سخنگوی دولت روحانی: تا ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ می‌مانیم
علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته است که دولت بنای استعفا دادن و کناره گیری از قدرت تا پیش از پایان دوره چهار ساله اش را ندارد.

آقای ربیعی گفته "دولت تا ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ در کنار مردم است."

هشت سال ریاست جمهوری حسن روحانی و دولت او در این روز خاتمه خواهد یافت.

سخنگوی دولت آقای روحانی گفته دولت در مدت باقیمانده خود به کار خود ادامه می‌دهد و "هر گونه شایعه در این‌باره پیشاپیش تکذیب می‌شود".

به تازگی در پی پیشنهاد یکی از تشکیل های سیاسی اصلاح طلب در ایران درباره همه پرسی درباره نظارت استصوابی شورای نگهبان، حسن روحانی خواسته بود "لایحه‌ای برای اصلاح بخش نظارت" با کمک وزیر کشور، معاون حقوقی و معاون پارلمانی دولت "تهیه و ارائه شود".

پس از دستور روحانی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور را مامور این کار کرد تا لایحه‌ای به هیات دولت ارائه شود.

در نامه نگاری های درون دولت اشاره ای واضح به رفراندوم یا همه پرسی نشده اما در روزهای اخیر شایعاتی مبنی بر احتمال کناره‌گیری رئیس جمهور در صورت مخالفت با همه پرسی، در سطح شبکه های اجتماعی مطرح بوده است.

سخنگوی دولت آقای روحانی بدون اشاره مشخص به این شایعات گفته دولت تا روز آخر دوره چهار ساله اش به کار خود ادامه خواهد داد اما همزمان درباره عواقب "ناامید شدن مردم از صندوق رای" هشدار داده است.

آقای ربیعی گفته "در جامعه ای که مردم از صندوق‌ها ناامید شوند جامعه روز خوش نخواهد دید".

 انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است کمتر از دو هفته دیگر برگزار شود. اصلاح‌طلبان گفته‌اند که به دلیل حذف نامزدهایشان در تهران امکان دادن فهرست انتخاباتی ندارند و شماری از تشکل‌های تحول‌خواه سیاسی در خارج ایران خواستار تحریم انتخابات شده اند. آیت‌الله علی‌ خامنه‌ای، رهبر ایران، گفته اگر کسی هم از او خوشش نمی‌آید به خاطر ایران در رای‌گیری شرکت کند.

پیش از این حسن روحانی از رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات انتقاد کرده بود و نامزدهای باقی مانده را تشبیه به وجود انبوهی از یک نوع کالا به جای تنوع در فروشگاه کرده بود.

قرار است همزمان با انتخابات مجلس، انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان هم برگزار شود. گستردگی رد صلاحیت ها به حدی است که در برخی از حوزه های انتخابیه برای خبرگان فقط یک نامزد باقی مانده و عملا رقابتی وجود ندارد.

آقای روحانی به تازگی برای چندمین بار خواهان برگزاری همه پرسی شده بود. او گفته بود "ما در آستانه سی‌و‌هفتمین انتخابات ملی هستیم. از آن انتخابات اولی که در فروردین سال ۵۸ با همه‌پرسی و رفراندوم شروع شد که البته بعضی‌ها از کلمه رفراندوم خوششان نمی‌آید؛ اما پایه انتخابات ما از رفراندوم بود و از همه‌پرسی شروع شده است".

او در سخنرانی به مناسب چهل و یکمین سالگرد انقلاب بهمن ۵۷ گفته بود "اگر رژیم فاسد گذشته‌ به مردم اجازه انتخاب می‌داد، نیازی به انقلاب نبود".

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.