رسیدگی به پرونده فریبا عادلخواه به قاضی صلواتی سپرده شد
سعید دهقان، وکیل مدافع فریبا عادلخواه که در ایران در بازداشت است گفته است به دنبال صدور قرار منع تعقیب برای موکل او در خصوص اتهام جاسوسی و تشویش اذهان عمومی، رسیدگی به پرونده به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی ارجاع داده شده است.

خانم عادلخواه که شهروند ایرانی-فرانسوی است، به "اتهام جاسوسی" خرداد امسال بازداشت شد. گفته شد نیروهای سپاه پاسداران او را بازداشت کرده‌اند.

فرانسه تا کنون چندین بار خواهان آزادی خانم عادلخواه و رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی شده که او هم پس از سفر به ایران بازداشت شد.

رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی که متخصص امور آفریقا معرفی شده، به اتهام "اجماع و تبانی علیه امنیت ملی" بازداشت شد و وکیل او گفت دستگیری آقای مارشال "به دلیل ارتباط دوستی او با خانم عادلخواه بوده است."

سعید دهقان در این مورد در مصاحبه ۱۷ بهمن خود با خبرگزاری ایلنا گفته است "با توجه به موافقت اولیه با پیشنهاد ثبت رسمی ازدواج این دو در زندان اوین، مقدمات این کار با تنظیم نامه جداگانه درخواست از سوی موکلین خطاب به قاضی ناظر زندان اوین، فراهم شده است."

فریبا عادلخواه در رشته جامعه‌شناسی در دانشگاه استراسبورگ فرانسه تحصیل کرده و دکترای خود را از مدرسه مطالعات عالی علوم اجتماعی در پاریس گرفته است.

حوزه پژوهش خانم عادلخواه عمدتا به مسائل زنان و رویدادهای اجتماعی در ایران و افغانستان مربوط است.

با صدور قرار منع تعقیب برای دو اتهام جاسوسی و تشویش اذهان عمومی، دادگاه خانم عادلخواه به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی" رسیدگی خواهد کرد.

آقای دهقان گفته است اتهام آقای مارشال هم "اجتماع و تبانی" است.

طی سال‌های اخیر ایران دست به بازداشت شهروندان دو تابعیتی به اتهام تلاش برای نفوذ یا جاسوسی در ایران زده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.