قاسم سلیمانی و واکنش موشکی ایران؛ فرمانده هوافضای سپاه: دنبال کشتن نبودیم، اگرچه حتما ده‌ها نفر کشته شدند

سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، می‌گوید ایران در حمله موشکی به دنبال کشتن نبوده، هرچند "حتما" ده‌ها نفر از نیروهای آمریکایی در این حمله کشته شده‌اند.

آقای حاجی‌زاده درباره حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد در عراق گفته است: "ما در این عملیات دنبال کشتن کسی نبودیم، اگر چه حتما ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند."

فرمانده هوافضای سپاه گفته کشته‌ها و زخمی‌های ادعایی او با هواپیماهای ترابری نظامی منتقل شده‌اند. هیچ منبع دیگری چنین خبری را تایید نکرده است و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرده که آمریکا تلفاتی نداده است. دیگر کشورهایی که در عراق نیرو دارند نیز می‌گویند کسی از میان نیروهایشان کشته یا زخمی نشده است.

آقای حاجی‌زاده گفته: "ما اگر دنبال کشتن بودیم، می‌توانستیم طوری عملیات را طراحی کنیم که در گام اول ۵۰۰ کشته داشته باشند و اگر جواب می دادند از آنجایی که شرایط تغییر می کردند و تکلیفی بر حفظ جان نیروهای نظامی آمریکا نداشتیم، در گام‌های دوم و سوم ظرف ۴۸ ساعت ۴ تا ۵ هزار کشته می‌دادند."

سخنگوی نخست‌وزیر عراق گفته ایران پیش از حمله به طور شفاهی پیام داد که قصد دارد چنین حمله‌ای انجام دهد. وزارت دفاع آمریکا می‌گوید این کشور به این دلیل تلفات نداده که آمادگی لازم را داشته و سیستم‌های هشدار آمریکا باعث شد که جان نیروهایشان حفظ شود.

پایگاههای نظامی آمریکا در عراق

مقام‌های آمریکایی چند هفته پیش و به دنبال حملات راکتی به پایگاه‌های محل حضورشان در عراق به ایران هشدار دادند که کشته شدن نیروهای نظامی یا شهروندان غیرنظامی آمریکایی خط قرمز این کشور است.

آمریکا گروه‌های شبه‌نظامی شیعه نزدیک به ایران را مسئول آن حملات می‌دانست.

کمی پس از آن که یک پیمانکار آمریکایی در حمله‌ای کشته شد، آمریکا قاسم سلیمانی، فرمانده وقت سپاه قدس را در حمله‌ای پهپادی در بغداد کشت.

پس از این حمله ایران و آمریکا از طریق سوئیس پیام‌هایی رد و بدل کردند که به گفته دو مقام ایرانی محتوای آنها این بود که ایران در پاسخ به اقدام آمریکا "واکنش متناسب" نشان بدهند.

مقام‌های ایرانی تاکید داشتند که به دنبال "انتقام" هستند و چند نفر از آنها گفتند که ایران به دنبال جنگ نیست.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم در واکنش به حمله موشکی ایران ضمن اعلام اینکه کسی از نیروهای آمریکایی کشته نشد، گفت آمریکا جنگ نمی‌خواهد.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.