ظریف از کشورها خواست به خاطر شیوع کرونا تحریم‌های آمریکا علیه ایران را رعایت نکنند

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، با «غیرقانونی» خواندن تحریم‌های واشینگتن علیه تهران، تاکید کرد که این اقدام ایالات متحده توان اقتصادی ایران برای مقابله با ویروس کرونا را تضعیف می‌کند.

طبق آمار رسمی تاکنون ۹۸۸ نفر در ایران بر اثر ابتلای به ویروس کرونا جان باخته‌اند درحالی که شمار مبتلایان بیش از ۱۶ هزار نفر عنوان شده است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، اخیرا در نامه‌ای به تعدادی از روسای کشورها، با اشاره به شیوع کرونا خواستار شکستن و رفع تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی شده بود.

آقای ظریف نیز روز سه‌شنبه ۲۷ اسفند در توئیتی از کشورهای جهان خواست که نسبت به تحریم‌ها بی‌اعتنا نمانند.

او نوشته است: «تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده منابع اقتصادی ایران را تحلیل برده و توان آن برای مبارزه با کووید-۱۹ را تضعیف می‌کند».

وزیر خارجه ایران سپس مدعی شده که ایالات متحده با این اقدام خود «بی‌گناهان را می‌کشد» و از جامعه جهانی خواسته که تحریم‌ها را رعایت نکنند.

آمریکا پیش از این بارها تأکید کرده که دارو و اقلام بشردوستانه مشمول تحریم‌ها علیه ایران نیست.

آمریکا در هفته‌های اخیر در پی شیوع کرونا بار دیگر ضمن تأکید بر اینکه اقلام بشردوستانه تحریم نیستند، پیشنهاد کمک به ایران برای مقابله با شیوع بیماری را مطرح کرد، اما مقام‌های جمهوری اسلامی آن را رد کردند و «فریبکاری» خواندند.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.