عباس موسوی: رابرت لوینسون سال‌ها پیش خاک ایران را ترک کرد

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید رابرت لوینسون، مامور سابق اف‌بی‌آی، که ۱۳ سال است ناپدید شده «سال‌ها پیش خاک ایران را ترک کرده است».

عباس موسوی روز پنجشنبه هفتم فروردین در اظهاراتی که خبرگزاری‌های ایران منتشر کرده‌اند، گفته است: «بنا بر اسناد معتبر، نامبرده سال‌ها قبل خاک ایران را به مقصد نامعلومی ترک کرده است».

اظهارات این مقام ایرانی در حالی است که خانواده آقای لوینسون روز چهارشنبه اعلام کردند او در زندان‌های ایران درگذشته است.

رابرت لوینسون زمستان سال ۸۵ پس از سفر به جزیره کیش ناپدید شد و مقام‌های جمهوری اسلامی همواره هرگونه اطلاع داشتن از سرنوشت او را انکار کرده‌اند.

عباس موسوی روز پنجشنبه مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران «طی سال‌های اخیر نهایت تلاش خود را برای به‌دست آوردن مستنداتی درباره سرنوشت دقیق آقای لوینسون پس از ترک ایران به عمل آورده، ولی هیچ‌گونه نشانه‌ای از زنده بودن او به‌دست نیاورده است».

او گفته که «اگر برای آمریکا فوت ایشان قطعی شده است می‌تواند بدون بهره‌برداری سیاسی و تلاش برای سوءاستفاده از عواطف خانواده لوینسون این موضوع را اعلام کند».

خانواده لوینسون روز چهارشنبه در بیانیه‌ای خبر داد: «اخیراً اطلاعاتی از مقامات دولت آمریکا دریافت كرده‌ایم كه براساس آن، هم آنها و هم ما به این نتیجه رسیده‌ایم كه شوهر و پدر عزیز ما هنگام بازداشت در ایران درگذشته است».

این بیانیه می‌افزاید که «ما اطلاعاتی در خصوص چگونگی و زمان درگذشت او نداریم، فقط می‌دانیم که زمان درگذشت او قبل از فراگیر شدن ویروس کرونا، کووید ۱۹، بوده است».

ساعتی پس از انتشار این بیانیه، رئیس‌جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفت که نمی‌پذیرد او فوت کرده باشد.

دونالد ترامپ اظهار داشت: «من مرگ او را نمی‌پذیرم. دارم به شما می‌گویم که اوضاع به نظر خوب نیست. آنها به ما نگفته‌اند که او مرده است. اما بسیاری هستند که این طوری فکر می‌کنند».

وزارت خارجه آمریکا ۲۰ میلیون دلار برای هرگونه اطلاعاتی که منجر به یافتن رابرت لوینسون شود تعیین کرده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی پارسال در پاسخی رسمی به پیگیری‌های سازمان ملل درباره سرنوشت آقای لوینسون اعلام کردند که او «پرونده‌ای باز» در ایران دارد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران آبان پارسال در این زمینه گفت: «آقای لوینسون هیچ پرونده قضایی یا کیفری در هیچ‌یک از محاکم ایران ندارد. بحث مفقود شدن ایشان است که جمهوری اسلامی برای کمک انسانی پرونده یک مفقود را برای او باز کرده‌است».

خانواده مامور سابق اف‌بی‌آی پارسال با اشاره به چهلمین سالگرد اشغال سفارت آمریکا و زندانی بودن دیپلمات‌های این سفارت به مدت ۴۴۴ روز اعلام کردند که آقای لوینسون ده برابر آنها یعنی بیش از ۴۶۲۴ روز گروگان بوده است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.