در این کشور است. پیش از این رویترز نوشته بود که یکی از راکت‌ها نزدیکی سفارت ایالات متحده در منطقه سبز بغداد فرود آمده اما هیچ تلفاتی نداشته است.

۲۱:۲۵       ۱۴.۱۰.۱۳۹۸
برخورد راکت کاتیوشا به میدانی در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد

خبرگزاری رویترز جزییات بیشتری از انفجارها در بغداد منتشر کرد و از دو مقام پلیس عراق نوشت که یک راکت کاتیوشا نزدیکی سفارت ایالات متحده در بغداد فرود آمده.

این گزارش می‌گوید که اما حمله مورد اشاره هیچ تلفاتی نداشته است.

سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد قرار دارد، منطقه‌ای که از بالاترین سطح نظارت‌های امنیتی در این کشور برخوردار است. به گفته منابع رویترز، راکت کاتیوشا به میدان اصلی منطقه سبز، نزدیکی سفارت آمریکا برخورد کرده است.

 

 یک نمازگزار لبنانی پوستر قاسم سلیمانی را در مراسم نمازجمعه مقابل خود قرار داده است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.