انتخابات مجلس؛ اصولگرایان نتوانستند به فهرست مشترک در تهران برسند
گروه‌های مختلف اصولگرا در ایران نتوانستند به توافق برسند تا یک فهرست مشترک ۳۰ نفره از نامزدهایشان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران ارائه کنند.

جبهه پایداری انقلاب اسلامی، تشکیلات نزدیک به محمدتقی مصباح یزدی، از شورای ائتلاف در تهران برای عمل "برخلاف توصیه‌ها و قواعد عقلی و نقلی" انتقاد کرده و فهرست مستقل خود را منتشر کرده است.

مهدی چمران، عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی، گفته فهرست مورد نظر آنها هم به زودی منتشر می‌شود.

بنا به گزارش‌‌های مختلف حضور محمدباقر قالیباف، شهردار پیشین تهران، یکی از موارد اختلاف برانگیز در رسیدن به فهرست واحد انتخاباتی میان اصولگرایان بوده است.

انتخابات مجلس در حالی برگزار می‌شود که داوطلبان نامزدی، از جمله ده‌ها نامزد کنونی مجلس و چهره‌های اصلاح‌طلب، به طور گسترده رد صلاحیت شده‌اند. به غیر از انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی، منتقدان و مخالفان حکومت ایران اجازه نامزد شدن را نیافته‌اند، هرچند رهبر ایران در مقاطعی از مخالفان و منتقدان خواسته با وجود موضعشان در انتخابات شرکت کنند.

در صدر فهرست جبهه پایداری مرتضی آقاتهرانی قرار دارد که "استاد اخلاق" دولت محمود احمدی‌نژاد بود. البته آقای آقاتهرانی بعدتر به منتقد جدی آقای احمدی‌نژاد بدل شد.

در صدر ۱۸ نامی که مهدی چمران به عنوان نامزدهای شورای ائتلاف معرفی کرده محمدباقر قالیباف قرار دارد.

خبرگزاری فارس می‌‎گوید آقای قالیباف به دلیل مخالفت جبهه پایداری با او پیشنهاد کرد که یک فهرست ۲۹ نفره مشترک اعلام شود و او "به صورت مستقل و منفرد" در انتخابات حاضر شود، اما شورای ائتلاف با این پیشنهاد موافقت نکرد.

کارنامه انتخاباتی محمدباقر قالیباف
انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اولین باری است که محمدباقر قالیباف برای نشستن بر کرسی نمایندگی نامزد می‌شود. اما او پیش از این سه بار برای ریاست جمهوری نامزد شده است.

قالیباف

انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴: تصور می‌شد که محمدباقر قالیباف نامزد اصلی اصولگرایان در آن انتخابات باشد، اما در روزهای منتهی به انتخابات آنها از محمود احمدی‌نژاد پشتیبانی کردند و آقای قالیباف با چهار میلیون رای چهارم شد. آقای قالیباف کمی پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری به شهرداری تهران رفت و جانشین آقای احمدی‌نژاد شد.

انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲: محمدباقر قالیباف ماه‌ها قبل از انتخابات در کنار علی‌اکبر ولایتی و غلامعلی حداد عادل اعلام کرد که تنها یکی از این سه نفر به عنوان نامزد اصلی اصولگرایان نامزد خواهد شد و دو نفر دیگر از او حمایت خواهند کرد. اما در عمل این ائتلاف سه نفره، مانند چند ائتلاف دیگر اصولگرایان، به بن‌بست رسید و محمدباقر قالیباف با شش میلیون رای دوم شد و دوباره شکست خورد.

انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶: آقای قالیباف برای سومین بار برای ریاست جمهوری نامزد شد و در مناظره‌های انتخاباتی به تندی به حسن روحانی و اسحاق جهانگیری حمله کرد. او در نهایت چهار روز مانده به انتخابات به نفع ابراهیم رئیسی از انتخابات کنار کشید، اما کناره‌گیری آقای قالیباف برای پیروزی آقای رئیسی کافی نبود و او در انتخابات شکست خورد.

جبهه پایداری می‌گوید طرح فهرست ۲۹ نفره از طرف این تشکیلات پیشنهاد شد.

این جبهه گفته پیشنهاد فهرست ۲۵ یا ۲۰ نفره مشترک هم داده، اما "به دلایلی که اکنون لزومی ندارد بیان شود" شورای ائتلاف با این کار هم موافقت نکرده است.

این چندمین بار است که اصولگرایان در تلاش برای معرفی نامزد مشترک شکست می‌خورند و نمی‌توانند به سازوکار سیاسی مشخصی برای ائتلاف انتخاباتی برسند.

در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶، تشکیلاتی به نام جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، با نام مخفف "جمنا" به راه افتاد که سعید جلیلی و ابراهیم رئیسی، از چهره‌های مطرح اصولگرایان در آن انتخابات، حاضر به پذیرش نظر آن نشدند.

در انتخابات مجلس دهم، در سال ۱۳۹۴ نیز "ائتلاف اصولگرایان" فهرستی بدون برخی از چهره‌های مطرح اصولگرا داد که با اختلافات فراوان همراه بود.

 

 

 

 

بی بی سی 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.