نارضایتی دو مقام ایرانی از فراوانی تردد در شهرها؛ انتشار نقشه شیوع کرونا از قم

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در تهران از فراوانی فعالیت‌ اجتماعی در این کلانشهر با وجود تعطیلی‌ انتقاد کرد و سخنگوی وزارت بهداشت هم هشدار داد که تردد در سطح شهرها باید «به طور قابل توجهی» کاهش یابد.

سخنگوی وزارت بهداشت ساعتی بعد نقشه‌ای منتشر کرد که شکل شیوع چشمگیر ویروس کرونا از شهر قم را به‌وضوح نشان می‌دهد.

 نارضایتی این دو مقام مسئول در حوزه مقابله با کرونا درباره ادامه رفت‌و‌آمد در شهرها در حالی بیان می‌شود که بارها از شهروندان خواسته شده در خانه‌ بمانند و جز موارد اضطراری در شهر تردد نداشته باشند.

خبرگزاری مهر روز پنج‌شنبه، ۱۵ اسفند، به نقل از علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، نوشت که برخلاف انتظار مقام‌های مسئول و «به رغم تعطیلی، هنوز خیلی از فعالیت‌های اجتماعی در سطح شهر شتاب سابق و آهنگ قبلی خود را حفظ کرده است.»

آقا زالی ادامه داد که «اصلاً» این تعطیلی‌ها برای جلوگیری از این بیماری «رضایت‌بخش نیست».

 کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت نیز از این که «هنوز بسیاری افراد به طور جدی این ملاحظات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند» انتقاد کرده است.

وی نیز به طور غیرمستقیم از حضور، مراودات و تردد در سطح شهر انتقاد کرده و افزود این موارد باید «به طور قابل توجهی چشمگیر باشد. حداقل به طور میانگین دوسوم مراودات و سفرهای شهری و بین شهری باید متوقف شود».

آقای جهانپور که مسئولیت اعلام آمار روزانه مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در ایران را بر عهده دارد، هر روز از مردم می‌خواهد در خانه‌های خود بمانند و با سفرهای داخل شهری و برون‌شهری، سلامت خود و دیگران را به خطر نیندازند.

وی روز چهارشنبه مقابله با شیوع کرونا در ایران را تا ۸۰ درصد در گرو رفتارهای مردم دانسته بود.

در همین حال خبرگزاری ایرنا هم نوشت که ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان قم در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که روز شنبه آینده، همه ادارات، مدارس، دانشگاه‌ها و بانک‌های این استان تعطیل است.

در این اطلاعیه آمده که روزهای شنبه و یک‌شنبه، همه معابر شهر ضدعفونی می‌شود و مردم در این روزها از منزل خارج نشوند.

ایلنا هم نوشته محمدرضا کلائی، شهردار مشهد نیز به استاندار خراسان رضوی پیشنهاد کرده این شهر به منظور ضدعفونی معابر عمومی تعطیل شود.

وی این پیشنهاد را برای کنترل شیوع کرونا در مشهد ارائه کرده و در عین حال خواستار تعطیلی اماکن اسکان موقت زائران امام هشتم شیعیان در نوروز ۹۹ شده است.

درخواست‌های وی پس از آن مطرح می‌شود که روز گذشته اعلام شد زنگ خطر شیوع کرونا در مشهد نیز به صدا درآمده است.

منابع: خبرگزاری‌های ایرنا، ایلنا و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.