رئیس ستاد نیروهای مسلح از تخلیه «جاده‌ها و فروشگاه‌ها در ۲۴ ساعت آینده» خبر داد

رئيس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز جمعه گفت که برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، در ۲۴ ساعت آینده «روال خلوت کردن فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌ها» انجام می‌شود.

محمد باقری که روز پنج‌شنبه ۲۲ اسفند با حکم رهبر جمهوری اسلامی مسئول سازماندهی یک «قرارگاه بهداشتی و درمانی» با مشارکت نیروهای مسلح شد ادامه داد که این تصمیم تازه به همراه وزارت کشور اجرایی می‌شود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی که گزارش اولین نشست خبری آقای باقری را روز جمعه، ۲۳ اسفند، منتشر کرد نام این قرارگاه جدید را «قرارگاه بهداشتی درمانی امام رضا» اعلام کرده است.

هنوز مشخص نیست که آیا این تصمیم تازه به معنای اعمال قرنطینه برخی شهرهای درگیر کرونا است یا خیر، ولی در روزهای گذشته درخواست‌ برای قرنطینه کردن برخی شهرها مانند مشهد افزایش یافته است.

حسن روحانی، رئيس‌جمهور و سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران که دو عضو ارشد ستاد مبارزه با کرونا هستند، بارها مخالفت خود را با قرنطینه کردن شهرها اعلام کرده‌اند.

رئيس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز جمعه اضافه کرد که قرار است با توجه به کمبود و خستگی کادر درمانی، افراد بسیجی و داوطلب «دوره یک هفته‌ای آموزش» ببیند و به کمک پرستاران بروند.

او از تامین هزار مرکز درمانی سیار و ثابت، اختصاص چهار هزار تخت برای ایجاد استراحت‌گاه‌های قبل و بعد از بیمارستان و تامین ماسک و لباس به عنوان دیگر برنامه‌های این قرارگاه نام برد.

آقای باقری همچنین از راه‌اندازی یک سامانه نرم‌افزاری توسط وزارت بهداشت و سازمان بسیج خبر داد و گفت در طول هفت تا ده روز آینده، «تمام مردم ایران» به صورت تلفنی یا حضوری «مورد رصد قرار خواهند گرفت».

رهبر جمهوری اسلامی در حکم خود با طرح این ادعا که ممکن است شیوع کرونا یک «حمله بیولوژیک» باشد، از رئيس ستاد کل نیروهای مسلح خواسته بود که فعالیت‌های این قرارگاه به عنوان یک «رزمایش دفاع بیولوژیک» تلقی شود.

با این حال، محمد باقری در نشست خبری خود اشاره‌ای به جنگ یا دفاع بیولوژیکی نکرد و تنها گفت که انتظار رهبر جمهوری اسلامی این بوده که «راه‌های اساسی برای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری اتخاذ شود».

پیش از شکل‌گیری این قرارگاه، ستاد ملی مبارزه با کرونا به ریاست وزیر بهداشت ایران مسئول اصلی مقابله با شیوع کرونا در ایران بود.

با این حال در روزهای گذشته با افزایش انتقادات از عملکرد این ستاد، حسن روحانی، رئيس‌ جمهور ایران در جلسات آن حضور پیدا کرد و محمد باقری، رئيس ستاد کل نیروهای مسلح ایران هم به عنوان یک عضو ستاد کلی مبارزه با کرونا در جلسات حضور داشت.

 

 

 

 

 رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.