دلار در ایران به بالای ۱۷ هزار تومان رسید
قیمت‌های روی تابلو مربوط به اوایل اردیبهشت ۱۳۹۹ است
قیمت دلار روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، توانست با تداوم روند افزایشی روزهای اخیر وارد کانال قیمتی ۱۷ هزار تومان شود. در ساعاتی از روز کاری دلار حتی تا ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان نیز قیمت خورد.

در هفته‌های گذشته در حالی که تمام نگاه‌ها به تحولات بازار سرمایه ایران و رکوردشکنی‌های بورس خیره مانده بود، بازار ارز شاهد تقویت تدریجی قیمت دلار و به تبع آن دیگر ارزهای بازار بود.

افزایش نسبی و تدریجی قیمت دلار حتی روی تابلوی صرافان رسمی وابسته به بانک مرکزی نیز نمود داشت و قیمت‌های رسمی در سامانه سنا (سامانه نظارت ارز) نیز با افزایش همراه بود.

یک هفته قبل قیمت دلار در صرافی‌ها ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان و در بازار آزاد با نرخ ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان دادوستد می‌شد و روز سه شنبه این هفته قیمت دلار در بازار آزاد به بیش از ۱۷ هزار تومان رسید، نرخ دلار در صرافی ملی نیز تا ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومان افزایش یافت.

صعود نرخ دلار در بازار آزاد در ۲۳ روز گذشته از اردیبهشت‌ماه چنان بوده که میانگین قیمت دلار در بازه زمانی یک ماهه را با ثبت رقم ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان به بالاترین سطح تاریخی میانگین یک ماهه نرخ این ارز رساند.

نوسان قیمت دلار در بازار ایران
۲۳ فروردین ۱۳۹۹ تا ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

منبع: bonbast.com
کمتر از یک هفته قبل عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در اینستاگرام خود تاکید کرده بود که میزان ذخایر ارزی ایران به شکل اسکناس در شرایطی مطلوب و در بالاترین سطح تاریخی خود است.

هم‌مزان با ورود دلار به کانال ۱۷ هزار تومان در چهارراه استانبول تهران، کمی آن طرف‌تر زیر پل حافظ بازار سهام پس از هفته‌ها رکوردشکنی وسرخ‌پوش شد و شاخص بورس با کاهش ۲۷ هزار واحدی مواجه شد.

البته همچنان شاخص در کانال بالای یک میلیون واحد ایستاده است.

اما توقف روند افزایش مستمر شاخص و معکوس شدن آن برای تازه واردهای پرشمار بورس چندان خوشایند نیست.

دلایل پرشماری برای افت شاخص بورس مطرح شده است از عزل وزیر صمت (صنعت، معدن و تجارت) تا بازگشایی سهام سایپا و ایران خودرو و همچنین احتمال اصلاح موقت شاخص برای این افت مطرح می‌شود.

چرا دلار در حال گران شدن است؟

دلار از مهرماه سال ۹۷ تاکنون اگرچه نوساناتی را شاهد بوده اما چنین سطحی از قیمت را تجربه نکرده است.

افزایش نرخ حواله درهم یکی از دلایل افزایش قیمت در بازار ارز به حساب می آید، اصولا حواله درهم یکی از عوامل تخمین قیمت دلار در بازار ایران به حساب می‌آید.

از سوی دیگر کارشناسان بر این باورند که تفاوت بازدهی بازارهای موازی نمی‌تواند به مدت زیادی ادامه پیدا کند و به تدریج بازارهای موازی با یکدیگر هماهنگ حرکت می‌کنند.

حرکت نقدینگی نیز همواره متهم اصلی برهم خوردن ثبات در بازارهاست و می‌توان گوشه چشمی به توجه و حرکت دوباره این سرمایه‌ها به بازار ارز نیز داشت.

متوسط قیمت ماهانه دلار در ایران
یک ماه اخیر متوسط قیمت دلار به بالاترین* سطح از زمان خروج آمریکا از برجام و رشد انفجاری قیمت ارز رسید

*بالاترین قیمت دلار (در پایان معاملات) تا امروز حدود ۱۹ هزار تومان و در میانه مهر ماه ۱۳۹۷ به ثبت رسیده است
منبع: bonbast.com
در عین حال رفتار بانک مرکزی به عنوان بازارساز اصلی نیز جالب توجه بوده است، بانک مرکزی با افزایش نسبی قیمت‌ها در صرافی‌های وابسته و بخش‌های رسمی بازار ارز، تلاش کرده است تا ضمن کم کردن فاصله نرخ‌های متفاوت ارزها، حوزه فعالیت سفته بازی را محدود نگاه دارد.

این سیاست بانک‌مرکزی تا حدودی توانسته از انگیزه‌های سفته‌بازانه کم کند اما در توقف افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد توفیقی نداشته است.

در تمامی مقاطعی که قیمت دلار و دیگر ارزها افزایش داشته است یکی از دلایل افزایش نقش و تمایل دولت عنوان شده است و دولت‌ها با این اتهام مواجه بوده که برای تامین منابع ریالی، چندان هم با افزایش نرخ‌ها در بازار مخالفتی ندارد. البته دولت‌های ختلف این اتهام را همواره رد کرده‌اند.

در بازار سکه چه می‌گذرد؟

افزایش قیمت دلار به طور معمول بر قیمت سکه نیز اثر گذار بوده و افزایش قیمت سکه را نیز به دنبال داشته است، سکه تمام در روز سه‌شنبه با افزایش در حدود یکصد هزار تومانی به ۷ میلیون و یکصد هزار تومان نزدیک شد.

متوسط قیمت ماهانه سکه طلا در ایران
متوسط قیمت ماهانه سکه در ماه‌های اخیر روندی صعودی داشته که دلیل آن افزایش قیمت جهانی طلا و قیمت دلار در بازار ایران بوده است

منبع: bonbast.com
اما نکته جالب توجه این بوده که قیمت سکه در بورس کالا حتی از بازار آزاد بالاتر بوده است و بهانه‌ای شد تا شماری با خرید سکه در بازار آزاد و فروش آن در بورس به دنبال کسب سود باشند.

شماری از فعالان بازار سکه، استراتژی بانک‌ها در ایجاد تقاضا برای خرید سکه و بالارفتن قیمت‌ها موثر می‌دانند اما عده‌ای نیز افزایش قیمت سکه و گواهی سپرده سکه را ناشی از رشد و فشار تقاضا برای سرمایه‌گذاری در این حوزه و امکان دادوستد آنلاین و آسان در این بازار عنوان می‌کنند.

بر اساس ارزیابی شماری از کارشناسان اقتصادی با فرض عدم دخالت بانک مرکزی در بازار، قیمت دلار به طور بالقوه می‌تواند تا ارقام بالاتری نیز افزایش یابد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.