افت چشمگیر تجارت ایران با شرکای اصلی در سال ۲۰۲۰

وزارت اقتصاد هند روز سه‌شنبه، ۱۳ اسفندماه، گزارش ماه ژانویه تجارت خارجی خود را منتشر کرد که نشان می‌دهد وارداتش از ایران ۲۰ برابر نسبت به ژانویه پارسال کاهش یافته و صادراتش نیز یک‌سوم افت داشته است.

هند در ماه ژانویه امسال تنها ۲۳۴ میلیون دلار صادرات به ایران و ۳۳ میلیون دلار واردات از ایران داشته است.

هند قبل از تحریم‌های آمریکا ماهانه ۱.۲ میلیارد دلار واردات از ایران داشت و صادراتش به ایران نیز یک‌چهارم این میزان بود.

اما آمارهای ژانویه نشان می‌دهد که صادرات هند به ایران هفت برابر وارداتش از جمهوری اسلامی شده است.

تازه‌ترین آمار گمرکی ژاپن نیز نشان می‌دهد این کشور در ماه ژانویه تنها شش میلیون دلار صادرات به ایران داشته و به همین میزان نیز واردات از ایران انجام داده است.

ژاپن در دوران قبل از تحریم‌های آمریکا ماهانه به طور متوسط ۶۰ میلیون دلار صادرات و ۳۰۰ میلیون دلار واردات از ایران داشت.

آخرین آمار گمرکی کره جنوبی نیز نشان می‌دهد صادراتش به ایران در ماه ژانویه زیر ۱۵ میلیون دلار و وارداتش از ایران تنها ۷۵۱ هزار دلار شده است.

این کشور در دوران قبل از تحریم‌ها، ماهانه به طور متوسط ۱۹۰ میلیون دلار صادرات و ۳۳۰ میلیون دلار واردات از ایران داشت.

هنوز چین آمارهای سال جدید را منتشر نکرده، اما پارسال تجارت دوجانبه‌اش با ایران نسبت به سال ۲۰۱۸ حدود ۳۶ درصد افت داشت.

همچنین مرکز آمار ترکیه هفته گذشته گزارش داد که صادرات این کشور به جمهوری اسلامی در ماه ژانویه ۲۱۷ میلیون دلار بوده که تغییر چندانی نسبت به ژانویه پارسال نشان نمی‌دهد، اما وارداتش از ایران نزدیک به پنج برابر افت داشته و به ۱۱۸ میلیون دلار رسیده است.

اتحادیه اروپا نیز مانند چین گزارش سال جاری را منتشر نکرده، اما آخرین آمار کمیسیون اروپا نشان می‌دهد که در ۱۱ ماه سال ۲۰۱۹ واردات اتحادیه اروپا از ایران حدود ۶۲۰ میلیون یورو بوده که نسبت به دوره مشابه در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۵ برابر افت داشته است. در همین دوره صادرات اتحادیه اروپا به ایران نیز با افتی ۲.۴ برابری به سه میلیارد و ۵۷۷ میلیون یورو سقوط کرده است.

امارات و عراق به عنوان دیگر شرکای بزرگ اقتصادی ایران هیچ گزارشی از سال گذشته و جاری میلادی منتشر نکرده‌اند.

گمرک ایران از ابتدای سال جاری انتشار جزئیات آمارهای تجارت خارجی را متوقف کرده است، اما هفته گذشته مدعی شد صادرات غیرنفتی کشور در ۱۱ ماهه سال جاری خورشیدی ۳۷ میلیارد دلار بوده که نسبت به دور مشابه پارسال تنها ۴ درصد کاهش داشته است.

واردات ایران نیز بر اساس ادعای این نهاد رسمی در دوره یاد شده ۴۸.۴ میلیارد دلار بوده که نسبت به دوره مشابه پارسال ۸ درصد کاهش یافته است.

منابع: وزارت اقتصاد هند، گمرک ایران، کره جنوبی و ژاپن، مرکز آمار ترکیه/ ف. ق/ ف. دو.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.