بازرسان آژانس اتمی در شرایط کرونا هم «می‌توانند به ایران سفر کنند»

نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید «هیچ محدودیتی» برای فعالیت‌ بازرسان این سازمان در ایران وجود ندارد.

به گزارش روز اول فروردین در خبرگزاری میزان، کاظم غریب‌آبادی افزود که حتی در «شرایط» شیوع کرونا در ایران هم بازرسان آژانس می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

وی با این حال ادامه کار این افراد در ایران در شرایط فعلی را به «تصمیم» خود آنها واگذار کرد.

اظهارات آقای غریب‌آبادی پس از آن بیان می‌شود که ۲۱ اسفند سال ۹۸ آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در گزارشی اعلام کرد که تهران اجازه بازدید از دو تاسیسات اتمی را به بازرسان این سازمان نمی‌دهد.

این سازمان پیش از آن نیز اعلام کرده بود که این نهاد سه سایت اعلام نشده در ایران را مشخص کرده است که احتمالا محل ذخیره اورانیوم یا فعالیت‌های هسته‌ای است، اما تهران درخواست آژانس برای دسترسی به آنها را بی‌پاسخ گذاشته است.

بر اساس این گزارش، آژانس طی سه نامه جداگانه از ایران خواسته که دسترسی به این سایت‌ها را فراهم کند، اما ایران به هیچ یک از نامه‌ها پاسخ نداده است.

این در حالی است که کاظم غریب‌آبادی مدعی شده «ایران همچنان به اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی ادامه می‌دهد و راستی‌آزمایی عدم انحراف مواد و فعالیت‌های اظهارشده در ایران ادامه دارد».

نماینده ایران در آژانس همچنین گفته که «شفافیت» در برنامه هسته‌ای ایران در اثر راستی‌آزمایی و بازرسی نیست و «با یا بدون راستی‌آزمایی نیز باقی خواهد ماند.»

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.