سخنگوی ارتش ایران می‌گوید 'طبیعی است در رزمایش‌ها اتفاقات ناگواری هم رخ بدهد'
شاهین تقی‌خانی، سخنگوی ارتش ایران می‌گوید "در رزمایش‌هایی که نیروی دریایی انجام می‌دهد، شرایط منطبق با صحنه‌های واقعی نبرد ایجاد می‌شود و طبیعی است در رزمایش‌ها و کارهای بزرگی که صورت می‌گیرد، مخاطراتی هم وجود دارد و ممکن است اتفاقات ناگواری هم رخ بدهد".

سه روز پیش، در جریان یک رزمایش دریایی در آب‌های نزدیک بندر جاسک، ناو جنگی جماران نیروی دریایی ارتش ایران به ناوچه کنارک شلیک کرد.

ارتش ایران در اطلاعیه‌ای تایید کرد که در این حادثه ۱۹ نفر جان خود را از دست داده و ۱۵ نفر نیز مجروح شده‌اند. در اطلاعیه ارتش هیچگونه اشاره‌ای به چگونگی وقوع این حادثه و گزارش خبرنگاران حاضر در محل مبنی بر شلیک اشتباهی ناو جماران به ناوچه کنارک نشده است.

امروز اما سخنگوی ارتش ایران گفته است تمام ابعاد این حادثه توسط تیم‌های کارشناسی در دست بررسی است.

سخنگوی ارتش همچنین گفته "عزیزان ما در نیروی دریایی ارتش برای آمادگی در روزهای حساس و خاص و مقابله با دشمن، باید دل به دریا بزنند و کارهای سخت و دشوار انجام دهند. این کارهای سخت، مخاطرات و نگرانی‌های خاص خود را نیز دارد".

شاهین تقی‌خانی گفت که پس از حادثه کنارک، رهبر، رئیس جمهوری و فرمانده سپاه "پیام‌های دلگرم کننده‌ای" برای ارتش فرستاده‌اند که "موجب ارتقای روحیه" ارتش و به طور ویژه نیروی دریایی شده است.

او گفت که "خون شهدای حادثه کنارک" باعث سبب شده نیروی دریایی ارتش "با شرایط روحی بهتر" به کارش ادامه بدهد.

ناوچه کنارک از جمله شناورهای پشتیبانی کلاس هندیجان است که در منطقه سوم دریایی نیروی دریایی ارتش خدمت می کرد.

این ناوچه که ساخت هلند است، به دو لانچر دوتایی موشک نور تجهیز شده و از قابلیت مین‌ریزی برخوردار بود.

ناو جماران که ساخت ایران است به موشک های ضدکشتی مجهز است.

محل حادثه
محل حادثه

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.