خسارت «چند صد میلیاردی» کرونا برای گردشگری ایران

شیوع ویروس کرونا و لغو سفرهای نوروزی در ایران خسارت «چند صد میلیاردی» برای هتلداران ایران بر جا گذاشته است.

خبرگزاری ایلنا روز چهارشنبه، ۱۴ اسفند، در این باره نوشت، هتلداران به‌دلیل بازپرداخت هزینه رزرو اتاق‌ها متحمل این خسارت شده‌اند و دولت نیز «هیچ بسته حمایتی خاصی» برای آنها در نظر نگرفته است.

به گفته جمشید حمزه‌زاده، رئیس جامعه حرفه‌ای هتل‌داران ایران، در حال حاضر، ضریب اشغال هتل‌های کل کشور به «زیر پنج درصد» رسیده است.

به گفته وی، در حالی که برای نوروز ۹۹ درخواست سفرهای نوروزی بسیار بالا بود، به‌ دلیل شیوع کرونا برخی هتلداران به صورت «خودجوش» و برخی به «اجبار» تعطیل کرده‌اند.

وی خسارت لغو برگزاری همایش‌ها، مراسم‌ و عروسی‌ها در هتل‌ها را ۱۰ برابر بیشتر از خسارت لغو اقامت در اتاق‌های هتل‌ها اعلام کرد.

حمزه‌زاده با اشاره به بازگرداندن هزینه لغو اتاق‌ها از سوی هتل‌ها از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز انتقاد کرد که «هیچ تعاملی» با بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری ندارد.

شیوع ویروس کرونا بیشتر کشورهای دنیا را با چالش‌های متعددی روبه‌رو ساخته که در این میان یکی از بخش‌هایی که آسیب جدی دیده، بخش گردشگری است.

پیش از این نیز رادیو فردا در گزارشی نوشته بود بیش از ۴۰ درصد بخش خدمات در ایران، مربوط به حمل و نقل، عمده‌فروشی و خرده‌فروشی، همچنین فعالیت‌های خدماتی مربوط به تأمین جا و غذاست. این بخش‌ها در واقع آسیب‌پذیرترین حوزه‌ها در مقابل ویروس کرونا هستند.

قرنطینه احتمالی برخی مناطق کشور، کاهش چشمگیر رفت و آمدها، توقف گردشگری، خالی شدن رستوران‌ها و هتل‌ها، و حوزه‌هایی از این دست می‌تواند وضعیت معیشتی مردم را به خطر بیندازد، چرا که بیش از نیمی از شاغلان در ایران در بخش خدمات فعالند.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.