خبرگزاری آناتولی: منابع دیپلماتیک ترکیه دریافت کیت آزمایش کرونا از ایران را تکذیب کردند

خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از منابع دیپلماتیک در آن کشور، اظهارات محمد جواد ظریف در مورد ارسال ۴۰ هزار کیت آزمایش کووید-۱۹ ساخت ایران، به ترکیه، را رد کرده است.

این خبرگزاری با اشاره به توئیت سه روز پیش وزیر خارجه ایران، می‌گوید «این ادعا درست نیست».

آقای ظریف اخیرا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته بود «پارسیان هند -زرتشتیانی که نیای آن‌ها سال‌ها پیش به هند مهاجرت کردند- همواره به عشق خود به ایران وفادار بوده‌اند. از بسته‌های کووید-۱۹ آن‌ها برای ایرانیان سپاس‌گزاریم.»

او سپس در همین توئیت افزوده است «ما هم ۴۰ هزار تست پیشرفته ساخت ایران را به آلمان، ترکیه و دیگر (کشورها) ارسال کردیم».

خبرگزاری آناتولی اما می‌گوید «منابع دیپلماتیک گفته‌اند هیچ کیتی از ایران به ترکیه وارد نشده است».

ترکیه تا کنون ابتلای ۱۳۸ هزار تن از شهروندان خود به کووید-۱۹ را تائید کرده‌است. از این شمار بیش از ۳۷۰۰ تن جان خود را از دست داده‌اند.

مقام‌های ایران نیز به طور رسمی ابتلای ۱۰۹ هزار نفر را تائید کرده‌اند که بنا بر آمار اعلام‌شده از سوی آن‌ها بیش از ۶۶۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

در مورد آمارهای رسمی و تائیدشده کشورها، چه از نظر میزان تست‌ها و ردیابی موارد ابتلا، چه در موارد مختلف از نظر شفافیت و نحوه اطلاع‌رسانی تردیدهایی وجود دارد.

روزنامه «هندو» در اواخر ماه مارس (اوایل فروردین) در گزارشی گفته بود انجمن زرتشتیان ممبئی و دهلی کمک‌هایی را به ایران فرستاده‌اند که با قدردانی هم‌کیشان ایرانی همراه شده است.

سپنتا نیکنام، عضو شورای شهر یزد، در اواخر اسفند در مورد وضعیت ابتلای زرتشتیان ایران به ویروس کرونا ابراز نگرانی کرده بود.

  

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.