ایران 'روزی یک میلیون بشکه نفت صادر کرد'

ارقام متفاوتی در مورد صادرات نفتی ایران منتشر شده است
به نوشته یک وب‌سایت نفتی، ایران در ماه ژانویه ٣١ میلیون بشکه نفت به خارج صادر کرده که به معنی صادرات روزانه یک میلیون بشکه است.

سمیر مدنی، از موسسان سایت تانکرتراکر به خبرگزاری بی‌ان‌ئی گفته است که این مقدار نفت ایران به کشورهای شرق آسیا و حوزه مدیترانه و خریداران دیگر فروخته شده است. ادامه صادرات مقادیری نفت ایران به چین در آسیای دور و سوریه در حوزه مدیترانه مورد تایید منابع مستقل خبری بوده است اما از خریداران احتمالی دیگر نفت ایران گزارش موثقی در دست نبوده است.

آقای مدنی گفته است که صادرات نفت ایران در ماه ژانویه دوبرابر شده و از این میزان، بین ٧ تا ١٠ درصد از طریق کانال سوئز به سوریه رسیده و بقیه به خاور دور و سایر خریداران تحویل داده شده است.

وی افزوده است که به همین دلیل، ایران علاقه‌ای به مسدود کردن تنگه هرمز ندارد زیرا بخش عمده این نفت از این مسیر صادر شده است.

در صورتی که این رقم صحت داشته باشد، صادرات نفت ایران با وجود تحریم آمریکا به بیش از یک سوم میزان آن در ماه مه سال ٢٠١٨ و قبل از تحریم نفتی آمریکا رسیده است.

زنگنه
زنگنه گفته است نمی‌خواهد ارقام صادرات دست "دشمن" بیفتد

پیشتر، خبرگزاری رویترز به نقل از موسسه تحقیقات اقتصاد رفنیتیو از صادرات حدود چهارصد هزار بشکه نفت خام ایران در ماه ژانویه خبر داده بود در حالی که منابع دیگر گفته اند که تولید نفت ایران در ماه ژانویه به دو میلیون و یکصد هزار بشکه رسیده که با احتساب مصرف داخلی که به ١.٨ میلیون بشکه در روز می رسد، فروش خارجی نفت ایران به حدود ٣٠٠ هزار بشکه محدود شده است.

بخشی از نفت صادراتی ایران بابت بدهی به چین بابت سرمایه‌گذاری در طرح توسعه میدان آزادگان و یادآوران به دو شرکت چینی تحویل می‌شود و برای ایران درآمدی ندارد و بخش دیگر به آن کشور فروخته می‌شود.

به نوشته خبرگزاری بی‌ان‌ئی، در پی توافق آمریکا و چین در مورد حل مشکلات تجاری، دولت چین در نظر دارد بخشی از نیاز نفتی خود را از آمریکا وارد کند و این موضوع ممکن است باعث نگرانی مقامات ایران شود. براساس این گزارش، ایران تلاش می کند تا هند را هم به خرید نفت تشویق کند. تا قبل از تحریم آمریکا، هند دومین واردکننده نفت خام از ایران بود اما گفته می‌شود خرید نفت ایران توسط آن کشور کمابیش متوقف شده است.

وزارت نفت ایران گزارشی از میزان تولید و صادرات نفت این کشور منتشر نمی‌کند. بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت گفته است که "درست است که مردم محرم هستند اما صدای مرا تنها مردم نمی‌شنوند بلکه دشمنان هم می‌شنوند." او گفت که نباید انتظار داشت وزارت نفت اعداد و ارقامی اعلام کند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.