گفتگوی روحانی با جانسون و رئیس شورای اروپا؛ آمریکا می‌گوید آماده مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران است
تماس‌های دیپلماتیک به دنبال کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله آمریکا و واکنش ایران با حمله موشکی به پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق ادامه دارد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، مکالمه‌ای تلفنی با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا داشته است و بنا به اعلام دفتر نخست‌وزیری بریتانیا آقای جانسون در گفتگو با آقای روحانی ایران را به پایان اقدامات خصمانه فراخوانده است.

بنا به اعلام دفتر ریاست جمهوری ایران آقای روحانی "ریشه‌ ناامنی‌های اخیر" را خروج آمریکا از توافق هسته‌ای خوانده است.

بوریس جانسون به حسن روحانی گفته که بریتانیا به حفظ برجام متعهد است. شارل میشل، رئیس شورای اروپا هم در گفتگویی تلفنی با آقای روحانی موضع مشابهی داشته و برجام را ابزاری برای حفظ ثبات منطقه دانسته است.

این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه از قدرت‌های اروپایی خواست تا بپذیرند باید توافق هسته‌ای را رها کرد. آقای ترامپ در عین حال گفت آمریکا از کشورهایی که به دنبال صلح باشند استقبال می‌کند.

همزمان ایالات متحده در نامه‌ای به سازمان ملل گفته "آماده است تا برای مذاکرات جدی بدون پیش‌شرط با ایران تعامل کند."

این تماس‌های دیپلماتیک پس از آن انجام شده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرد نیروهای این کشور در حمله موشکی ایران تلفاتی نداشته‌اند.

کارشناسان نظامی بر مبنای تصاویر ماهواره‌ای منتشرشده می‌گویند موشک‌های ایرانی با دقت بالا نقاطی را در پایگاه عین الاسد زده‌اند. گزارش‌های مختلف حاکی از اطلاع قبلی حمله بوده و این که ایران عامدانه خواسته نیروهای آمریکایی در حمله کشته نشوند.

پایگاه عین الاسد
تصاویر ماهواره‌ای از پایگاه عین الاسد و آثار اصابت موشک

حمله ایران واکنشی به کشتن قاسم سلیمانی بود.

آمریکا در نامه‌ای به سازمان ملل این اقدام را دفاع از خود توصیف کرده است. ایران هم در نامه‌ای به سازمان ملل حمله موشکی خود را به دلیل مشابهی موجه دانسته است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در گفتگو با نخست‌وزیر بریتانیا گفته: "اگر آمریکا مرتکب خطای دیگری شود ،پاسخ بسیار خطرناکی دریافت خواهد کرد."

به گزارش وبسایت ریاست جمهوری ایران، آقای روحانی به آقای جانسون گفته اگر اقدامات قاسم سلیمانی نبود "شما امروز در لندن آرامش نداشتید."

آقای روحانی مطلب مشابهی را هم به امانوئل مکرون گفته بود.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا، در گفتگو با آقای روحانی بر اراده جدی اتحادیه اروپا بر تعامل با طرفین برای کاهش تنش تاکید کرده است.

آقای میشل ابراز امیدواری کرده که با موضع روز چهارشنبه رهبران ایران و آمریکا اقدام دیگری برای تشدید تنش در منطقه روی ندهد.

بنا به اعلام دفتر آقای میشل آقای روحانی گفته اتحادیه اروپا نقش مسئولانه‌ای در خاورمیانه داشته و ایران آماده همکاری نزدیک با اروپا است.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.