علم‌الهدی: عوارض کرونا نعمت بود
احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، می‌گوید شیوع ویروس جدید کرونا هرچند مشکلاتی به بار آورده، اما برای ایران یک "نعمت" محسوب می‌شود.

آقای علم‌الهدی گفته: "این ویروس منحوس و بیماری برای ما بلا بود، اما عوارضش را که می‌بینیم، واقعا نعمت فوق‌العاده خدا بود."

مطابق آمار رسمی تاکنون در ایران بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ نفر با ابتلا به کووید۱۹ جانشان را از دست داده‌اند و بیش از ۱۰۰ هزار مبتلای قطعی دچار این بیماری شده‌اند.

آقای علم‌الهدی، که به دلیل محدودیت‌های لازم برای مهار کرونا دیگر نمی‌تواند در نماز جمعه شهرش سخنرانی هفتگی بکند، در متنی که به عنوان "خطبه مکتوب" یا "پیام جمعه" منتشر شده کرونا را "نعمت" دانسته است.

حرم امام رضا، مشهد، ایران، ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ 

او یکی از چهره‌های مذهبی بود که با تعطیلی نماز جمعه برای مهار کرونا مخالفت کردند، اما ناگزیر به محدودیت‌های اعمال‌شده تن دادند.

اکنون بیش از دو ماه است که برگزاری نماز جمعه در ایران متوقف شده است.

احمد علم‌الهدی در توضیح "نعمت" خواندن ویروس کرونا گفته: "این ویروس استعداد‌ها را شکوفا کرد و مردم را به حرکت درآورد."

آقای علم‌الهدی گفته "بچه شیعه‌های ما" موفق شده‌اند در "شرکت‌های دانش‌بنیان" کیت‌های آزمایش تشخیص کرونا بسازند و به کشورهای دیگر صادر کنند.

او گفته همین افراد، که از آنها با عنوان "بچه شیعه" یاد کرده، دستگاه‌های تنفس مصنوعی ساخته‌اند که "به‌زودی به تولید انبوه می‌رسد و حتی ممکن است به صادرات نیز برسد".

یکی از عمده‌ترین محصولاتی که در ایران برای تشخیص کرونا نمایش داده شد ابزاری با نام "مستعان۱۱۰" بود که شخص فرمانده کل سپاه پاسداران، سرلشکر حسین سلامی، در مراسمی آن را نشان داد و مدعی شد می‌توان با آن وسیله تا شعاع صد متری و ظرف پنج ثانیه ویروس کرونا را شناسایی کرد.

هیچ کارشناس مستقلی موفق به ارزیابی عملکرد این دستگاه نبوده و برخی محافل علمی آن را در حد "داستان علمی تخیلی" خوانده‌اند.

هرچند سپاه و رسانه‌های حکومتی ایران نخست با تبلیغات وسیعی این ابزار ادعایی تشخیص فوری و از راه دور کرونا را نمایش دادند، اما با گذشت چند هفته دیگر درباره آن سکوت کرده‌اند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.