سخنگوی قوه قضاییه مدعی آزادی نیمی از زندانیان سیاسی شد

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، روز سه‌شنبه مدعی شد که «نیمی از زندانیان امنیتی از مرخصی استفاده کردند» و اخبار مربوط به مرخصی ندادن به این زندانیان «فضاسازی» است.

قوه قضاییه ایران از زندانیان سیاسی به عنوان زندانی «امنیتی» یاد می‌کند.

آقای اسماعیلی به تعداد زندانیان سیاسی آزاد شده اشاره نکرده ولی گفت تاکنون در مجموع ۸۵ هزار زندانی به دلیل شیوع کرونا مرخصی دریافت کرده‌اند.

اعطای این مرخصی‌ها در راستای سیاست قوه قضاییه برای جلوگیری از شیوع کرونا در زندان‌ها بوده است.

خانواده زندانیان سیاسی می‌گویند اغلب این زندانیان از این مرخصی‌ها استفاده نکرده‌اند و هنوز شمار زیادی از زندانیان سیاسی و عقیدتی یا فعالان اجتماعی و حقوق بشر در زندان هستند.

در جدیدترین واکنش‌ به عدم آزادی زندانیان سیاسی، از روز دوشنبه ۲۶ اسفند، نسرین ستوده، حقوقدان و فعال حقوق بشر در اعتراض به جلوگیری از آزادی زندانیان سیاسی به اعتصاب غذا در زندان اوین دست زد.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران روز ۲۰ اسفند گفت که این واقعیتی «تاسف‌آور و آزاردهنده» است که ایران همچنان زندانیان سیاسی را در زندان نگه داشته، آن هم در شرایطی که ویروس کرونا در کشور شیوع یافته است.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.