لحظه به لحظه با اخبار کشته شدن قاسم سلیمانی در بغداد 4

تشییع جنازه قاسم سلیمانی؛ نگرانی شدید سه کشور اروپایی از «نقش منفی» نیروی قدس

خلاصه

  • قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، بامداد جمعه ۱۳ دی در نزدیکی فرودگاه بغداد در حمله هوایی آمریکا کشته شد. در این حمله ابومهدی مهندس، معاون حشد الشعبی و هشت نفر دیگر نیز کشته شدند.

  • علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اسماعیل قاآنی را به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران منصوب کرد.

  • شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی «در زمان و مکان مناسب» از آمریکا گرفته خواهد شد. سفیر ایران در سازمان ملل گفته است پاسخ اقدام نظامی،‌ اقدام نظامی خواهد بود.

  • دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، دلیل دستورش برای کشتن قاسم سلیمانی «جلوگیری از جنگ» بوده است. او تهدید کرده است اگر ایران به آمریکایی‌ها یا منافع آن کشور حمله کند، ۵۲ نقطه ایران، از جمله نقاط مهم به لحاظ فرهنگی، هدف قرار خواهد گرفت.

  • مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی روز شنبه در عراق برگزار شد و روز یکشنبه در اهواز و مشهد ادامه یافت. این تشییع روز دوشنبه در تهران برگزار شد و آیت‌الله علی خامنه‌ای بر پیکر او نماز میت خواند.

۲۲:۳۸
دبیرکل سازمان ملل از رهبران جهان خواست از افزایش تنش پرهیز کنند

دبیرکل سازمان ملل روز دوشنبه از رهبران جهان خواست که از افزایش تنش دست بردارند و هشدار داد که تنش‌های ژئوپلتیک در بالاترین سطح خود در قرن حاضر رسیده است.

آنتونیو گوترش گفت افزایش تنش‌ها منجر به این شده که «شمار بیشتری از کشورها تصمیم‌های غیرمترقبه بگیرند که پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی و مخاطرات جدی ناشی از اشتباه در محاسبات، به همراه دارد».

وی افزود: «در بسیاری از نقاط جهان بسیاری از مردم را خشمگین و عصبانی می‌بینیم. شاهد افزایش ناآرامی‌ِ اجتماعی، بالاگرفتن افراط‌گرایی، ملی‌گرایی و تندروی و رشد خطرناک تروریسم هستیم. این وضعیت نباید تداوم داشته باشد».

دبیرکل سازمان ملل در سخنان خود تصریح کرد که با رهبران جهان در تماس بوده و پیام وی برای آنان روشن و ساده است: «از تنش پرهیز کنید، حداکثر خویشتنداری را به خرج دهید، گفتگو را دوباره آغاز کنید، و همکاری‌های بین‌المللی را از سر بگیرید».

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، همراه آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در ژٰوئیه ۲۰۱۷ در مقر ملل متحد

۲۲:۳۲
مقام‌های سیاسی جهان ایران را به کاهش تنش در منطقه فراخواندند

همزمان با افزایش اظهارنظرهای تهدیدآمیز و تنش‌زا بین مقام‌های ایران و آمریکا، مقام‌های سیاسی در دیگر کشورها ایران را به تلاش برای کاستن از تنش دعوت می‌کنند.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، با بیان اینکه هنوز برای دیپلماسی در بحران ایران فضا وجود دارد از تهران خواست که از انجام اقدام‌های تلافی‌جویانه پرهیز کند و گفتگوها در سطح گسترده‌تر را آغاز کند.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، نیز تصریح کرد برای بحران ایران نیازمند یافتن راه دیپلماتیک هستیم.

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، از بالا گرفتن تنش‌ها در منطقه خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.

آقای آبه که در ماه‌های گذشته تلاش کرد تا نقش میانجی را در روابط میان ایران و آمریکا برعهده بگیرد، صبح روز دوشنبه گفت که باید از تشدید تنش‌ها اجتناب شده و تلاش‌های دیپلماتیک افزایش پیدا کند.

۲۰:۴۱     
استولتنبرگ: ناتو پشت آمریکا در خاورمیانه ایستاده‌ است

دبیرکل ناتو روز دوشنبه ۱۶ دی‌ماه پس از نشست پیمان آتلانتیک شمالی درباره ایران و عراق گفت که اعضای این سازمان پشت آمریکا در خاورمیانه ایستاده‌اند.

ینس استولنبرگ پس از نشست بی‌سابقه سفیران کشورهای عضو ناتو در عین حال خواستار کاهش تنش‌ها شد.

وی اظهار داشت: «ما در محکوم کردن حمایت ایران از گروه‌های مختلف تروریستی متحد هستیم. در جلسه امروز، متحدان خواستار خویشتنداری و کاهش تنش شدند».

دبیرکل ناتو تصریح کرد: «یک درگیری جدید مورد علاقه هیچ کسی نیست. بنابراین ایران باید از دست زدن به خشونت و تحریک بیشتر خودداری کند».

گزارش خبرگزاری رویترز حاکی است که ایالات متحده آمریکا در این نشست، جزئیات حمله پهپادی روز ۱۳ دی خود به قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، را در اختیار اعضای ناتو گذاشت.

قاسم سلیمانی همراه با ۹ نفر دیگر از جمله ابومهدی مهندس، معاون گروه حشد الشعبی عراق، در حمله یاد شده کشته شد. این اقدام ایالات متحده موجی از خشم در ایران برانگیخت و مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند که «انتقامی سخت» در انتظار آمریکا است.

۱۷:۵۸
تذکر یونسکو در مورد آسیب زدن به میراث فرهنگی

سازمان یونسکو روز دوشنبه اعلام کرد که ایالات متحده و ایران با امضای اسنادی تعهد کرده‌اند به میراث فرهنگی آسیب نزنند.

این تذکر سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، پس از آن بیان می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تهدید کرده است که در صورت تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی از سوی ایران ممکن است اهداف فرهنگی را نیز هدف قرار دهد.

۱۷:۵۳
بازداشت «چهار نفر» در استان اصفهان به خاطر «توهین به مقام» سلیمانی

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهرضا در استان اصفهان گفت که طی چند روز گذشته در این شهرستان ۴ نفر به خاطر «توهین به مقام» قاسم سلیمانی، فرمانده کشته‌شده نیروی برون‌مرزی سپاه پاسداران، دستگیر شده‌اند.

امیرحسین رزاززاده در گفت‌وگو با «سینا خبر»، سایت خبری جنوب استان اصفهان، گفت که «انتشار مطالب توهین‌آمیز به شخصیت شهدای جامعه مشمول عنوان‌های مجرمانه فعالیت تبلیغی علیه نظام و به لحاظ مقدس بودن جایگاه شهید حسب مورد توهین به مقدسات تلقی شده و به بازداشت و مجازات ختم می‌شود.»

او از «مردم» خواست نسبت به درج این مطالب «حساسیت» داشته باشند.

۱۷:۳۴
تأکید نخست‌وزیران بریتانیا و عراق به تنش‌زدایی در منطقه

بوریس جانسون و عادل عبدالمهدی نخست‌وزیران بریتانیا و عراق طی گفت‌وگوی تلفنی بر لزوم تنش‌زدایی در منطقه تأکید کردند.

بر اساس بیانیه دفتر آقای جانسون، رهبران دو کشور در مورد تنش‌زدایی بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای سپاه قدس تبادل نظر کرده و توافق کردند برای پیدا کردن راهی دیپلماتیک برای این بحران کار کنند.

این بیانیه همچنین می‌گوید جانسون به تعهد بریتانیا به تمامیت ارضی و ثبات عراق، همچنین مبارزه با داعش به‌عنوان تهدیدی مشترک تأکید کرده است.

۱۷:۳۱
چین: ایران «وادار» به کاهش تعهدات برجامی شد

سخنگوی وزارت خارجه چین می‌گوید ایران «وادار» به کاهش تعهدات برجامی خود شد و «ماجراجویی» اخیر آمریکا هنجارهای اساسی روابط بین‌المللی را نقض کرده است.

اشاره چین به کشته شدن اخیر قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران با پهپادهای آمریکایی در بغداد است که در پی آن ایران روز یکشنبه اعلام کرد به تمام تعهدات عملیاتی برجام پایان می‌دهد.

با این‌حال، روسیه همزمان با اظهارات گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد، تصمیم جدید ایران به معنی قدم گذاشتن در نقطه غیرقابل بازگشت در توافق هسته‌ای نیست.

آقای شونگ می‌گوید راه‌حل نظامی وجود ندارد و سیاست فشار حداکثری نیز جواب نمی‌دهد: «سیاست اعمال قدرت، غیرمعمول و ناپایدار است».

وی نیز گفته است ایران خویشتن‌داری کرده و برجام را نقض نکرده، با این‌حال، دیگر اعضای باقی‌مانده برجام، شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان بارها گفته‌اند احتمالاً گزینه «مکانیسم ماشه» را در قبال تصمیم‌های ایران فعال کنند که به معنی بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران است.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، دوشنبه اعلام کرد که اقدام اخیر ایران در رابطه با برجام می‌تواند پایان توافق هسته‌ای باشد.

۱۵:۳۴
سخنگوی دولت: برخی افراد می‌گویند پاسخ آمریکا را ندهیم


علی ربیعی در مراسم تشییع سلیمانی

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت روحانی، در مراسم تشییع قاسم سلیمانی، گفت که برخی افرادی که او می‌شناسد خواستار پرهیز از اقدام تلافی‌جویانه علیه آمریکا در رابطه با کشته شدن قاسم سلیمانی هستند.

به گزارش ایرنا او اظهار داشت که «برخی افراد که من در صداقتشان و خیرخواهی‌شان تردید ندارم، دچار اشتباه استراتژیک هستند که پرهیز از اقدام متقابلانه را تجویز می‌کنند. ما حتماً باید به آمریکا پاسخی سخت بدهیم تا مانع رفتارهای مجدد آمریکا در آینده شویم.»

سخنگوی دولت تأکید کرد: «هنوز ایران جواب مناسب خود را نداده‌است ... ما هم از نظر تئوری امنیت ملی خود، سکوت در مقابل آمریکا را جایز نمی‌دانیم.»

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده که در صورت اقدام نظامی ایران علیه افراد و مواضع آمریکایی، کشورش به ۵۲ هدف ایرانی حمله خواهد کرد.

۱۴:۵۲
نگرانی شدید بریتانیا، فرانسه و آلمان از «نقش منفی» سپاه قدس

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز دوشنبه با انتشار بیانیه مشترکی حملات موشکی اخیر به نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق را محکوم کرده و از «نقش منفی ایران» از طریق سپاه پاسداران و نیروهای قدس در منطقه «به شدت» اظهار نگرانی کرده‌اند.

این بیانیه در پی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس در روز جمعه، در نزدیکی فرودگاه بغداد و تهدید ایران به انتقام‌جویی نظامی منتشر شده‌است.

این بیانیه مشترک می‌گوید اکنون نیاز فوری به تنش‌زدایی است. «ما از همه طرفین می‌خواهیم حداکثر خویشتن‌داری و مسئولیت‌پذیری را از خود نشان دهند و این چرخه خشونت در عراق باید متوقف شود».

بریتانیا، آلمان و فرانسه به‌ویژه از ایران خواسته‌اند که از هر اقدام خشونت‌بار یا برنامه‌ای برای تولید جنگ‌افزار هسته‌ای در آینده پرهیز کند و اقداماتی که برای کاهش تعهدات برجامی خود انجام داده، معکوس کند.

۱۴:۳۶
سخنان مطهری درباره تاثیر کشته شدن قاسم سلیمانی بر اعتراضات آبان ماه

علی مطهری، نماینده مجلس ایران، می گوید که کشته شدن قاسم سلیمانی باعث «اتحاد مردم ایران» پس از اعتراضات آبان ماه شده است.

وی در مصاحبه با رادیو تهران گفت که کشته شدن آقای سلیمانی باعث «اتحاد مردم ایران پس از حوادث بد آبان» شد.

در روزهای گذشته برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشته بودند که جمهوری اسلامی از تبلیغات درباره کشته شدن قاسم سلیمانی برای فراموش شدن حوادث آبان ماه استفاده می‌کند.

مقامات جمهوری اسلامی پس از گذشت ۵۰ روز از اعتراضات آبان ماه هنوز از ارائه آمار تعداد افراد کشته و بازداشت شده در این اعتراضات امتناع می‌کنند.

خبرگزاری رویترز از کشته شدن ۱۵۰۰ نفر در این اعتراضات خبر داده و بر اساس برآوردهای رادیو فردا ۸۶۰۰ نفر در این اعتراضات بازداشت شده‌اند.

پرتاب شال برای «تبرک گرفتن» از اجساد در مراسم تشییع سلیمانی
پرتاب شال برای «تبرک گرفتن» از اجساد در مراسم تشییع سلیمانی

۱۴:۱۹
در پی تنش در خاورمیانه، قیمت نفت و طلا بالا رفت

با بالا گرفتن تنش در خاورمیانه، قیمت جهانی هر اونس طلا به بالاترین رقم در پنج سال گذشته و به قیمت ۱۵۸۸ دلار برای هر اونس رسید. هم‌زمان، بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال به ۷۰ دلار رسید.

هر بشکه نفت خام سبک شیرین آمریکا (وست تگزاس اینترمدیت) نیز با یک دلار و ۱۰ سنت افزایش، ۶۴ دلار و ۱۵ سنت معامله شد.

در ایران نیز امروز دوشنبه، سکه طرح جدید با افزایش ۲۰۰ هزار تومانی به ۵ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان معامله شد.
قیمت طلای ۱۸ عیار نیز امروز به ۵۱۴ هزار تومان رسید.

۱۴:۱۳
واکنش بعیدی‌نژاد به گزارش نشریه تایمز درباره تهدید جمهوری اسلامی به کشتن سربازان بریتانیایی

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا، گزارش نشریه تایمز درباره تهدید جمهوری اسلامی به کشتن نظامیان بریتانیا در تلافی ترور قاسم سلیمانی را «دروغ شرم‌آور و تحریک‌آمیز»خواند.

Twitter Baiidi

نشریه تایمز در شماره امروز خود نوشته که ایران هشدار داده «نظامیان بریتانیا را خواهد کشت».

۱۳:۵۱
بازداشت یک نفر در ارمنستان به اتهام انتشار پیام جعلی تبریک کشته شدن قاسم سلیمانی

سرویس امنیتی ارمنستان اعلام کرد که یک نفر را به اتهام انتشار پیام جعلی درباره تبریک نخست وزیر این کشور به دلیل کشته شدن قاسم سلیمانی بازداشت کرده است.

بر اساس این اطلاعیه این فرد در صفحه فیس بوک پیام تبریکی جعلی از نخست وزیر این کشور خطاب به رئیس جمهور آمریکا منتشر کرده بود که در آن ترور قاسم سلیمانی تبریک گفته شده بود.

سرویس امنیتی ارمنستان در بیانیه‌ای نوشته است که این پیام جعلی توسط رسانه‌های ایرانی و آذربایجانی بازنشر شده «و این آسیب بزرگی به منافع امنیت ملی ارمنستان زده است.»

سازمان امنیت ارمنستان هویت این فرد را اعلام نکرده و تنها اعلام کرده که نام کاربری او در فیس‌بوک دیانا آروتیونیان بوده است.

۱۳:۲۳
وزیر خارجه آلمان: تهدید عراق از سوی مقامات آمریکا کمکی به حل بحران نمی‌کند

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، در واکنش به مخالفت مقام های آمریکایی با قطعنامه پارلمان عراق برای خروج نیروهای آمریکایی از این کشور گفت که تهدید عراق در اینباره کمکی نخواهد کرد.

وی اعلام کرد که در اینباره با مقامات عراقی در تماس است اما آلمان این تصمیم را خواهد پذیرفت.

رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به رای پارلمان عراق به خروج نیروهای ایالات متحده از آن کشور، تهدید کرده‌ این اقدام می‌تواند به تحریم‌های شدید و گسترده‌ای علیه بغداد بیانجامد.

پارلمان عراق روز یکشنبه، ۱۵ دی، در نشستی اضطراری قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که از دولت این کشور می‌خواهد به حضور نیروهای خارجی در عراق پایان دهد.

۱۳:۰۷
تذکر توئیتری کنگره به رئیس جمهور آمریکا در مورد مرجع تصمیم‌گیری برای جنگ

کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا در پاسخ به یکی از توئیت‌های تازه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در پیامی توئیتری نوشت:‌ «به‌وسیله این پیام رسانه‌ای یادآور می‌شود که مطابق قانون اساسی ایالات متحده، تصمیم آغاز جنگ با کنگره است. و شما باید قانون صلاحیت آغاز جنگ بخوانید. و این‌که شما دیکتاتور نیستید!»

این واکنشی است به این توئیت دونالد ترامپ که: «به‌وسیله این پیام‌های رسانه‌ای به کنگره ایالات متحده اعلام می‌کنم که اگر ایران به هر به فرد یا هدف آمریکایی حمله کند، ایالات متحده با سرعت و تمام و کمال، و شاید هم به شیوه‌ای غیرمتناسب، حمله متقابل می‌کند. این اطلاع‌رسانی قانونی، الزامی نیست اما در هر صورت ابلاغ شد!»

 ۱۳:۰۰

جمله ای که خامنه‌ای برای سلیمانی خواند و برای هاشمی نخواند

ستاد برگزاری مراسم سالگرد اکبر هاشمی رفسنجانی اعلام کرد که این مراسم یک هفته به دلیل همزمانی با مراسم‌های قاسم سلیمانی تعویق افتاده است.

در همین حال برخی از کاربران شبکه های اجتماعی نوشتند که آیت الله خامنه‌ای که نماز میت را برای قاسم سلیمانی به جا آورد، سه بار جمله «اللهم انّا لانعلم منه الا خیرا» را برای او به کار برد که به معنای «ما به جز خوبی از او نمی‌دانیم».

در حالی که در مراسم دولتی تشییع جنازه بیان این جمله مرسوم است، رهبر جمهوری اسلامی این جمله را درباره اکبر هاشمی رفسنجانی به کار نبرده بود و این موضوع در فضای سیاسی و شبکه‌های اجتماعی بازتاب داشت.

۱۲:۴۷
هشدار دیده‌بان حقوق بشر: حمله به اماکن فرهنگی «جنایت جنگی» خواهد بود

دیده‌بان حقوق بشر امروز گفت تهدید علنی رئیس‌جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ، برای حمله به اماکن مهم فرهنگی ایران، در صورت اجرا، «جنایت جنگی» خواهد بود.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای نوشت که «دولت آمریکا باید فوراً تصریح کند که ایالات متحده همیشه و در همه حال قوانین جنگ را رعایت خواهد کرد.»

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در جمع خبرنگاران بار دیگر موضوع حمله احتمالی کشورش به اماکن و نقاط فرهنگی ایران، در صورت واکنش تهران به کشته‌شدن قاسم سلیمانی را، مطرح کرده و پرسیده چرا آمریکا نباید اجازه چنین اقدامی را داشته باشد.

۱۰:۳۴
از تصاویر و عکس‌های منتشرشده در خبرگزاری‌ها و رادیو تلویزیون دولتی ایران از مراسم تشییع قاسم سلیمانی و شماری دیگر از نیروهای قدس که در حمله آمریکا در عراق کشته شدند:

  ۱۰:۱۸

مراسم تشییع قاسم سلیمانی در تهران

مراسم تشییع قاسم سلیمانی در تهران ادامه دارد.

رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای، در حالی‌که رئیس‌جمهوری، رئیس قوه قضائیه، رئیس مجلس شورای اسلامی و فرمانده جدید نیروی قدس و دیگر مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی پشت سر او بودند، بر جنازه قاسم سلیمانی، ابومهدی مهندس، معاون حشدالشعبی و بقیه کشته‌شدگان حمله آمریکا در بغداد نماز میت خوانده است.

از چند روز پیش بازارها در سراسر ایران، مدارس و اداره‌ها در نقاط مختلف کشور، از جمله در تهران، تعطیل اعلام شده بودند.

۰۹:۰۶
پاریس، برلین و لندن خواستار احساس مسئولیت در منطقه و تعهد ایران به برجام شدند

سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای مشترک ضمن آن‌که بر لزوم کاهش فوری تنش‌ها در غرب آسیا و «خویشتن‌داری و احساس مسئولیت طرف‌ها» شده‌اند، از تهران نیز خواسته‌اند از عمل به آن‌چه در راستای برجام نیست، خودداری کند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در این بیانیه گفته‌اند «از ایران می‌خواهیم تا از تمامی اقداماتی که ‌هم‌راستای توافق [اتمی] نیست بازگردد».

خانم مرکل و آقایان جانسون و مکرون در این بیانیه نوشته‌اند «در شرایط کنونی حیاتی‌ست که دست به کاهش تنش‌ها زد. ما از همه طرف‌های درگیر در مسائل می‌خواهیم تا کمال خویشتن‌داری و احساس مسئولیت را نشان دهند».

۰۶:۱۶
«نیروی موشکی ایران در آماده‌باش بالا قرار گرفته است»

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی نقل کرده است که نیروی موشکی جمهوری اسلامی در سراسر ایران در آماده‌باش بالا قرار گرفته‌است.

این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده افزوده مشخص نیست آیا این آماده‌باش به‌دلایل دفاعی‌ست یا نه.

رویترز می‌گوید مقام آمریکایی جزئیات بیشتری ارائه نکرده و نیز مشخص نکرده آیا موشک‌ها به سوی هدف یا اهداف خاصی نشانه گرفته شده‌اند.

این مقام ایالات متحده گفته «به روشنی مشخص است که آن‌ها سطح آماده‌باش را افزایش داده‌اند. ولی در این بازه زمانی مشخص نیست آیا این سطح از آماده‌باش برای این است که آمادگی بهتری از نظر دفاعی وجود داشته باشد یا تهاجمی».

او افزوده «ولی ما از نزدیک این مسئله زیر نظر داریم».

۰۶:۰۴
گفت‌وگوی رهبران آمریکا و بریتانیا در مورد ایران

کاخ سفید در بیانیه‌ای گفته است رئیس‌جمهوری ایالات متحده و نخست‌وزیر بریتانیا، در مورد وضعیت و شرایط فعلی عراق و ایران، گفت‌وگو کرده‌اند.

بیانیه کاخ سفید جزئیات چندانی از این گفت‌وگو ارائه نکرده‌است.

واشینگتن می‌گوید آقایان جانسون و ترامپ بر «اتحاد نزدیک دو کشور تاکید کرده‌اند».

۰۴:۲۸
ترامپ تهدید به وضع تحریم‌های شدید علیه عراق کرد

 

رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به رای پارلمان عراق به خروج نیروهای ایالات متحده از آن کشور، تهدید کرده‌ این اقدام می‌تواند به تحریم‌های شدید و گسترده‌ای علیه بغداد بیانجامد.

پارلمان عراق روز یکشنبه، ۱۵ دی، در نشستی اضطراری قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که از دولت این کشور می‌خواهد به حضور نیروهای خارجی در عراق پایان دهد.

در این قطعنامه، از دولت مرکزی عراق خواسته شده درخواست قبلی خود از ائتلاف بین‌المللی ضد داعش را لغو کند و به حضور نیرو‌های خارجی در عراق پایان دهد.

پارلمان عراق در عین حال خواستار آن شده تا اطمینان حاصل شود که سلاح‌های موجود در کشور تنها در اختیار نیروهای دولتی است.

به گزارش رویترز دونالد ترامپ در واکنش به این موضوع گفته بغداد باید هزینه پایگاه هوایی آن کشور را بدهد و یا ممکن است تحریم‌های شدیدی علیه عراق وضع کند.

آقای ترامپ به خبرنگاران گفته «ما یک پایگاه هوایی فوق‌العاده و خیلی گران در آن‌جا داریم. این پایگاه میلیاردها دلار هزینه داشته، و خیلی قبل از زمان من [ساخته شده] است.»

رئیس‌جمهوری آمریکا افزوده «تا وقتی پول آن را ندهند، [از عراق] خارج نخواهیم شد».

او می‌گوید اگر عراق از نیروهای آمریکایی بخواهد از آن کشور خارج شوند، و این کار را به‌شکلی دوستانه انجام ندهد «تحریم‌هایی اعمال خواهیم کرد که هرگز شبیه آن را قبلا ندیده‌اند. طوری‌که تحریم‌های ایران در مقابلش کم‌اهمیت جلوه کند».

Bildergebnis für ‫واکنش ایران به توئیت‌های ترامپ؛ مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی در چند شهر‬‎   


واکنش ایران به توئیت‌های ترامپ؛ مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی در چند شهر
قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، بامداد جمعه ۱۳ دی در حمله‌ هوایی آمریکا به خودروهای حامل او و همراهانش در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد.

خلاصه

  • قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، بامداد جمعه ۱۳ دی در نزدیکی فرودگاه بغداد در حمله هوایی آمریکا کشته شد. در این حمله ابومهدی مهندس، معاون حشد الشعبی و هشت نفر دیگر نیز کشته شدند.

  • علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اسماعیل قاآنی را به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران منصوب کرد.

  • شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی «در زمان و مکان مناسب» از آمریکا گرفته خواهد شد. سفیر ایران در سازمان ملل گفته است پاسخ اقدام نظامی،‌ اقدام نظامی خواهد بود.

  • دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، دلیل دستورش برای کشتن قاسم سلیمانی «جلوگیری از جنگ» بوده است. او تهدید کرده است اگر ایران به آمریکایی‌ها یا منافع آن کشور حمله کند، ۵۲ نقطه ایران، از جمله نقاط مهم به لحاظ فرهنگی، هدف قرار خواهد گرفت.

  • مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی روز شنبه در عراق برگزار شد و روز یکشنبه در اهواز ادامه یافت. قرار است مراسم مشابهی در شهرهای مشهد، تهران، قم و کرمان نیز برگزار شود.

۲۱:۲۷
ایران «گام پنجم و نهایی» عدول از تعهداتش در چارچوب برجام را اعلام کرد

دولت ایران روز یکشنبه «گام پنجم و نهایی» کاهش تعهداتش در برجام را اعلام کرد.

در بیانیه دولت جمهوری اسلامی گفته شده که «دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه مواجه نیست».

۲۱:۱۲
احضار کاردار سفارت آلمان به وزارت خارجه ایران

کاردار سفارت آلمان در تهران روز یکشنبه به وزارت خارجه ایران احضار شد و رئیس اداره دوم غرب اروپای وزارت خارجه ایران به مواضع این کشور درباره ترور قاسم سلیمانی اعتراض کرد.

اولریک دمر، سخنگوی دولت آلمان، روز جمعه ۱۳ دی گفته بود که کشته شدن قاسم سلیمانی در در واکنش به تحریکات نظامی گسترده جمهوری اسلامی بود.

وی تاکید کرده بود که آلمان با نگرانی بسیار زیاد فعالیت های ایران در منطقه را دنبال می‌کند. این سخنان اعتراض وزارت خارجه ایران را به دنبال داشت.

۲۱:۱۱
آیت‌الله سیستانی کشته شدن قاسم سلیمانی را به خامنه‌ای تسلیت گفت

آیت‌الله علی سیستانی، از مراجع تقلید شیعه در عراق، روز یکشنبه در نامه‌ای آنچه را که «شهادت» قاسم سلیمانی خواند، به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری میزان، آقای سیستانی در نامه خود با ابراز تاسف و تاثر از کشته‌شدن قاسم سلیمانی، از آنچه نقش او در مبارزه با داعش خواند، تمجید کرد.

آیت‌الله سیستانی پیشتر خواستار خویشتنداری تمام طرف‌های درگیر پس از کشته شدن قاسم سلیمانی شده بود.

۲۱:۰۹
سقوط بورس‌های عربی در پی تشدید تنش بین ایران و آمریکا

در پی تهدید متقابل ایران و آمریکا بعد از هدف قرار گرفتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، روز یکشنبه شاخص بورس‌های عربی کاهش چشمگیری یافت.

شاخص بورس عربستان، تداول، افتی ۲.۴۲ درصدی نسبت به روز شنبه را تجربه کرد و ارزش سهام شرکت ملی نفت این کشور، آرامکو، که از ماه گذشته وارد بورس شده است، به کمترین میزان سقوط کرد.

بر اساس آمارهای بورس تداول، ارزش سهام آرامکو با افتی ۱.۷۱ درصدی به ۳۴.۵۵ ریال سعودی کاهش یافت.

در خود ایران نیز شاخص کل بورس تهران برای دومین روز پیاپی سقوط کرد.

شاخص کل بورس تهران از بالای ۳۸۴ هزار واحد به زیر ۳۶۶ هزار واحد در روز یکشنبه سقوط کرده است.

۲۰:۰۴
مشاور خامنه‌ای: علیه یک پایگاه نظامی آمریکا اقدام می‌کنیم

حسین دهقان، مشاور نظامی آیت‌الله علی خامنه‌ای گفته است ایران قطعا علیه یک پایگاه نظامی آمریکا اقدام خواهد کرد.

او که با شبکه سی‌ان‌ان گفت‌وگو می‌کرد، گفته که آمریکا باید ضربه معادل کشتن قاسم سلیمانی را دریافت کند و «بعد از آن نباید دنبال دور جدید باشد».

به گفته مشاور نظامی خامنه‌ای، در این صورت «این دور جنگ پایان خواهد یافت».

آقای دهقان همچنین در واکنش به توئیت ترامپ که از حمله به ۵۲ هدف داخل ایران از جمله اماکن فرهنگی نوشته بود،‌ گفته است اگر چنین حمله‌ای صورت گیرد، هیچ کارمند نظامی و مرکز سیاسی آمریکا و پایگاه‌های نظامی و کشتی‌های آنها «در امان نخواهند بود».

 

 

 

 

 

 

 رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.