روح‌الله زم بخش عمده اعتراف‌ها و اتهام‌هایش را رد کرد
روح‌الله زم، موسس و مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز، در چهارمین جلسه دادگاه خود گفت "برخی اعترافات پرونده را قبول ندارد" اما نماینده دادستان به او گفت "از تمامی جلسات بازپرسی شما فیلمبرداری شده" و "شما در جلسه قبل اعترافات را پذیرفتید."

روح‌الله زم گفت: "رفتار بازپرس شرعی، قانونی و انسانی بود اما برخی موارد را الان که مرور می‌کنم قبول ندارم".

آقای زم در دادگاه امروز که گفته شده علنی بود تاکید کرد که خبرنگار است و "کار مطبوعاتی" می‌کرده بنابراین "اتهام معاونت گسترده در ایجاد احراق، تخریب و اخلال در نظام اقتصادی" را وارد ندانست. او پیشتر اتهام افساد فی‌الارض را هم رد کرده بود.

آقای زم "اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی جمهوری اسلامی" را هم نپذیرفت و گفت در دی ماه ۹۶ و اواسط سال ۹۷ هم اقدامی علیه امنیت ملی انجام نداده است.

نماینده دادستان پیشتر آقای زم را متهم کرده بود که در دی ماه سال ۹۶، در "اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار" نقش داشته است. در آن جلسه هم آقای زم این اتهام‌ها را رد کرده بود.

در اعتراض‌های گسترده دی ماه ۱۳۹۶ کانال آمدنیوز یکی از پر بازدیدترین کانال‌های تلگرام بود اما با شکایت وزارت ارتباطات ایران، تلگرام این کانال را به سبب ترویج خشونت مسدود کرد. آمدنیوز پس از آن کانال "صدای مردم" را تاسیس کرد.

دادگاه آقای زم ۲۱ بهمن‌ماه سال گذشته آغاز و او با ١٧ ردیف اتهام از جمله "افساد فی‌الارض، جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم آمریکا" روبرو شد.

در چهارمین جلسه دادگاه، نماینده دادستان همچون جلسه قبلی، روح‌الله زم را متهم کرد که تردد فرماندهان سپاه بویژه قاسم سلیمانی را در عراق و سوریه به نیروهای خارجی اطلاع می‌داده است. آقای زم در جلسه امروز این اتهام را هم رد کرد.

تشکیل و اداره "کانال آمدنیوز" و "صدای مردم" از اصلی‌ترین مصادیق اتهام‌های آقای زم است. آمدنیوز ابتدا در قالب وبسایت آغاز به کار کرد و بعد کانال تلگرامی پرخواننده‌ای شد. بنا بر کیفرخواست دادستان آقای زم بیش از ۷۳۰ خبر در مسائل امنیتی و سیاسی منتشر کرده بود.

آمدنیوز با "افشای اخبار پشت پرده و امنیتی"، نظیر حساب‌های بانکی رئیس قوه قضاییه و پرونده آزار جنسی سعید طوسی و همچنین بازداشت دختر صادق آملی لاریجانی به اتهام جاسوسی برای دولت بریتانیا توجه بسیاری را جلب کرد. البته این کانال اخباری را هم منتشر کرد که بعد نادرستی آنها مشخص شد.

روح الله زم: اتهام افساد فی الارض را نمی‌پذیرم
روح الله زم: اتهام افساد فی الارض را نمی‌پذیرم

چند روز پس از برگزاری نخستین جلسه دادگاه، گزارشگران بدون مرز هشدار داد اتهام‌های آقای زم او را با احتمال مجازات مرگ روبرو کرده است.

ریاست دادگاه آقای زم را ابوالقاسم صلواتی بر عهده دارد که به گفته فعالان حقوق بشر رابطه‌ای نزدیک با نهادهای امنیتی دارد و متهم است حقوق زندانیان را مکرر زیر پا گذاشته است.

آقای صلواتی قاضی بسیاری از پرونده‌های سیاسی و امنیتی بوده است از جمله با حکم او مجید جمالی فشی در پرونده سوءقصد به دانشمندان هسته‌ای ایران اعدام شد. مازیار ابراهیمی، متهم دیگر این پرونده، سال‌ها بعد فاش کرد که به همراه دیگران مجبور به اعتراف دروغ در این زمینه شده بود.

روح‌الله زم در فرانسه اقامت داشت و سپاه پاسداران ۲۲ مهر پارسال خبر بازداشت و انتقالش به ایران را اعلام کرد.

سه روز بعد منبعی آگاه در دولت عراق به بی‌بی‌سی فارسی گفت دستگاه اطلاعاتی عراق با ورود هواپیمای حامل روح‌الله زم به بغداد او را بازداشت کرده و روز بعد مطابق موافقتنامه استرداد مجرمان به ایران تحویل داده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.