حسن روحانی: تحریم‌های آمریکا توان مردم ایران در مبارزه با کرونا را کاهش داده
حسن روحانی رئیس جهوری ایران در نامه‌ای خطاب به مردم آمریکا با اشاره به شیوع جهانی ویروس جدید کرونا نوشته است که "تحریم‌ها موجب شده توان مردم ایران در مبارزه با این ویروس کاهش یابد و حتی برخی از هموطنان ما به علت این تحریم‌ها جان خود را از دست بدهند". او از مردم آمریکا خواست تا بر سر دولت این کشور با "صدای بلند فریاد برآورد".

آقای روحانی در این نامه نوشته دولت آمریکا "با تداوم تحریم به یاری ویروس شتافته است".

به گفته آقای روحانی ، "مردم ایران، علاوه بر بحران جهانی ناشی از هجوم ویروس کرونا، تحت بی‌رحمانه‌ترین تروریسم اقتصادی آمریکا در تاریخ قرار گرفته‌اند و دولت آمریکا همچنان حاضر نیست دست از سیاست اهریمنی فشار حداکثری خود بردارد".

در بخشی از این نامه آمده "قربانیان تحریم و ویروس نه جناح های سیاسی در ایران که مردم عادی کوچه و خیابان هستند".

بنابر آمار دولت ایران، تا کنون بیش از ۱۹ هزار نفر در این به ویروس جدید کرونا مبتلا شدند و یک هزار و ۴۳۳ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

آقای روحانی مقابله با ویروس جدید کرونا را یک وظیفه جهانی خوانده و نوشته است "هر سیاست کوته بینانه و خصمانه‌ای که بخواهد موجب تضعیف نظام پزشکی و محدویت منابع مالی در مدیریت بحران در ایران شود، تاثیر مستقیم بر روند مبارزه با این همه گیری در سایر کشورها خواهد داشت".

در هفته‌های گذشته ایران بارها خواستار تعلیق برخی تحریم‌های آمریکا علیه این کشور شده بود تا برای مقابله با ویروس جدید کرونا از کمک‌ها و تسهیلات جهانی بیشتری بهره‌ ببرد. پیشتر گزارش‌هایی منتشر شده بود که نشان می‌داد چین، روسیه و بریتانیا نیز در تلاش‌هایی پشت پرده از آمریکا خواسته بودند در این شرایط از شدت تحریم‌ها بکاهد.

آمریکا اما در روزهای گذشته تحریم‌هایی جدید وضع کرده است.

اکنون حسن روحانی در نامه خود نوشته "دولت ایالات متحده پس از خروج غیرقانونی از برجام تاکنون بیش از یکصد اقدام تحریمی علیه مردم ایران اعمال کرده است که مشخصا بخش های اصلی نظام اقتصادی-مالی ایران را هدف گرفته و در نتیجه صدها میلیارد دلار خسارت مستقیم به اقتصاد و مردم ایران وارد آمده است".

او در نامه خود پرسیده "آیا مردم آمریکا می‌پذیرند که این فشارهای ظالمانه به نام آنان، با رای آنان، و با مالیات آنان بر مردم ایران تحمیل شود؟... ما ادعای کمک های بشر دوستانه را باور کنیم یا این رفتار ضد حقوق بشری را؟"

آقای روحانی در بخشی دیگر از نامه خود خطاب به مردم آمریکا نوشته "از شما می‌خواهم دولت و نمایندگان خود در کنگره آمریکا را آگاه کنید که دشمنی و فشار و تحریم هیچگاه موفقیتی به همراه نداشته و نخواهد داشت". او نوشته "اکنون زمان آن است که ملت امریکا بر سر دولت امریکا با صدای بلند فریاد برآورد و از او پاسخ بخواهد. نگذارید بیش از این اوراق تاریخ آمریکا سیاه شود".

یک هفته پیش نیز محمدجواد ظریف در نامه‌ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد که رونوشت آن برای روسای سازمان‌های بین‌المللی و وزرای امور خارجه همه کشورها ارسال شد، خواستار "رفع تمامی تحریم های یکجانبه و غیر قانونی آمریکا علیه ایران برای مقابله با كرونا" شد.

پیش از این، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه ۲۲ اسفند در حاشیه دیدار با نخست وزیر ایرلند در کاخ سفید، گفت که برخی کشورها، از جمله ایران، به دلیل شیوع ویروس کرونا در وضعیت بحرانی هستند و "ما بهترین پزشکان جهان را داریم و به ایران پیشنهاد کمک داده‌ایم".

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این اظهارات آقای ترامپ گفته بود "بجای دلسوزی ریاکارانه و فخرفروشی مشمئزکننده، ‎تروریسم اقتصادی و ‎تروریسم درمانی را متوقف کنید تا دارو و تجهیزات پزشکی به کادر درمانی و مردم ‎ایران برسد".

آمریکا بعد از خروج از توافق هسته‌ای ایران تحریم‌های ایران را بازگرداند و به صورت مرتب افراد ، شرکت‌ها و نهادهایی را به این فهرست اضافه می‌کند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.